Zámer zakázať státie áut na chodníkoch označili košickí starostovia za nešťastný, či rovno zlý. Obávajú sa kolapsu parkovania na sídliskách.
KOŠICE. Parkovanie na chodníkoch umožnil nový zákon o cestnej premávke z roku 2009.
A to za podmienky, ak autá nechajú aspoň jeden a pol metra šírky chodníka pre chodcov. Mestá to môžu na konkrétnom chodníku zakázať značkou.
Na chodníku iba výnimočne
Toto veľmi netradičné riešenie nedostatku parkovacích miest už možno nebude mať dlhé trvanie. Polícia ho totiž nepovažuje za vhodné a je podľa nej v nesúlade aj s inými časťami zákona. Chce tento neprávny stav odstrániť.
Podľa nového návrhu by mohli autá zastaviť na chodníku iba výnimočne. A to len ak by im to vyslovene dovolila dopravná značka, alebo by to bolo nevyhnutné na nastúpenie ľudí, vyloženie nákladu či prejazd do objektu za chodníkom.
Prezídium Policajného zboru však nevylučuje, že sa táto verzia návrhu môže ešte do jeho predloženia do riadneho legislatívneho konania v druhej polovici roka zmeniť.
Petrvalský: Nech dá vláda peniaze na parkoviská
Zaujímalo nás, čo na tento návrh hovoria starostovia košických mestských častí. Najmä na sídliskách je situácia s parkovaním niekde už naozaj kritická.
„S týmto ja zásadne nebudem súhlasiť. V našej mestskej časti chýba vyše 2–tisíc parkovacích miest. My tolerujeme, teda prižmurujeme oči nad tým, keď autá stoja na chodníkoch, lebo iná možnosť nie je. Ak táto vláda zruší takéto parkovanie, nech to potom ľuďom aj kompenzuje tak, že dá peniaze na parkoviská. Oni predsa nemôžu doplácať na to, že sa pri výstavbe sídlisk nerátalo s takým počtom áut,“ komentoval starosta Sídliska Ťahanovce Emil Petrvalský (SDKÚ).
„Na Furči len v časti Kurskej ulice stoja autá úplne na chodníku. Pokiaľ bude ponechaná možnosť naďalej parkovať napríklad jedným kolesom alebo časťou auta na chodníku, tak v tom zásadný problém nevidím. Ak sa však úplne zakáže, dosť to obmedzí možnosti parkovania,“ uviedol starosta Furče Jozef Andrejčák (Smer).
„Nezdá sa mi to ako šťastné riešenie, keďže klasických parkovísk je u nás nedostatok. Máme také ulice, kde sa časť chodníkov využíva na parkovanie. Obyvateľom by zákaz určite spôsobil veľké problémy s tým, kam odstaviť auto,“ povedala starostka Jazera Anna Jenčová (Smer).
Bauer: Už teraz nám chýba 5–tisíc miest
Starosta najväčšej mestskej časti Západ považuje prípadný zákaz parkovania na chodníkoch za zlý nápad a zlú správu pre Košice.
„Na mestskom povrchu je tak málo priestoru, že bez parkovania na chodníkoch sa autá nepomestia. Napríklad na Západe sa stavalo päť bytov na jedno parkovacie miesto. Teraz ich chýba len v našej mestskej časti minimálne 5–tisíc, pokiaľ by sme rátali len jedno miesto na jeden byt. To, že sa povolilo parkovanie na chodníkoch, bola teda z núdze cnosť. Keby sa to teraz opäť zakázalo, týkalo by sa to len u nás stoviek, ba možno až tisícok áut,“ načrtol možné dôsledky Bauer.
Fakty
Dnešné predpisy sú nejednoznačné
Zo zákona o cestnej premávke dnes jednoznačne nevyplýva, kde na chodníku smú stáť vozidlá, ak nechajú chodcom 1,5 metra voľnú šírku chodníka. Dá sa nepriamo odvodiť, že tak smú bezprostredne pri vozovke.
No ani tí, ktorí parkujú na vzdialenejšej strane chodníka, z hľadiska zákona pravidlá parkovania neporušujú. A je ťažké dokázať, že tam prešli zakázanou jazdou po chodníku, najmä ak by nevyhnutná jazda po chodníku súvisiaca s parkovaním nemala byť zakázaná.
Zákon pritom dovoľuje parkovať na chodníku, no nie po ňom jazdiť.
A ešte je tu aj súvislosť medzi parkovaním a obmedzením či ohrozením chodcov práve počas parkovania vozidla na chodníku.
Mimochodom, dnes predpisy nedovoľujú cez chodník prejsť autom ani v prípade, ak sa chcete dostať do garáže či na svoj pozemok na druhej strane chodníka, ak to nepovoľuje značka.
Tomáš Novotný
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári