Druhá polovica júla by mala byť ideálna pre zber dubákov do vianočnej kapustnice. Nasvedčuje tomu nielen predpoveď počasia, ale aj skúsenosti odborníkov, ktorí radia, aby sme sa v najbližších dňoch vybrali do lesa a naprázdno vraj z neho neodídeme.
KOŠICE. Tohtoročná sezóna okrem zopár zábleskov začiatkom júna príliš veľa radosti hubárom nepriniesla.
Bodom zlomu by mali byť nedávne vytrvalé dažde, vďaka ktorým sa môže zregenerovať podhubie.
Špecializovaný server nahuby.sk už hlási prvé úlovky Košičanov. Tí si zaplnili svoje košíky napr. v Moldave, medzi Hýľovom a Zlatou Idkou, vo Veľkej Lodine, v Sokoli alebo v Dargovskom priesmyku.
„Našiel som asi 10 dubákov, kuriatka a jednu bedľu plus také menšie stádo divých svíň cca 30 - 40 ks. Skoro som sa pototo,“ píše Tomáš.
Podhubie sa už spamätalo z výkyvov počasia
Odborný radca Ján Mariássy z košickej Mykologickej poradne síce až takýto adrenalínový druh zážitku nemá, no pár ľudí už svojimi radami zachránil v lepšom prípade od výplachu žalúdka v nemocnici. Ako nám povedal, tohtoročná sezóna sa síce veľmi pomaly rozbieha, no „žatva“ by už mala teraz prísť.
„Minulý týždeň som bol na Čergove, no okrem pár kuriatok sme tri dni nič nenašli. Voda síce pretekala cez cestu, lenže podhubie ešte stále nebolo dostatočne dobre zregenerované po tých extrémnych výkyvoch počasia a suchu na jar. Ak bude teraz pekne teplo s občasnými búrkami, očakávame hubársku inváziu. Isto sa z toho bude dať usušiť aj na kapustnicu.“
Doteraz nebolo nič
Podľa ďalšieho mykológa Jána Pardoviča hubári po iné roky o takomto čase nachádzali v lesoch aj mnohé iné druhy húb ako rýdziky korenisté, či plsnaté, bedle, plávky, no teraz akoby uťal.
„Väčšina húb bola až doteraz vytunelovaná rôznymi muškami, ktoríé do nich vkladali vajíčka. Z húb, ktoré vyrástli, zostali kvôli suchému počasiu len také rúričky alebo pahýle, ktoré mušky a slimáky vyžrali. Azda jedinou výnimkou bola doteraz oblasť okolo Vysokých Tatier, kde pravidelne pršalo. Podhubie však už pomaly nasáva vlahu a už začína rodiť. Hubárov by som však chcel upozorniť, že síce pribudnú lokality, kde bude rásť veľa húb, avšak takpovediac hneď vedľa nemusia nájsť nič, lebo podhubie nebude úplne zregenerované.“
Úlovky vám skontrolujú
Svoje víkendové viac, či menej jedlé alebo aj jedovaté úlovky si môžete nechať skontrolovať u Jánov Mariássyho a Pardoviča každý pondelok v košickej Mykologickej poradni na Roosweltovej 8.
Tá funguje v budove Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vždy medzi 14.00 do 16.00 hod., vrátnik vás do budovy vpustí po vyťukaní kombinácie 123. Okrem dobrých rád vám v nej vydajú aj osvedčenia o prípadnom predaji húb na trhoviskách.
Čo radia znalci
Momentálne je zrejme najviac húb na západ od Košíc, resp. vo vyšších polohách a na vlhkých miestach, či v okolí potokov v západnej časti okresu Košice-okolie medzi Štósom, Medzevom, Popročom, „Kojšovkou“ a Nováčanmi alebo aj v lesoch v Slovenskom krase. Maďarské pohraničie, kde ich bolo veľa v uplynulých rokoch, zatiaľ zaostáva.
Základné pravidlo znie, huby sú nevyspytateľné, jeden rok viac rastú kuriatka alebo plávky, iný zas je bohatý na hríbovité druhy. Paradoxne viac húb by ste mali nájsť tam pri cest(ičk)ách než na odľahlých miestach na čistinke alebo v lese, ale aj v tomto prípade môže výnimka potvrdzovať pravidlo.
Pri zbere nemusíte nechávať podhubie v zemi, nemá to žiaden vplyv na to, či na rovnakom mieste budú o mesiac alebo o 10 rokov rásť ďalšie huby. Toto závisí od výtrusov a tie sa uvoľnujú z klobúka už počas rastu huby.
Huby rastú najmä vtedy, keď je mesiac v splne, avšak musia byť na to vytvorené všetky podmienky. Ak pár dní alebo dokonca týždňov pred splnom neprší, zbytočne ich tam budete hľadať, lebo ani nemohli vyrásť.
jsv
Ján Pardovič a Ján Mariássy. Návštevníkovi poradne pomohli s určením peniazovky vretenovohlúbikovej.
Foto: judy
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári