Korzár logo Korzár Košice

Správkyňu nebankovky SAS Slovensko odsúdili na osem rokov

Konkurzná správkyňa nebankovky previedla jej majetok na ďalšiu nebankovku, proti trestu sa odvolala.

SaS Slovensko. Pred rokmi mal sídlo na Zvonárskej. Dodnes zamestnáva súdy.SaS Slovensko. Pred rokmi mal sídlo na Zvonárskej. Dodnes zamestnáva súdy. (Zdroj: Veronika Janušková)



KOŠICE. Osem rokov väzenia, zákaz vykonávať funkciu konkurznej správkyne na päť rokov a povinnosť nahradiť firme v úpadku škodu vyše 4,6 milióna eur. To je trest, ktorý vo štvrtok Kristíne Rigovej (48) vymeral Okresný súd Košice I.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Advokátku uznal vinnou z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, ktorý spáchala tým, že ako konkurzná správkyňa SAS Slovensko v rokoch 2004 až 2010 previedla financie určené na vyplácanie klientov nebankového subjektu na účet spoločnosť CI Holding.

Na základe zmluvy o správe finančných prostriedkov ich mal tento ďalší nebankový subjekt vystupujúci ako obchodník s cennými papiermi peniaze zhodnocovať. Nakoniec skrachoval.

SkryťVypnúť reklamu

Neposlúchla konkurzný súd

Podľa rozsudku Rigová porušila konkurzný zákon, ktorý správcom ukladá povinnosť postupovať „s odbornou starostlivosťou“ tak, aby zabránila znehodnoteniu majetku podliehajúcemu konkurzu.

Súd dospel tiež k záveru, že správkyňa konala „v absolútnom rozpore“ s opatrením konkurzného súdu, ktorý jej v roku 2004 nariadil, aby zabezpečila, že nikto okrem nej nebude môcť nakladať s prostriedkami dlžníka.

Za dokázané považoval súd, že Rigová v pravidelných správach pre konkurzný súd „predstierala“ stav financií na účtoch SaS, keďže ich v skutočnosti „zverila do moci iného subjektu“.

Rigová sa v procese bránila, že úrokové sadzby v CI Holding boli vyššie ako v bankách a vďaka tomu za osem rokov výťažok konkurzu narástol o viac ako milión korún. „Bolo to transparentné konanie zachytené v účtovníctve,“ hovorila.

SkryťVypnúť reklamu

Súd pripustil, že správkyňa mohla „pri najlepšom vedomí a svedomí“ očakávať zisk z vložených prostriedkov, ktorý by potom vyplatila veriteľom. Tento motív ale podľa neho nemá vplyv na otázku viny.

Súd: Nemohla podnikať

„Správca konkurznej podstaty nemôže nakladať zo zverenými prostriedkami ako investor... Jeho úlohou je speňažovať majetok dlžníka a pomerne uspokojovať veriteľov,“ povedal sudca Milan Husťák.

Rovnako odmietol obranu správkyne, že musela plniť príkazy veriteľského výboru, inak by ju odvolal. „Bez jeho súhlasu som si nemohla ani natankovať auto,“ vravela.

Súd však poukázal na zákon, podľa ktorého za priebeh konkurzu zodpovedá výlučne správca. Predseda veriteľského výboru zasa vypovedal, že súhlas na prevod prostriedkov správkyni nedali.

SkryťVypnúť reklamu

V SaS Slovensko prišlo 5 400 klientov o 21 miliónov eur. V CI Holding potom zmizol prakticky všetok majetok, z ktorého sa mali v konkurze vyplácať poškodení. Celkovo išlo o 7,3 milióna eur.

Rigovú okresný súd odsúdil za prevod 4,6 milióna. Zvyšok poslal obchodníkovi s cennými papiermi predchádzajúci správca nebankovy, ktorý v roku 2005 zomrel.

Podľa rozsudku by mala správkyňa sumu zaplatiť firme v konkurze zo svojho. Klienti, z ktorých vyše desať vytrvalo chodilo na proces, hoci v trestnom konaní poškodenými neboli oni, ale nový správca, tak majú aspoň malú šancu na vrátenie časti vkladov.

Rigová: Plnila som pokyny veriteľov

Proti verdiktu sa však Rigová odvolala. Na krajskom súde sa bude ďalej obhajovať tým, že zodpovednosť nesie veriteľský výbor a nie ona.

„Myslíte si, že by chceli stáť na súde vedľa mňa? Každý si chráni svoju kožu,“ odpovedala denníku Korzár na otázku, prečo zástupcovia veriteľov dávajú ruky preč od nevydarenej investície.

Hovorí, že v skutočnosti je aj ona poškodenou, lebo prišla o 70–tisíc eur. Tvrdí, že ich mala dostať ako odmenu správcu zo sumy, ktorú získala v konkurze.

Trest, ktorý bol správkyni uložený okresným súdom, je mimoriadne znížený pod dolnú hranicu trestnej sadzby. Podľa zákona jej za škodu veľkého rozsahu hrozilo najmenej desať rokov.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 254
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 552
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 323
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 472
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 514
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 225
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 598
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu