Kto im nechce naletieť, mal by si ich serióznosť najprv overiť.
KOŠICE. Mnohí študenti si počas prázdnin hľadajú brigádu v zahraničí. Viacerí sami, iní cez agentúry. Prax dokazuje, že niektorým ide len o zárobok z poplatkov za sprostredkovanie.
„Pri využití sprostredkovateľov práce je potrebné overiť si legálnosť agentúry. Ich zoznam je na stránke www.upsvar.sk v časti Naše registre. Tiež na stránke Živnostenského úradu, kde je aktualizovaný najčastejšie,“ radí Veronika Černá z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
V medzinárodnom meradle pomôže sieť EURES (Európske služby zamestnanosti). Oplatí sa overiť si referencie aj prostredníctvom www.google.sk, kam názory a skúsenosti s danou agentúrou píšu jej predošlí klienti.
Pýtať poplatok je podozrivé
Podmieňovať sprostredkovanie práce uhradením poplatku zaváňa podozrením z podvodu. Podľa zákona č. 5/2004 Z. z. môže agentúra za sprostredkovanie zamestnania vyberať poplatok len za doplnkové služby. Za sprostredkovanie môže pýtať iba od zamestnávateľa.
Problémy môžu vyplývať aj z nevýhodnej zmluvy. „Mala by obsahovať všetky dôležité údaje. Druh pracovného pomeru, podmienky a dobu zamestnania, o akú pracovnú pozíciu ide, názov zamestnávateľa a ďalšie. Pred podpisom je dôležité si dokument pozorne prečítať,“ radí V. Černá.
Podozriví sprostredkovatelia sa dajú identifikovať aj tým, že sa klienta snažia dostať do časového stresu. Tlačia na neho, že ak nezaplatí hoci aj nevysoký poplatok do hodiny alebo dvoch, na jeho miesto zamestnajú niekoho iného z dlhého zoznamu záujemcov.
„Stopercentnú záruku serióznosti sprostredkovateľa zamestnania nemôže poskytnúť občanovi nikto,“ dodala Černá.
Zatiaľ žiadny prípad
Podľa štatistík sa vyše 100 000 ľudí ročne v Európe stane obeťou obchodovania s ľuďmi. Ide o tretí najvýnosnejší nelegálny biznis na svete. Obeťou je aj ten, kto v nevedomosti či nepozornosti podpíše nevýhodnú zmluvu a potom je pod hrozbami nútený ju dodržiavať.
Do tejto štatistiky prispievajú aj Slováci. Či už ako obete doslova vykorisťovania pri práci alebo platením poplatkov za prácu, ktorú napokon nedostali. Polícia zatiaľ tento rok neeviduje v Košickom kraji žiadny prípad tohto typu podvodu. Vlani ich však len v Košiciach zaznamenala dva.
„V prvom prípade muž prostredníctvom inzercie sľuboval vybaviť pracovné povolenie na prácu v zahraničí v bližšie neurčenej krajine. Poškodená zaplatila 140 eur, no pracovné povolenie nezískala. V druhom prípade žena prisľúbila sprostredkovanie práce v Českej republike za poplatok 80 eur. Poškodený ho zaslal z účtu, no žena mu prácu nevybavila,“ informoval nás hovorca KR PZ v Košiciach Alexander Szabó. Oba prípady boli realizované ako priestupok.
Naleteli podvodníkom
Internet je plný varovných príbehov Slovákov, ktorí naleteli podvodníkom. Peter z Trebišova vycestoval na zber pomarančov do Talianska a až po vystúpení z autobusus sa on i 44 ďalších krajanov dozvedelo, že na nich žiadna práca nečaká. Za sľuby o nej zaplatil dopredu 200 eur.
Jana z Michaloviec vycestovala na zber citrusov až do Španielska. Tam sa celý autobus dozvedel, že práca je dohodnutá iba na týždeň. Ivan z Rožňavy sa dočkal práce v Taliansku, no mesiac nebýval v sľúbenom internáte, ale v polorozpadnutých chatkách.
Aké práce berú Slováci najčastejšie:
Česko - všetky práce, hlavne v strojárstve a stavebníctve
Slovinsko - stavebníctvo
Cyprus - hotely
Taliansko - zber plodín a pomocné práce
Rakúsko - remeselníci, mäsiari, pekári, cukrári, opatrovanie dôchodcov
Veľká Británia - aupair, opatrovanie dôchodcov, zdravotníctvo, zber plodín a pomocné práce
Írsko - hotely, stavebníctvo
Maďarsko - robotníci v priemyselných parkoch
Nemecko - hotely, gastronómia, poľnohospodárstvo, zdravotníctvo, IT
Nórsko – stavebníctvo, potravinársky priemysel, zdravotníctvo
Zdroj: ministerstvo práce
Ak sa chystáte pracovať v zahraničí:
- okopírujte si cestovné doklady a vždy ich majte pri sebe
- informuje svojich blízkych, kde sa budete zdržiavať
- dajte im kontakt na zamestnávateľa
- nepodpisujte zmluvy v jazyku, ktorému nerozumiete
- ak neovládate cudzí jazyk, spriateľte sa s niekým z „kolegov“, ktorý ho ovláda
- zaistite si vopred spiatočný cestovný lístok
- majte pri sebe hotovosť na pokrytie základných potrieb a ubytovania do prvého príjmu
- zaistite si kontakt na náš zastupiteľský úrad v krajine, do ktorej vycestujete.
Zdroj: internet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári