KOŠICE. Stovky stromov roky lemovali desiatky kilometrov ciest v okolí Košíc aj inde v kraji. Jeden za druhým ich teraz cestári pília.
„Je to masaker,“ tvrdí čitateľ, ktorý jazdí cez obce Olšovany, Vyšný Čaj, Nižný Čaj či Bohdanovce.
„Je nutné rúbať všetko hlava-nehlava a v lete – vegetačnom období? Toľko rokov trvá, kým stromy vyrastú... Bez nich to tam zrazu vyzerá ako mesačná krajina.“
Pilčík z firmy, ktorá to robí pre Správu ciest Košického samosprávneho kraja, potvrdil, že niektorí ľudia sa pristavia a frflú.
„Že prečo režeme aj zdravé jablone... My sme si to nevymysleli.“
Vodiči: Diviaky aj srnky
Vodiči prímestskej dopravy Eurobusu, ktorý tam premáva, to kvitujú.
„Sú miesta, kde pri vyhýbaní sa autám mi zrkadlo a celá strana šúcha o konáre pri ceste. A lesnú zver zbadáte, až keď z húštiny skočí pred vozidlo,“ opisuje vodič autobusu Vladimír.
Vraví, že nedávno ledva ubrzdil pred diviakmi a kolegovia už v okolí Košíc aj zrazili nejaké srnky.
„Jazdil som i do cudziny a tam málokde majú stromy okolo ciest. Nebyť stromov, motorkár vyletí do poľa, rozbije motorku, zlomí si ruku, ale aspoň sa nezabije o strom. Ľudský život je predsa prednejší ako láska k prírode.“
Dodal, že veľa divých jabloní pri ceste je chorých, nie sú to žiadne vzácne odrody a aj tak z nich majú osoh len Rómovia.
Starosta: Bezpečnosť ľudí
Starosta Vyšného Čaju Vincent Borovský hovorí, že o zlikvidovanie stromov žiadali aj samotné obce.
„Cesty sú tu zarastené, autá sa pred zákrutami nevidia a časté sú strety so zverou, ktorá prechádza z lesa a poľa cez cestu k vode. Aj úseky Vyšná Myšľa – Bohdanovce a Blažice – Ruskov už vyčistili.“
Polícia: Lesná zver
Na ceste cez obce v spomínanej lokalite, kde sa rúbe, eviduje polícia tento rok 3 škodové udalosti, z toho pri jednej bola lesná zver, a jednu dopravnú nehodu s ľahkým zranením.
Vlani tam bolo 6 škodových udalostí (4 s lesnou zverou) a 4 nehody (2 s ľahkým zranením) s celkovou škodou 5-tisíc eur.
Župa ide píliť aj inde
Správa ciest KSK vysvetľuje, že „náletové dreviny a kríky“ likviduje na žiadosť obcí, ale súvisí to aj s prípravou opráv ciest v kraji.
„Je to nutná súčasť prevádzky a letnej údržby ciest, ktorá predchádza čisteniu rigolov, priekop a koseniu zelene. Prvoradá je bezpečnosť,“ uviedla hovorkyňa úradu KSK Soňa Jakešová.
Doplnila, že dreviny a krovie nesmú zasahovať do zorného poľa vodičov ani inak ohrozovať premávku a odstraňovanie drevín bolo odsúhlasené okresným úradom.
„S ohľadom na počasie a následnosť prác je potrebné robiť výrub aj vo vegetačnom období.“
Súhlas na výrub netreba
Okresný úrad Košice – okolie, odbor starostlivosti o životné prostredie, potvrdil, že akceptoval návrh Správy ciest KSK v súlade so zákonom o ochrane prírody a krajiny. Podľa neho sa súhlas na výrub nevyžaduje napríklad pri bezprostrednom ohrození zdravia.
Podľa Jakešovej vyčistia okolie ciest aj v okresoch Trebišov, Michalovce, Rožňava a Spišská Nová Ves, kde tiež opravia komunikácie.
A ako naložia s drevom?
„Hmota odstránená z okolia ciest väčšinou nie je vhodná na ďalšie využitie, použiteľné kusy drevín sa štiepkujú.“
V prípade cesty medzi Bohdanovcami a Olšovanmi sa Správa ciest KSK dohodla s firmou Hatima, že tá stromy spíli zadarmo, ale drevo si môže nechať.
Tu už pilčíci zjavne boli. Niektorým miestnym je stromov ľúto.
Inde to ešte vyzerá takto. Z kríkov môže vyskočiť srnka.
Pília rad za radom. Ľuďom odpovedajú, že oni to nevymysleli.
Firma rúbe zadarmo. Drevo si však môže nechať. Foto k článku: Jaroslav Vrábeľ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári