Možno je to pritiahnuté za vlasy, ale podľa ministerstva dopravy aj stredoškolák nízkeho vzrastu tesne pred osemnástkou by mal sedieť v sedačke.
KOŠICE. Viacero rodičov sa už stretlo s tým, že ich dieťa síce má 12 rokov, nevyrástlo však do výšky 150 centimetrov. Musí tak sedieť v sedačke. Lenže akej, keď sa vyrábajú len do 36 kíl a tieto deti majú viac?
„Syn má trinásť rokov, no len 144 centimetrov. Sedáva v podsedáku, ale ten ho tlačí. Má totiž 41 kíl a vždy, keď ideme niekde autom, bojujeme s jeho výhradami, že ho sedenie v sedačke bolí,“ vraví pani Katarína.
Nerozhoduje hmotnosť ani vek, ale výška
Povinné používanie autosedačiek u nás zaviedli v roku 2006. Podľa nariadenia vlády musí každé dieťa do výšky 150 cm sedieť v zadržiavacom zariadení. Vláda však v predpise presne nedefinuje pojem dieťa, pričom podľa Dohovoru OSN o právach dieťaťa je ním osoba mladšia ako 18 rokov.
„Povinnosť používať detské autosedačky vyplýva z európskej smernice, ktorú SR prebrala prostredníctvom nariadenia vlády. Každá autosedačka musí byť homologizovaná. Existuje viac skupín zadržiavacích zariadení podľa váhy dieťaťa, pričom posledná je pre deti s hmotnosťou od 22 do 36 kg,“ vysvetľuje hovorca Ministerstva dopravy SR Martin Kóňa.
„Podľa nariadenia, ako aj z bezpečnostného hľadiska je rozhodujúcim kritériom výška, teda do 150 cm. Preto dieťa, ktoré nedosahuje túto výšku, by malo použiť pri preprave v osobnom vozidle detské zadržiavacie zariadenie. Napríklad sedačku alebo podsedák,“ vraví Kóňa.
Predajca: Nad 36 kg sedačku nemáme
Košický predajca autosedačiek však tvrdí, že sedačky nad 36 kilogramov nekúpite.
„Podľa normy sú len do tejto hmotnosti. Nikto vám nepredá sedačku na vyššiu hmotnosť. Myslím, že by tam mala byť zo strany polície tolerancia. Sedačiek či podsedákov je však veľa, treba prísť a skúsiť. Niektoré sú širšie, možno zapasujú,“ povedala nám pracovníčka obchodu s autosedačkami.
Teda ak je dieťa aj takmer dospelé, no nevyrástlo nad 150 cm, musíte ho povinne posadiť do sedačky alebo na podsedák.
Hrozí uškrtenie bezpečnostným pásom
Ministerstvo argumentuje tým, že ak by nízka osoba sedela len na bežnom sedadle, bezpečnostný pás by ju pri náraze mohol uškrtiť.
„Nie je dôležitý vek dieťaťa, ale výška. Situáciu, kde má dieťa výšku pod 150 cm, ale hmotnosť vyššiu, ako určuje kategorizácia autosedačiek (teda viac ako 36 kg), legislatíva neupravuje,“ vysvetľuje hovorca ministerstva dopravy.
Problémom je, že policajti môžu ignorovanie sedenia v autosedačke pokutovať.
„Za jazdu bez bezpečnostného pásu alebo iného zadržiavacieho zariadenia hrozí v blokovom konaní pokuta vo výške 50 eur a v správnom konaní do 100 eur,“ povedala nám krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári