Pred týždňom sa zlodeji pokúsili vykradnúť dom župana Trebuľu. Neuspeli vďaka jeho napojeniu na policajný centralizovaný pult ochrany. Využívať ho môžu firmy aj domácnosti.
KOŠICE. Niet vari dňa, aby médiá nepriniesli správu o tom, že niekoho vykradli. Či už dom, byt, chatu alebo firmu. Niekto si pre istotu kúpi strážneho psa, iný namontuje alarm alebo kvalitnú bezpečnostnú zámku.
Ďalšou možnosťou je napojenie na políciu, ktorá prevádzkuje pulty centralizovanej ochrany (PCO).
Na PCO sa dá pripojiť každý objekt, ktorý splní všeobecné a technické podmienky pripojenia. PCO sú určené na príjem a spracovanie informácií vyslaných z EZS (elektronický zabezpečovací systém) od odberateľa. Po pripojení objektu na PCO prebieha neustály prenos informácií z EZS na pult.
Objekt je monitorovaný 24 hodín denne, a to aj v prípade výpadku elektriky. Ak sa páchateľ vláme do takto chráneného objektu, alarm na to ihneď upozorní políciu. Zásahová jednotka do niekoľkých minút zasiahne priamo na mieste.
Hliadky sú vybavené špeciálnou výzbrojou a výstrojom tak, aby boli schopné zadržať i skupinu nebezpečných páchateľov.
Napojených 680 objektov
Polícia poskytuje možnosť pripojenia na PCO právnickým a fyzickým osobám na základe zmluvy. Žiadateľ musí mať zriadenú pevnú telefónnu linku - je to najbezpečnejší spôsob prenosu na PCO.
„Vstupný poplatok za pripojenie objektu na PCO je 72,69 eur. Pravidelný mesačný poplatok za poskytovanie technickej služby ochrany objektu závisí najmä od hodnoty chráneného hnuteľného majetku,“ vysvetľuje hovorca KR PZ Alexander Szabó. Poplatok závisí od hodnoty chráneného majetku, rizikovosti a dislokácie objektu, v ktorom sa nachádza, i ďalších parametrov.
„Momentálne je v Košiciach na PCO pripojených 680 objektov. V tom je započítaných 471 firiem a 209 bežných domácností,“ vraví Szabó.
„V rámci celého KR PZ sme napríklad vlani zaznamenali 24 narušení strážených objektov a pri následných zásahoch sme pri čine zadržali 34 páchateľov. Preukázali sme im spolu 25 trestných skutkov. Tohto roku zatiaľ evidujeme 11 narušení a 11 zadržaných páchateľov sme obvinili z 23 trestných skutkov,“ prezradil Szabó.
V prípade už spomínaného pokusu o vykradnutie domu župana Trebuľu napojenie na PCO svoj účel splnilo.
Polícia síce po páchateľoch stále pátra, no tí odišli z miesta činu naprázdno. Poškodením dverí a zariadenia domu spôsobili škodu 10–tisíc eur.
Poplatok za pripojenie
Pripojenie domu či bytu na PCO vykonáva v Košickom kraji asi 100 firiem (ich zoznam je na stránke polície). Ako nás informoval Peter Duditš, konateľ Dreposu, poplatok za pripojenia objektov bez ohľadu na to, či ide o firmu, dom alebo byt, je 120 eur. Podmienkou je vlastníctvo analógovej linky.
Poplatok za byt
Trojizbový byt na 5. poschodí na Sídlisku Podhradová, so štandardným vybavením, bezpečnostné dvere, šperky za 20 tisíc, elektronika za 20 tisíc a zvyšok vybavenia za 100 tisíc eur má mesačný poplatok 24,01 eur. Všeobecne sa mesačné splátky chránených bytov začínajú pri 17,33 eura.
Zdroj: KR PZ
Poplatok za dom
RD na Popradskej ulici, ohodnotený na 400 tisíc eur, šperky za 100 tisíc, elektronika za 50-tisíc, zvyšok zariadenia za 250-tisíc eur má mesačný poplatok 164,76 eura. Mesačná splátka pri hodnote chráneného RD do 660 tisíc je 97,46, pri hodnote do 330 tisíc je mesačne 67,55 eura.
Zdroj: KR PZ
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári