KOŠICE. Chrápanie nie je len nepríjemným zvukom, ktorý po nociach nedovolí spať ostatným členom rodiny.
Je symptómom takzvaného spánkového apnoe, teda prestávok v dýchaní počas spania (nedýchania alebo aj dusenia sa počas spánku).
Výskumom tejto choroby sa niekoľko rokov zaoberal tím lekárov zo 16 európskych kliník, medzi nimi aj košickí odborníci z Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika.
Hľadali odpoveď na otázku, čo je na tomto zdanlivo neškodnom ochorení najnebezpečnejšie.
Málo kyslíka - vysoký tlak
Od roku 2005 vyzbierali lekári údaje od viac ako 12-tisíc Európanov. Na začiatku sledovania si u väčšiny z nich výskumníci všimli spoločný znak. Takmer každý druhý z pacientov mal vysoký krvný tlak - hypertenziu.
Preto ich zaujímalo, ako súvisí vynechávanie dýchania v spánku s vysokým krvným tlakom.
„Ukázalo sa, že je to práve nedostatok kyslíka počas spánku, ktorý vedie k hypertenzii,“ vysvetlila prednostka kliniky pneumológie a ftizeológie Ružena Tkáčová.
Podľa odborníčky sú pacienti s apnoe väčšinou obézni muži v strednom veku, ktorí si okrem chrápania neuvedomujú, že môžu mať závažnú chorobu, ktorá ich ohrozuje na živote a znižuje kvalitu ich života.
„Hypertenzia spojená s apnoe výrazne zvyšuje riziko vzniku závažných srdcovocievnych chorôb a ich komplikácií - srdcového infarktu a mozgovej porážky.“
Práve chrápanie a poruchy dýchania môžu napovedať o zdravotnom stave pacienta.
„Dnes je už známe, že je to práve apnoe, ktoré je najčastejšou zistiteľnou príčinou hypertenzie.“
Špecifické Košice
U pacientov s apnoe a normálnym krvným tlakom hrozí až trojnásobné riziko rozvoja hypertenzie v priebehu 4 - 8 rokov, upozornila profesorka Tkáčová.
Spánkové apnoe diagnostikujú v špeciálnych spánkových laboratóriách. Na Slovensku je ich len sedem.
Košické pracovisko je špecifické tým, že ako jediné je zapojené do európskej databázy pacientov so spánkovým apnoe.
Výsledky dlhoročného skúmania medzinárodného tímu boli natoľko zaujímavé, že ich publikoval najprestížnejší európsky respirologický časopis European Respiratory Journal.
Vyšetrenie v spánkovom laboratóriu
Zahŕňa 4-hodinové snínamie aktivity mozgu, svalov, očí, EKG, prietoku vzduchu nosom, pohybov hrudníka a bránice, hladiny kyslíka v krvi, monitorovanie chrápania mokrofónom.
kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári