Poslanec Ihnát obvinil kolegov i vedenie mesta, že ich „nezaujíma šafárenie v DPMK“. Primátor Raši kontroval, že Ihnát si robí predvolebnú kampaň.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Na pondelkovom mestskom zastupiteľstve neuspel poslanec a člen Dozornej rady Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Miloš Ihnát (ex–Smer) s návrhom na odvolanie generálneho riaditeľa a podpredsedu Predstavenstva DPMK Juraja Hrehorčáka (nominant vedenia mesta zo Smeru).
Za zaradenie tohto bodu do programu zastupiteľstva hlasovalo iba 21 zo 46 poslancov.
Nedostatky odhalila kontrola
Ihnát sa o to pri prerokovávaní správy o výsledkoch kontroly v DPMK pokúsil znova.
Hlavná kontrolórka mesta Hana Jakubíková (SDKÚ) potvrdila, že v umývacom centre DPMK došlo k pochybeniam pri nakladaní s naftou.
„Nevykonávali sa koncomesačné uzávierky spotreby nafty. Plánovaná ročná spotreba sa rovnala reálnej presne na jedno deci. Umývací stroj nebol evidovaný...“ vyratúval najzávažnejšie nedostatky Ihnát.
Väčšine poslancov i vedeniu mesta adresoval výčitku, že „nemajú ani elementárny záujem vypočuť si, čo sa deje v podniku“.
V dozornej rade nebol nikto proti
Hrehorčákovi zas vyčítal Ihnát laxný prístup k vedeniu podniku, pričom má „rozprávkový plat a odmeny“.
Uznal, že sa urobila náprava, ale „aj ja, ak by som spáchal trestný čin, tak sa snažím pred prokurátorom a sudcom robiť sa dobrým a povedať, že už nikdy to neurobím. Oni sa však na mňa dívajú tak, či sa skutok stal, alebo nestal. A skutok sa stal,“ povedal.
Hrehorčáka označil za zodpovedného aj za zmarený tender na nákup štyroch trolejbusov z eurofondov.
DPMK podľa neho „stojí na hlinených nohách“. Hanbí sa, že je členom dozornej rady. „Za takýchto okolností tam moja osoba nemala čo hľadať.“
Prizvukoval, že v päťčlennej Dozornej rade DPMK hlasovali za odvolanie Hrehorčáka traja členovia a dvaja sa zdržali. „Teda proti nebol nikto. Stanovisko jednoznačne hovorí o odporúčaní na jeho odvolanie,“ zdôraznil.
Vedenie mesta Hrehorčáka obhajovalo
Hrehorčák sa bránil, že zodpovednosť za nedostatky s naftou niesol vedúci umývacieho centra, ktorý „tam bol od roku 1992. Ten stroj nezaevidoval“. Hneď, ako sa o tom dozvedel, začal konať a nariadil prijať opatrenia i zaviesť evidenciu.
Viceprimátor Ján Jakubov (Smer) zdôraznil, že voči zodpovednej osobe boli vyvodené dôsledky. S vedúcim rozviazali pracovný pomer. „Nemyslím si preto, že za to by mala padať hlava generálneho riaditeľa.“
Ihnátovu snahu dal do súvisu s blížiacimi sa komunálnymi voľbami on, aj primátor Richard Raši (Smer).
„Podávať návrh na odvolanie na poslednom zastupiteľstve vo volebnom období zo strany poslanca, ktorý kandiduje na starostu a predtým tri a pol roka hlasoval za ročné uzávierky, čiže potvrdzoval stav, aký tam je, nie je férové,“ argumentoval primátor.
Ihnát odmietol súvis s voľbami. Povedal, že sa o kauze dozvedel v máji, výsledky kontroly boli známe v auguste a hneď na tomto septembrovom zastupiteľstve to chcel riešiť.
Raši poukázal na rozpor s legislatívou
Raši pred hlasovaním upozornil poslancov, že rokovať o odvolaní Hrehorčáka pri prejednávaní správy kontrolórky nie je v súlade s platnou legislatívou. To totiž patrí podľa neho do pôsobnosti výkonu zastupiteľstva ako valného zhromaždenia DPMK.
Zaradenie takéhoto bodu do programu však poslanci odmietli.
„Aj keby odvolanie schválili, právne oddelenie by mi neodporúčalo také uznesenie podpísať.“
Poslanci napokon po takmer dvojhodinovej diskusii nepodporili Ihnátov návrh a neprešiel ani ten od poslankyne Márie Gamcovej (nezávislá) na odvolanie celého Predstavenstva a Dozornej rady DPMK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári