Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 18:54

Za vraždu rozhodcu dostal hokejista Ščurko päť rokov

Trest je právoplatný, krajský súd ubral rok aj pre zníženú príčetnosť hokejistu v čase skutku.

(Zdroj: Judita Čermáková)

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.

KOŠICE. Hokejista Ladislav Ščurko vymení hokejový výstroj za väzenskú rovnošatu. Krajský súd rozhodol, že si za vraždu odsedí päť rokov.

Ščurko v pondelok na súd neprišiel.

Jeho obhajca Alexander Farkašovský však predložil senátu jeho ospravedlnenie, pričom súhlasil s tým, aby sa pojednávalo bez jeho prítomnosti.

Kluby sa postavili za Ščurka

Ako sme sa neskôr dozvedeli, neprišiel zámerne. Momentálne hráva hokej za Bardejov a bol si vedomý toho, že by ho po vynesení rozsudku rovno odviedli.

Ščurko sa obával médií, ktoré by zaznamenali jeho odchod za väzenský múr.

Tešiť ho môže akurát skutočnosť, že mu v pondelok senát Krajského súdu v Košiciach znížil trest na päť rokov.

Vlani v októbri ho totiž Okresný súd Košice 1 odsúdil za vraždu rozhodcu Mareka Liptaja z Popradu na šesť rokov.

Aj toto však už bol menší trest, s ktorým sa Ščurko, ktorý stále tvrdí, že je nevinný, nesúhlasil. Pri prvom rozsudku v roku 2012 mu totiž vymerali osem rokov.

Na súd boli od posledného pojednávania doručené záruky na nápravu Ščurka. Odoslali ich mesto Gelnica i hokejové kluby z Gelnice a Bardejova.

Senát sa oboznámil so záverečnými rečami. Obhajca Ščurka poukazoval na nie príliš jasné posudky znalcov i na to, že nebol urobený vyšetrovací pokus na mieste hrobu, a žiadal o oslobodenie spod obžaloby.

Prokurátor sa zasa vyjadril, že prijatie záruky je možné len pri podmienečnom odložení trestu, čo by pri prípade vraždy neprichádzalo do úvahy.

Päť rokov natvrdo

Potom sa zišiel senát, ktorý rozhodol. A prekvapil... Ščurkovi totiž znížili trest z pôvodných šiestich na päť rokov nepodmienečne so zaradením do výkonu trestu so stredným stupňom stráženia.

Sudca to odôvodnil skutočnosťou, že zobral do úvahy momentálnu zníženú nepríčetnosť Ščurka v čase spáchania skutku.

„Hlavnými dôvodmi sú znížená príčetnosť nad jednu polovicu, ďalej treba poukázať na to, že skutok sa stal už v roku 2008. Navyše sme prihliadli aj na záruky, ktoré boli dané. Je však nesporné, že je dostatok dôkazov na to, že skutok sa stal, a že ho spáchal obžalovaný. Dôležitú úlohu pri rozhodovaní zohrali výpovede svedkov, s ktorými sa Ščurko rozprával krátko po spáchaní skutku, kde popisoval určité skutočnosti. Kostrový nález však bol nájdený až o rok,“ dôvodil súd.

Čoskoro môže byť na slobode

Obhajca Alexander Farkašovský netajil spokojnosť: „S rozsudkom som spokojný. Senát bol korektný, napriek tomu, po porade s klientom, budeme zvažovať, či podáme mimoriadne dovolanie. Hoci vieme, že to nemá odkladný účinok. Ščurko sa nechce vyhnúť nástupu na výkon väzby. Chce to mať čo najskôr za sebou, lebo má výhodné ponuky zo zahraničia. Existuje tu možnosť podmienečného prepustenia.“

Podľa súdu Ščurko 5. januára 2008 na odpočívadle cesty z Košíc do Prešova zavraždil Mareka Liptaja, ktorého bodol a sekol minimálne 19-krát nožom do hornej časti tela.

Pozostatky rozhodcu našli v decembri 2008 medzi obcami Huncovce a Veľká Lomnica. Hokejista sa najprv pred vyšetrovateľom k činu priznal, potom výpoveď odvolal.

Za páchateľov označil dvoch mužov, ktorých prvýkrát v živote videl na odpočívadle, kam odviezol Liptaja na stretnutie.

Súd zamietol odvolanie poškodenej strany, ktorá okrem náhrady nákladov na pohreb žiadala nemajetkovú ujmu 100-tisíc eur. Tieto nároky si má matka zavraždeného uplatniť na civilnom súde.

Verdikt súdu je právoplatný. Majster slovenskej extraligy z roku 2009 tak po tomto verdikte súdu a odrátaní tridsiatich mesiacov, ktoré strávil vo väzbe, môže požiadať o podmienečné prepustenie z väzenia po odsedení si štrnástich mesiacov.

Nie je to veľa, 5 rokov za vraždu?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo je primeraný trest za vraždu? Pre každého asi niečo iné.

Pre niekoho poprava. U nás neprichádza do úvahy, žijeme predsa v humánnej spoločnosti.

Doživotie sa dáva, ale to by ste museli zlikvidovať kompletnú štvoricu hokejových rozhodcov, nie iba jedného.

Dvadsať až dvadsaťpäť rokov by ste dostali, ak by ten rozhodca bol váš manžel, alebo vy by ste boli Róm.

Pätnásť až dvadsať rokov vám hrozí, ale určite nie pri našich posudkových lekároch.

Desať až pätnásť rokov môžete dostať, ak sa neobjaví poľahčujúca okolnosť, že ste svoju obeť zahrabali.

Takže? Zavraždíte človeka, zahrabete ho, hráte hokej, ako by sa nechumelilo, a keď vás policajti vypátrajú, citlivo odvedú až po skončení finálovej série a na súde usvedčia, nakoniec hádam nájdete sudcu, ktorý vám dá päť rokov.

Rozumiete, o čom hovorím? Zavraždíte človeka a zahrabete ho ako psa. Pardón. Zabijete ho v nepríčetnosti a pekne pochováte. Keď sa tak nad tým zamyslím, päť rokov je možno aj veľa.

Už aby bol vonku a rozdával rany. Nie nožom, samozrejme, že myslím tie na ľade.

Peter B. DOKTOR

Chronológia kauzy

11. decembra 2008 - Polícia potvrdila, že muž zo Ždiaru našiel v lese medzi obcami Veľká Lomnica a Huncovce cca 300 metrov od cesty ľudské kosti. Zvyšky oblečenia a následná skúška DNA potvrdili, že išlo o pozostatky nezvestného hokejového rozhodcu Mareka Liptaja z Popradu.

23. apríla 2009 - Príslušníci Útvaru justičnej a kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Prešove zadržali v Gelnici hráča HC Košice, vtedy 23-ročného Ladislava Ščurka.

24. apríla 2009 - Hokejista Ladislav Ščurko sa priznal, že dňa 5. januára 2008 na odpočívadle na štátnej ceste z Košíc do Prešova vo večerných hodinách zavraždil nožom hokejového rozhodcu Mareka Liptaja. Uviedol, že jeho telo potom naložil do auta, odviezol a zakopal do zeme neďaleko obce Huncovce.

27. apríla 2009 - Okresný súd Košice I rozhodol o vzatí Ladislava Ščurka do väzby.

2. júla 2009 - Okresný súd Košice súhlasil, aby bývalý hokejista HC Košice Ladislav Ščurko bol prepustený z väzby na kauciu 33 000 eur (1 milión Sk). S rozhodnutím súdu nesúhlasil prokurátor, ktorý podal proti rozhodnutiu sťažnosť.

6. júla 2009 - Senát Krajského súdu v Košiciach na neverejnom zasadnutí zrušil uznesenie o prepustení obvineného Ladislava Ščurka z väzby na slobodu za prijatia peňažnej záruky.

1. októbra 2009 - Návrhom na podanie obžaloby za obzvlášť závažný zločin vraždy ukončil vyšetrovateľ Úradu justičnej a kriminálnej polície (ÚJaKP) Krajského riaditeľstva (KR) PZ v Košiciach trestnú vec, z ktorej bol obvinený hokejista HC Košice Ladislav Ščurko z Gelnice.

16. decembra 2009 - Pred senát Okresného súdu Košice I predstúpil hokejista Ladislav Ščurko. Na verejnom zasadnutí prokurátor oznámil, že procesné podmienky na dohodu o vine a treste splnené neboli, napriek tomu, že obvinený i jeho obhajca o ňu žiadali.

10. marca 2010 - Pred senátom Okresného súdu (OS) Košice I sa začalo hlavné pojednávanie s Ladislavom Ščurkom. Senát OS odročil hlavné pojednávanie za účelom doplnenia dokazovania a výsluchu ďalších navrhnutých svedkov a znalcov.

12. mája 2010 - Senát Okresného súdu (OS) Košice I opäť odročil hlavné pojednávanie s hokejistom. Dôvodom bola zmena obhajcu obžalovaného na základe želania jeho rodičov a neprítomnosť nového obhajcu, ktorý bol od 11. mája toho roku práceneschopný.

14. júla 2010 - Na hlavnom pojednávaní s hokejistom Ladislavom Ščurkom došlo k zásadnému obratu. Ladislav Ščurko, ktorý sa v minulosti pred vyšetrovateľom aj pred súdom k činu priznal, pred senátom Okresného súdu (OS) Košice vyhlásil, že skutok nespáchal a je nevinný. Za páchateľov označil dvoch mužov, ktorých prvýkrát v živote videl na odpočívadle, kam odviezol Mareka Liptaja v osudný deň na stretnutie. Jeden z nich si k nemu prisadol a prikázal mu ísť smerom na Kežmarok. Druhý z mužov ich sledoval v terénnom aute. Medzi obcami Huncovce a Veľká Lomnica sa tela zbavili. Jeho nechali žiť, pretože, ako vypovedal Ladislav Ščurko, páchatelia mu povedali, že by bolo škoda hokejistu. Svoju výpoveď zmenil neskôr preto, lebo sa bál o svoj život a až po takom čase našiel odvahu brániť sa. Navyše bol podľa vlastných slov pri vypočúvaní v strese, pretože vyšetrovatelia ho mali presviedčať, že všetky dôkazy smerujú proti nemu.

6. októbra 2010 - Pred senátom Okresného súdu (OS) Košice I sa uskutočnilo hlavné pojednávanie s hokejistom Ladislavom Ščurkom. Keďže obžalovaný spáchanie vraždy poprel, vypracovali znalci z odboru psychiatrie dodatok k pôvodnému posudku. Podľa zmeneného posudku je osobnosť obžalovaného čiastočne a emočne nezrelá s nedostatočne vytvorenými vzorcami správania v záťažových situáciách, je zraniteľnejšia napriek tomu, že navonok vystupuje sebaisto. Znalci ponechali na súde, aby na základe dôkazov rozhodol, či obžalovaný skutok spáchal, alebo nie.

8. decembra 2010 - Hokejistu HC Košice Ladislava Ščurka opäť z väzby predviedli na hlavné pojednávanie pred senát Okresného súdu (OS) Košice I. Senát OS vypočul znalcov z odboru súdneho lekárstva, ktorí vykonali pitvu nájdeného kostrového nálezu obete. Keďže neúplný kostrový nález bol poškodený lesnou zverou, ako aj v značnom štádiu rozkladu bez tkaniva a orgánov, príčinu smrti určovali na základe bodno-rezných poškodení na zvyškoch nájdeného oblečenia obete. Na bunde ich našli 26, na spodnom, teda najbližšie k pokožke, iba 9 takýchto poškodení. Ďalšia svedkyňa vypovedala, že bola pri tom, ako sa Ladislav Ščurko priznal v kruhu priateľov, že zabil Mareka Liptaja, aj k tomu, ako to urobil.

9. februára 2011 - V procese s Ladislavom Ščurkom vypovedali ďalší svedkovia - štyria policajti, piati odsúdení a hrobár. Ladislav Ščurko vykonanie vraždy opäť poprel.

9. marca 2011 - Senát Okresného súdu Košice I na neverejnom zasadnutí zamietol žiadosť obžalovaného košického hokejistu Ladislava Ščurka o prepustenie z väzby na slobodu a neprijal ani písomný sľub, ktorý ponúkol, pretože dôvody väzby naďalej trvajú.

11. mája 2011 - Pojednávanie s obžalovaným košickým hokejistom Ladislavom Ščurkom bolo pred senátom Okresným súdom Košice I opätovne odročené. Eskorta doručila súdu lekársky nález, podľa ktorého si obžalovaný v ostatných dňoch niekoľkokrát vyžiadal ošetrenie.

8. novembra 2011 - Senát Krajského súdu v Košiciach zamietol sťažnosť prokurátora Krajskej prokuratúry v Košiciach proti prepusteniu Ladislava Ščurka z väzby na slobodu.

19. júna 2012 - Okresný súd Košice I odročil pojednávanie s bývalým hráčom hokejového klubu HC Košice Ladislavom Ščurkom. Dôvodom odročenia pojednávania bola neúčasť obhajcu obžalovaného, ktorý sa 18. júna 2012 písomne ospravedlnil a predložil doklad o práceneschopnosti. Súd zároveň ustanovil obžalovanému náhradného obhajcu a určil termín pojednávania.

12. júla 2012 - Ladislav Ščurko pred súdom vyhlásil, že je nevinný. Prokurátor naopak navrhol súdu, aby ho uznali vinným z obzvlášť závažného zločinu vraždy. Niekoľkohodinové pojednávanie pokračovalo prehrávaním obrazovo-zvukových nahrávok z prehliadky osobného vozidla obžalovaného, z miesta nálezu kostry muža nezistenej totožnosti a z pitvy. Po ukončení dokazovania odzneli záverečné reči. Tie predniesol prokurátor, právny zástupca poškodenej strany, obhajca obžalovaného, náhradný obhajca aj samotný obžalovaný.

16. júla 2012 - Súd uznal hokejistu Ladislava Ščurka vinným z obzvlášť závažného zločinu vraždy a odsúdil ho na osem rokov odňatia slobody. V odôvodnení rozsudku sudca Ján Poprocký uviedol, že súd neuveril zmene výpovede hokejistu a vyhláseniu, že je nevinný a že skutok spáchali dvaja neznámi muži z takzvanej tipovacej mafie. Podľa záverov psychiatrického vyšetrenia sa Ladislav Ščurko skutku dopustil v stave zmenšenej príčetnosti, čo súd považoval za poľahčujúcu okolnosť a preto uložil trest v dolnej sadzbe. Súd uložil ochranné psychiatrické liečenie odsúdeného ambulantnou formou. Pre výkon trestu ho zaradil do zariadenia pre výkon trestu so stredným stupňom stráženia. Ladislav Ščurko sa na mieste odvolal voči vine aj voči trestu. Odsúdený Ladislav Ščurko okamžite po vynesení rozsudku opustil súdnu sieň a nechcel komunikovať s médiami. Vyhlásil však, že je nevinný a sklamaný verdiktom súdu.

17. októbra 2013 - Na šesťročný trest odňatia slobody odsúdil Okresný súd Košice I hokejistu Ladislava Š. za vraždu hokejového rozhodcu Mareka Liptaja z januára 2008. Oproti predchádzajúcemu rozsudku z roku 2012, ktorý odvolací krajský súd zrušil, bol trest pre obžalovaného o dva roky nižší. Ladislav Ščurko sa však aj voči tomuto rozsudku odvolal, preto nie je právoplatný.

tasr

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 3. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 6. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 7. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 8. Nie je to len chlapská záležitosť
 9. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 10. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 1. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 2. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 3. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 4. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 5. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 6. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 7. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 8. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 9. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 882
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 727
 3. Aká je chémia vôní 13 519
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 763
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 660
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 190
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 740
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 268
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 254
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 980
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kauza Ščurko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Takto vyzeral Jakub po bitke na policajnej stanici.

Po Zsuzsovej skončil v prešovskej väznici aj Gašpar

Súd reaguje, že on taký pokyn nevydal.

Tibor Gašpar.

Prešovčanka Ingrid: Pri pohľade na miesto bytovky mi stále naskakuje husia koža

Hlavné je, že žijeme, hovorí rok od výbuchu na Mukačevskej 7.

Ingrid s piatačkou Izkou.

Dekádu skiareál Lysá chátral, precitnúť má v čase pandémie

Stredisko na Čergove sa vždy spoliehalo na sneženie, teraz mu pomôže technika.

Lyžiarsky areál na Lysej idú oživiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Chceli ho odstrániť, jeho imidžu uškodil Gučík. Kto je Maroš Žilinka?

Za generálneho prokurátora ho musí vymenovať prezidentka.

Prokurátor Maroš Žilinka.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Kto vráti Generálnej prokuratúre dôstojnosť?

Maroš Žilinka už nebude môcť úrad len tak udržiavať.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

OĽaNO: Zvolenie Žilinku je kompromis (reakcie)

Kollár od Žilinku očakáva očistenie prokuratúry.

Ivan Ivanič, šéf SLA.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop