Kauza tragickej nehody Evy Varholíkovej-Rezešovej je krok od finále. Na Odvolacom súde pre okolie Budapešti v utorok zazneli záverečné reči všetkých procesných strán. Rozsudok bude známy vo štvrtok.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
BUDAPEŠŤ. Fakty, polopravdy, úvahy a emócie. Tým všetkým sa vyznačovali štyri záverečné reči, ktoré v utorok zazneli na Odvolacom súde pre okolie Budapešti v kauze tragickej dopravnej nehody Evy Varholíkovej–Rezešovej.
Každá z procesných strán vypichla to, čo by mohlo podporiť jej návrh.
Prokurátor chce ísť späť na okres
Prvý svoje argumenty za prísne odsúdenie Varholíkovej predniesol prokurátor. Navrhol, aby kauzu nerozhodol odvolací súd, ale sa vrátila na okresný.
V prvom rozsudku sa mu totiž nepáčilo neuznanie viny za ohrozenie cestnej premávky. Podľa neho o riskantnej jazde Varholíkovej svedčia kamerové záznamy aj výpovede svedkov, hoci trochu rozporné.
Prokurátor vypichol alkohol v dychu obžalovanej i vysokú rýchlosť, ktorou uháňala po diaľnici a narazila do Fiatu Punto.
Spomenul aj štyroch dôchodcov, ktorí na Varholíkovej jazdu doplatili životom. Za priťažujúcu okolnosť označil postoj obžalovanej, ktorá nevypovedala a nepriznala vinu.
Na záver sa prokurátor venoval polemike okolo údajného náhleho vybočenia fiatu do dráhy BMW.
„Z kamerových záznamov na diaľnici je zrejmé, že fiat šiel stovkou a ak niekoho predbehol, tak plynulo. Kamión pred sebou videl jasne a nemal dôvod vykonať prudký predbiehací manéver.“
Pozostalí plakali
Podľa právnej zástupkyne pozostalých z kamerových záznamov vyplynulo, že štýl jazdy obžalovanej bol agresívny.
„Po celý čas vytláčala pomalšie autá z ľavého pruhu,“ tvrdila advokátka.
„To, že sa nedokázala zrážke vyhnúť, bol aj dôsledok toho, že bola pod vplyvom alkoholu a liekov, kodeínu a morfia. Bola v zlom psychickom stave.“
V závere advokátka nezabudla spomenúť stratu štyroch životov a jej vplyv na pozostalých. Väčšina z nich pri týchto vetách plakala.
Negatívny vplyv médií?
Najplamennejšiu reč predniesol obhajca. Ako sa dalo čakať, najväčší dôraz kládol na tie okolnosti a rozpory, ktoré oslabujú obžalobu a svedčia v prospech jeho klientky.
Ide o známu zásadu „in dubio, pro reo“, kedy sa súdy v prípade nejedznoznačnosti v dôkazoch prikláňajú na stranu obhajoby.
Podľa obhajcu si jeho klientka po prvý raz odpila z fľaše vodky tesne pred nehodou a alkohol teda nemohol mať na štýl jazdy či vznik kolízie vplyv.
Svoje tvrdenie oprel o výpovede zamestnanca pumpy, zasahujúceho policajta či lekárov v nemocnici, ktorí si na Varholíkovej nevšimli žiadne známky opitosti. Chýbali mu aj dôkazy, že bola omámená či pod vplyvom liekov.
Obhajca poukázal na veľký záujem médií o tento prípad, ktorý podľa neho negatívne vplýva na rozhodovanie súdov.
V novom treste navrhol zohľadniť doterajšiu bezúhonnosť Varholíkovej, vyše dva roky väzby či fakt, že jej dve deti sú od augusta 2012 bez mamy.
Šum v súdnej sieni spôsobil výrok obhajcu, ktorý síce uznal, že pri nehode zahynuli štyri ľudia.
„Je to však iba o jedného viac, ako v sebe od troch mŕtvych zahŕňa trestná sadzba päť až 10 rokov. Súd by to mal zohľadniť,“ povedal.
Zjavne cítiac, že nový posudok jeho klientke skôr priťažil, ako pomohol, obhajca na záver povedal, že by brali aj tých šesť, ktoré Varholíkovej vymeral okresný súd.
Verdikt vo štvrtok
Po krátkej záverečnej reči Varholíkovej predsedníčka senátu oznámila, že rozsudok vynesú vo štvrtok.
Prvý zaznel vlani v novembri a mal hodnotu šiestich rokov v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Zákaz šoférovania mal dĺžku päť rokov.
V záverečnej reči spomenula nebohého otca
Eva Varholíková - Rezešová povedala v záverečnej reči iba niekoľko viet. Súd požiadala o mierny trest.
BUDAPEŠŤ. S najväčším záujmom sa v utorok očakávala záverečná reč Evy Varholíkovej - Rezešovej.
Zvlášť preto, že počas trvania celého procesu sa k jeho priebehu či jednotlivým svedkov alebo znalcom nevyjadrovala. Pár viet povedala iba vlani v novembri pred vynesením prvého rozsudku.
„Skúsim to povedať po maďarsky, ale ak niečo nebudem vedieť, potom využijem tlmočníka,“ začala Varholíková svoj monológ, po ktorom ju sudkyňa požiadala o hlasnejší prejav.
„Vážený súd. Už viackrát som povedala, ako mi je ľúto, že sa táto nehoda stala. Aj som viackrát povedala, že hlboko súcitím s pozostalými. Aj ja som len človek, matka a tiež mám mamu. Môj otec zomrel, takže viem, čo je to stratiť jedného z rodičov. Lebo aj môj otec zomrel tragickým spôsobom a za tragických okolností. To, že tu žijem, som vo väzbe, moje deti nie sú so mnou a to, aké bolesti z toho mám, vie pochopiť každá matka, ktorá aspoň trochu miluje svoje deti...“ (dlhé mlčanie a slzy v očiach).
„Vážený súd. Prosím vás, skúste mi dať mierny trest. Veľmi, veľmi je mi ľúto, že sa táto nehoda stala. Verejnosť ma nepozná, už vopred ma odsúdila. Povedala som to aj minule. Ale tí, čo sú moja rodina, tí ma poznajú, vedia, aký som človek. A že mám srdce na mieste. V každom slova zmysle.“
Po dlhšom mlčaní a zjavnom Varholíkovej rozrušení sa jej sudkyňa opýtala, či sa pripája k záverečnej reči svojho advokáta. „Áno, samozrejme,“ boli jej posledné slová.
Pohladenia od mamy
Už po pár sekundách monológu svojej dcéry sa v očiach jej matky objavili slzy a v rukách vreckovka.
Smútok však po poslednej vete vystriedala aspoň krátka radosť, keďže im predsedníčka senátu umožnila vzájomné stretnutie.
Eva Rezešová spolu s manželkou jej syna Evou Rezešovou Džodlovou zišli k obžalovanej, navzájom sa objali a vybozkávali.
Mama dcéru niekoľkokrát pohladila po tvári. Ich stretnutie bolo nabité emóciami.
Pred „zástupcami médií a ich kamerami či fotoaparátmi sa potom tri členky Rezešovského klanu ukryli v eskortnej miestnosti.
rob, vas
Autor: rob, vas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári