V roku 2015 budú mať k dispozícii svoje dôchodky prví sporitelia, ktorí sa rozhodli vstúpiť do druhého dôchodkového piliera. Dôchodcovia tak budú dostávať penziu nielen zo Sociálnej poisťovne, ale aj zo životnej poisťovne na základe úspor v dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Kombinovaný dôchodok z 1. a 2. piliera sa tak už onedlho bude týkať viac ako 3000 ľudí.
Oproti prvému dôchodkovému pilieru má druhý pilier niekoľko výhod. Kým dôchodok z prvého piliera, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa, závisí okrem počtu odpracovaných rokov a celoživotnej mzdy čoraz viac najmä od ekonomickej situácie štátu, dôchodok z druhého piliera sa odvíja výlučne od výšky úspor resp. neustáleho zhodnocovania úspor na osobnom dôchodkovom účte.
Peniaze klienta v druhom pilieri sú v jeho osobnom vlastníctve a nemôže mu na ne siahnuť ani štát. Dôležité tiež je, že na rozdiel od 1. piliera ktorý vypláca Sociálna poisťovňa, sú úspory sporiteľov v druhom pilieri predmetom dedičského konania, kým z 1. piliera príbuzní v tomto prípade nedostanú nič. Pokiaľ však zomrie poberateľ dôchodku.
„Sociálna poisťovňa v prípade úmrtia dôchodcu pozostalým vyplatí vdovský či sirotský dôchodok. Ten však tvorí len isté percento z plnej sumy reálneho dôchodku zomrelého. Pokiaľ poberateľ doživotného dôchodku z 2. piliera zomrie počas jeho poberania v priebehu prvých 84. mesiacov, pozostalým bude vyplatená poisťovňou zvyšná časť peňazí prislúchajúca sume do 84. mesiaca. Navyše aj v 2. pilieri sa dôchodca pri uzatváraní zmluvy môže rozhodnúť pre tzv. pozostalostné dôchodky (vdovský, vdovecký, sirotský), ktoré môžu byť pozostalým vyplácané až po dobu dvoch rokov,“ informuje Beáta Haramiová, predsedníčka predstavenstva VÚB Generali d.s.s.
V súčasnosti si môžu klienti prerozdeliť zo svojich odvodov do druhého piliera 4 % z mesačnej mzdy, ktoré investujú do nimi vybraného dôchodkového fondu. Nasporiť si však môžu aj viac, a to prostredníctvom dobrovoľných príspevkov do 2. piliera, čím sa zvyšuje konečná suma, z ktorej je sporiteľovi vyrátaný dôchodok:
„Dobrovoľné príspevky sú daňovo zvýhodnené. Až do výšky 2 % zo základu dane sú nezdaniteľnou časťou základu dane sporiteľa. Rovnako ako úspory z odvodov, aj dobrovoľné príspevky sa neustále zhodnocujú. Pri odchode do dôchodku si ich sporiteľ môže, hoci aj jednorázovo, vybrať alebo nechať vyplácať rovnako ako dôchodok,“ upresňuje Haramiová.
Novela zákona spresnila pravidlá vyplácania
V júni tohto roka schválila NR SR novelu zákona o 2. pilieri a stanovila, akým spôsobom sa budú sporiteľom dôchodky vyplácať.
Každý sporiteľ si sám vyberie komerčnú poisťovňu, ktorá mu bude dôchodok vyplácať. Prevažnej väčšine bude vyplácaná tzv. anuita, čiže doživotný dôchodok. Tento bude po dobu prvých 84 mesiacov garantovaný, čo znamená, že ak napr. po piatich mesiacoch klient zomrie, pozostalí dostanú sumu vo výške 79 jeho dôchodkov.
Pri uzatváraní zmluvy s poisťovňou sa môže rozhodnúť, či mu bude dôchodok pravidelne zvyšovaný alebo či chce pre svojich blízkych sirotský alebo vdovský/vdovecký dôchodok.
Pokiaľ bude mať budúci dôchodca nasporenú tak nízku sumu, že mu žiadna poisťovňa neponúkne výplatu anuity, bude mu vyplácaná suma vo výške najnižšieho priznaného dôchodku po dobu, pokiaľ mu nebudú vyplatené všetky úspory.
Ďalšou možnosťou pre sporiteľov s vysokou nasporenou sumou je kombinácia doživotného dôchodku a tzv. programového výberu. Pri programovom výbere (dočasný dôchodok) sa budúci dôchodca rozhodne, kto mu má tento dôchodok vyplácať – či poisťovňa (5-7 alebo 10 rokov) alebo DSS (podľa vlastného určenia). V poisťovni sa peniaze nededia, pri výplate z DSS áno.
„Od januára 2015 sa taktiež ruší podmienka minimálnej dĺžky sporenia, ktorá bola doteraz stanovená na 10 rokov. Jedinou podmienkou pre vyplácanie penzií z druhého piliera tak ostáva dosiahnutie dôchodkového veku sporiteľa,“ uzatvára Beáta Haramiová.
Do druhého piliera môže vstúpiť každý, komu vzniklo prvé dôchodkové poistenie, a zároveň nemá viac ako 35 rokov. V prípade, že sporiteľ už druhý dôchodkový pilier má, môže sa tiež kedykoľvek rozhodnúť pre zmenu dôchodkovej správcovskej spoločnosti podľa jej výsledkov na trhu.
Bližšie informácie o všetkých svojich možnostiach nájdete na www.vubgenerali.sk alebo na infolinke 0850 111 110
Autor: Lucia Škorvaneková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári