Starosta Svinice tvrdí, že ak by termálna voda z vrtu nemala až 130 stupňov, využívali by ju už na rekreáciu.
SVINICA. K nevyužívanému prírodnému bohatstvu obce Svinica (okres Košice-okolie) a ďalších priľahlých dedín neďaleko Košíc patria v podzemí ukryté obrovské zdroje geotermálnej energie.
Napriek deklarovaným projektom s vykurovaním Košíc a stavbou geotermálnej elektrárne ostávajú tieto projekty roky len na papieri.
Obce, ktoré na ne pripravili územné plány s druhotným využitím energie na rozvoj turizmu, služieb, či poľnohospodárstva zatiaľ márne dúfajú v nejaký posun.
Investori chceli, nič sa nedeje
"Sme z toho smutní. Vyvíjali sme rôzne aktivity na to, aby nastalo oživenie tej našej doliny. Boli určití investori, ktorí tu chceli robiť kúpaliská, skleníky, pestovať kvety, ale stále to skončilo na tom, že musíme počkať na prvotné využitie, a to na výrobu elektriny alebo vykurovanie, hovorí starosta Svinice Ľubomír Šimko (NEKA).
"Ja tvrdím, že našim nešťastím je to, že tá voda má teplotu až 130 stupňov Celzia. Ak by mala okolo 50 stupňov, myslím, že by sme ju už dávno využívali na nejaké kúpaliská," dodáva.
V katastri obce Svinica, na rozhraní s Ďurkovom, Olšovanmi a Bidovcami tak pripomínajú jednu z najpriaznivejších geotermálnych zón na Slovensku len tri prieskumné vrty, vyhĺbené ešte koncom 90. rokov.
Založili spoločnosť, pochybujú o ekonomike
Za účelom využitia geotermálnej energie založil v roku 2001 Slovenský plynárenský podnik (SPP) ako majoritný akcionár spoločnosť Geoterm.
V roku 2009 ohlásili projekt budovania geotermálnej elektrárne s výkonom 3,5 MW, v druhej fáze malo dôjsť cez výstavbu teplovodu k vykurovaniu košických domácností. Dosiaľ však z toho nič nebolo.
SPP uvádza, že vložil do projektu približne 16 miliónov eur a vykonal všetky potrebné kroky na to, aby bola investícia z inžinierskeho hľadiska pripravená.
Na tempo postupu v projekte však má vplyv ekonomická zmysluplnosť a bezpečnosť investície.
Hovorca SPP Peter Bednár v apríli uviedol, že aktuálna výška garantovanej výkupnej ceny elektriny z geotermálneho zdroja návratnosť tejto investície formou výroby elektriny negarantuje.
V súčasnom právnom rámci je tiež problematická jej legislatívna ochrana.
Využitie geotermálnej energie v podobe dodávok tepla by si vyžadovalo značné dodatočné investície a dohodu viacerých partnerov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári