Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita

Kto skôr: Korčuliarka porazila električku

Trať zvládol najrýchlejšie skúter. Posledný skončil bežec.

Odštartované. Súťažiaci vyrazili z Námestia osloboditeľov, cieľ mali v Barci.(Zdroj: Judita Čermáková)

KOŠICE. Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) opäť zorganizoval v rámci Európskeho týždňa mobility tradičnú súťaž Kto skôr. Jej cieľom je zistiť, ktorý prostriedok je v mestskej dopravnej „džungli“ najrýchlejší na presun.

Súťaž sa teraz konala netradične v sobotu so štartom o 7.45 hod., teda mimo dopravnej špičky.

„Rozhodli sme sa tak, lebo zároveň v tento deň organizujeme aj veľkú akciu Deň otvorených dverí v našom podniku,“ vysvetlila krátko pred štartom hovorkyňa DPMK Michaela Karaffová. Pripustila, že výsledky nemusia mať veľkú výpovednú hodnotu.

Diskutabilná bola tiež v podstate rovná trať z Námestia osloboditeľov ku soche Jána Pavla II. v Barci.

Predtým, keď sa súťažilo v špičke a v smere do centra mesta, končieval automobil v poli porazených a tradične triumfoval cyklista.

Korčuliarka sa podcenila

„Rada športujem a táto netradičná forma súťaženia sa mi páči,“ vysvetlila korčuliarka Katarína Ténaiová, prečo sa tiež vydá na trať.

Pri otázke, či si trúfa vyhrať, sa zasmiala: „Určite nie. Myslím si, že to bude električka.“

Práve korčuliarka však bola prekvapením. Skončila na tretej priečke a porazila aj – električku. Hoci „len“ o 31 sekúnd, keď trať zvládla za 10 minút a 26 sekúnd. Piaty dorazil autobus (13:51) a posledný bežec (19:38).

Podľa očakávania triumfoval Tomáš Hajduch na skútri (5:12) pred cyklistom (8:32).

„Ja jazdím skútrom po celý rok. Dostanem sa ním v meste asi najrýchlejšie tam, kam potrebujem. Nie je problém s parkovaním, spotreba je nízka. Takže skúter je praktický aj rýchly,“ pochvaľoval si víťaz.

Rašiho potešil dobrý výsledok pre ekológiu

„Som veľmi rád, že medzi prvými boli cyklista aj korčuliarka, teda ekologické formy dopravy. Týždeň mobility totiž slúži práve na ich propagáciu, vrátane MHD a na obmedzenie používania áut,“ poznamenal primátor Richard Raši (Smer).

Podľa neho nie je vybraná trasa charakteristická výraznými dopravnými zápchami, takže je jedno, či sa súťaž konala ráno v sobotu alebo v iný deň.