Piaty ročník festivalu súčasného umenia ponúkne atraktívny program, zameraný na nové médiá a audiovizuálne projekty.
KOŠICE . Najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia na Slovensku Biela noc/Nuit Blanche už piatykrát v prvú októbrovú sobotu preberie k životu nočné Košice.
Ako za organizátorov informoval Tomáš Čižmárik, Biela noc ponúkne atraktívny program, zameraný hlavne na nové médiá a audiovizuálne projekty.
Medzi najzaujímavejšie budú patriť svetovo oceňované diela šiestich zahraničných headlinerov. Každý je z iného žánru a preto organizátori veria, že si diváci medzi nimi nájdu svoju srdcovku.
S inštaláciou CD pomôžu aj väzniUž po tretíkrát sa v Košiciach predstaví známa francúzska umelkyňa Elise Morin. Tentokrát dielom, ktoré bude plošne najväčším a najrozsiahlejším, aké kedy bolo v Košiciach inštalované. Vytvorí ho v Kunsthalle na 600 metroch štvorcových zo 60 tisíc cédečiek.
Hoci bude v Košiciach až do 16. novembra, jedine počas Bielej noci bude špeciálne osvetlené tak, aby vytváralo čo najzaujímavejšie odlesky na kupole.
Zároveň pri otvorení organizátori v spolupráci s Elise Morin, Quasars Ensemble a Jozefom Vlkom pripravili jedinečný hudobný projekt, pri ktorom si budú môcť diváci vychutnať netradičné spojenie vážnej súčasnej hudby a elektronických vstupov, ktoré vznikli pri inštalovaní CD.
Návštevníci sa budú môcť s Morin aj osobne stretnúť, ak prídu do Kunsthalle počas slávnostného otvorenia Bielej noci 4. októbra o 18:30.
Zaujímavosťou je, že na tvorbe diela z CD nosičov, ktoré je potrebné ručne zdrôtovať a zviazať, sa podieľajú aj väzni z ústavu na výkon trestu v Košiciach - Šaci.
Ako vyzerala Biela noc v roku 2013
Pozrite si fotogalériu >>
Prvýkrát v EurópeMedzi najväčšie ťaháky Bielej noci 2014 má patriť aj európska premiéra diela nazvaného Fuji, vytvoreného kresbou, projekciou a zvukom v nových podzemných priestoroch Východoslovenskej galérie.
Autorom je mladý francúzsky vizuálny umelec Joanie Lemercier, zakladateľ vizuálnej značky AntiVJ.
„V súčasnosti je na sólovej dráhe a patrí medzi najžiadanejších tvorcov nových médií a digitálneho umenia na svete. Aj preto nám trvalo tri roky, kým sa nám ho podarilo dostať do Košíc,“ uviedla umelecká riaditeľka a kurátorka Bielej noci Zuzana Pacáková.
Jeho dielo je kombináciou rozsiahlych kresieb krajiny zobrazujúcich Fujiyamu, sprevádzaných svetelnou projekciou, ktorá vytvára priestorové 3D ilúzie.
Abstraktný príbeh je inšpirovaný ľudovou legendou o bambusovej princeznej, ktorá patrí medzi kľúčové prvky japonskej kultúry.
Umelec okrem toho povedie aj workshop pre slovenských novomedialistov a podelí sa so skúsenosťami s profesionálnymi umelcami z nášho regiónu.
Biela noc v Košiciach v roku 2012
Pozrite si fotogalériu >>
Hry s fasádamiTri predstavenia Vertikálneho závesného divadla na fasáde Kulturparku budú o 19:30, 21:00 a 22:30.
Netradičný projekt nazvaný Flat (Byt), ktorý uvedie Rodrigo Pardo, vykresľuje príbeh muža, ktorý sa jedného rána zobudí a má pocit, že život sa mu obrátil na ruby.
Po prvýkrát sa divákom Bielej noci predstaví divadelno-akrobaticko-svetelné číslo, kombinované s tancom.
Inštalácia 4x4-metrového objektu, znázorňujúceho byt, bude umiestnená na fasáde budovy a umelec sa v ňom bude pohybovať pod 90-stupňovým uhlom. Aj preto patrí medzi technicky najnáročnejšie diela Bielej noci.
Fasáda Východoslovenského múzea, Námestie Maratónu mieru, ožije interaktívnym mappingom so zvukovou inštaláciou.
Autor diela Klaus Obermaier je významný rakúsky profesor nových médií, pôsobiaci aj v oblasti divadla. Do popredia vystupujú interaktívne inštalácie povzbudzujúce divákov k aktívnej účasti a hravosti.
V Košiciach budú môcť ľudia tancovať pred múzeom a ich pohyb sa bude graficky premietať na fasádu.
Ako vyzerala Biela noc v košických uliciach v roku 2011
Pozrite si fotogalériu >>
Dažďový mrak bude meniť osvetlenieCloud je nadrozmerný interaktívny objekt, ktorý bude vytvorený pri Miklušovej väznici 6 000 žiarovkami do podoby dažďového mraku.
Jeho tvorcami sú kanadskí umelci Caitlind r.c. Brown & Wayne Garrett. Ľudia pod mrakom budú môcť poťahovaním lanka zapínať a vypínať žiarovky, čo nielen zmení osvetlenie, ale súčasne vytvára dojem súvislého dažďa.
Tento svetelný objekt bol vytvorený pre Bielu noc v kanadskom Calgary a potom prešiel mnohými mestami sveta.
Získal viaceré ocenenia, vlani bol napríklad nominovaný na cenu Innovation by Design Awards v New Yorku. Predpokladá sa, že ho videlo takmer milión ľudí.
„Sme hrdí, že ho tu môžeme mať, hoci ide o finančne náročný projekt,“ uviedla Pacáková.
Ako dodala, pre jeho umiestnenie pri Miklušovej väznici sa rozhodli, pretože podľa Košičanov je najmalebnejším miestom v meste.
Zvukovo-svetelný geometrický obrazNonotak – Daydream je audiovizuálna inštalácia v Galérii Alfa, Kasárne/Kulturpark, ktorú vytvorila japonská dvojica umelcov žijúcich v Paríži.
Hoci patria k najmladším autorom, v posledných dvoch rokoch sa zaradili medzi najžiadanejších umelcov.
V Košiciach sa predstavia zvukovo-svetelným geometrickým obrazom, ktorý má hĺbku a mení svoj tvar.
„Toto dielo neohúri veľkosťou, je to minimalistická estetika, ale zaujme precíznosťou, dokonalou synchronizáciou obrazu a zvuku a detailným dizajnovým prepracovaním,“ konštatovala Pacáková.
Dodala, že v tomto prípade absolútne platí, že v jednoduchosti je krása.
„Mnohé diela sú finančne a produkčne náročné, preto by bola škoda, ak by ostali v Košiciach iba pár hodín. Preto sa snažím, keď je to možné, nechať ich v našom meste ešte nejaký čas, aby si ich mohlo pozrieť čo najviac ľudí,“ uzavrela Pacáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári