Siegfried tvrdí, že chyby sa stali, ale nečinnosť odmieta, za Jenčom stojí a o jeho synovi nech rozhodne súd.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Odvolanie dekana lekárskej fakulty Leonarda Siegfrieda, ktoré pre jeho nečinnosť v kauze Jenča žiadal rektor UPJŠ Ladislav Mirossay, v stredu akademický senát fakulty neschválil. Z 20 členov hlasovalo za odvolanie len 6.
Senát, zložený zo zamestnancov i študentov, sa tak priklonil na stranu dekana, ktorý si, tak ako aj prednosta Andrej Jenča, pripravil reč na obhajobu.
Rektor napriek pozvánke neprišiel s tým, že písomné podklady sú postačujúce.
Chyby priznal, vinu odmietol
Siegfried odmietol, že by nekonal. Priznal však, že na fakulte pri štúdiu syna prednostu došlo k pochybeniam.
Za najlepšie riešenie považuje, aby o tom, či Jenča má dostať diplom, rozhodol súd.
Ten už koná na základe Jenčovej žaloby. Rektor zas dal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podvodné zapisovanie známok do informačného systému.
Členke senátu, prednostke Nede Markovskej, ktorej sťažnosť adresovaná rektorovi škandál rozpútala, dekan vytkol, že keby sa sťažovala najprv jemu, bol by konal a nemuseli prepierať špinavú bielizeň verejne pred médiami.
Zopakoval, že navrhuje jej odvolanie ako garantky, lebo na nedostatky v štúdiu Jenču mala prísť a upozorniť skôr.
Markovská sa bránila, že na nezrovnalosti upozornila hneď, ako ich zistila, ale štúdium, vrátane skúšok študenta u svojho otca, prebiehalo neštandardne a Jenča niekoľko rokov ani nefiguroval v zozname študentov.
Odstúpil a ohlásil kandidatúru
Hneď po rozhodnutí o svojom neodvolaní, dekan prítomných prekvapil - sám požiadal o uvoľnenie z funkcie a to už senát odhlasoval.
Senát v stredu už rovno schválil na 16. októbra aj vyhlásenie voľby kandidáta na nového dekana.
Odstúpenie využil dekan, ktorého funkčné obdobie sa končí začiatkom roka 2015, na ohlásenie kandidatúry na rektora.
Budúci rok totiž končí aj Mirossay a obaja už nemôžu tretíkrát po sebe kandidovať na súčasné funkcie.
Vietor vraj fúka od rektora
Svoje rozhodnutie predčasne skončiť zdôvodnil dekan najmä konfrontačným riadením univerzity rektorom vo vzťahu k lekárskej fakulte.
„Diskreditačná kampaň, ktorá v ostatných dňoch prebieha v médiách, poškodzuje meno fakulty, ktorá sa pod mojím vedením zaradila medzi najúspešnejšie vysokoškolské inštitúcie,“ povedal.
Zdôraznil, že je znechutený postupom rektora, ktorý v rozpore so štatútom UPJŠ rozhodoval o návrhoch dekana fakulty priznať jej najvýkonnejším zamestnancom osobné platy z mimorozpočtových prostriedkov, odmietol ich podpísať a tiež presadil v senáte univerzity zoškrtanie mzdových nákladov fakulty o 350-tisíc eur.
„Sú aj ďalšie aktivity vykonané rektorom, ktoré poškodzujú fakultu a posilňujú moje presvedčenie ďalej s rektorom nespolupracovať vo funkcii dekana. Sily sústredím na prípravu na rektorské voľby.“
Na otázku, či si od odstúpenia, už len ako prednosta ústavu mikrobiológie sľubuje pokojnejšiu kampaň a menej útokov na svoju osobu, reagoval, že verí, že s protikandidátmi dokážu súperiť férovo bez vyťahovania káuz.
Na margo diskreditačnej kampane tvrdí, že vietor fúka z rektorátu a súvisí s jeho záujmom o post rektora.
„Rektorovi možno vadí, že lekárska fakulta tak dobre stojí.“
Mirossay k odstúpeniu Siegfrieda vyhlásil, že to oceňuje.
„UPJŠ bude aj naďalej postupovať v zmysle zákona a i ďalšie kroky vedenia univerzity budú viesť k odstráneniu všetkých pochybností, ktoré v poslednom období značne poškodili meno UPJŠ.“
Dekan Jenču upozornil
Siegfried v stredu informoval, že už dávnejšie prednostu Jenču písomne upozornil, lebo jeho syn ako vyštudovaný všeobecný lekár a študent i doktorand zubného lekárstva mal učiť praktické cvičenia spolužiakov - študentov 4. ročníka zubného lekárstva.
„Profesor Jenča sa ospravedlnil a už sa to neopakovalo. Vysvetlil, že to nebolo tak, že došlo len k chybnému zápisu a cvičenia viedol iný kolega.“
Za ďalšie, neskôr zistené problémy však už Jenču neriešil. „Je predčasné hovoriť, kto do akej miery čo zavinil. Rozhodne súd.“
Dodal, že v máji, teda ešte predtým, než v júni kauza vypukla, rozviazal pracovný pomer s referentkou študijného oddelenia pre opakované chyby pri administrácii v informačnom systéme, kde študentom zapisujú skúšky.
Siegfried skúšal dcéru
Podľa Siegfrieda sa niekedy nedá vyhnúť tomu, že rodič ako učiteľ skúša vlastné dieťa.
„Aj syn rektora študoval na UPJŠ, aj moja dcéra študuje na lekárskej fakulte. Keď mala u mňa skúšku, skúšal som ju síce sám, ale boli tam i ďalší dvaja – traja študenti. Nebol som spokojný, dal som jej éčko a vykričal som jej, že sa nepripravila poriadne.“
Jenča v stredu novinárom povedal, že aj keď on skúšal svojho syna, nikdy pri tom neboli len sami dvaja, a senátorom zdôraznil, že i ako predseda štátnicovej komisie počas synovej skúšky vyšiel z miestnosti.
Pritom ešte v minulotýždňovom rozhovore pre Korzár to Jenča neuviedol.
„Syna som skúšal asi 5 či 6-krát, ale na pracovisku nepoznám mamu, otca ani syna, lebo ja nechcem mať priemerných absolventov, ale špičkových, a môj syn na to má,“ vyhlásil prednosta.
Senát UPJŠ medzitým doplnil etický kódex univerzity, že študenta nesmie skúšať rodinný príslušník a ak, tak len v prítomnosti tretej osoby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári