V Slovenskom technickom múzeu však v rámci vernisáže odprezentoval aj najnovšiu knihu.
KOŠICE. Na výstave s názvom Kanada, od mora k moru nájdete 80 fotografií. Potrvá do 23. novembra.
Aktuálny rok je pre Rudolfa Schustera rokom významného životného jubilea (80).
„Bolo mi vyčítané, že chodím len do Bratislavy a vystavujem takto ďaleko. Aj teraz mám jednu výstavu na hrade. Takže sa mi zobudilo svedomie,“ naznačil s úsmevom bývalý prezident, ktorý sa tentoraz so svojimi priaznovcami delí o zážitky z ciest po Kanade.
Ako cestovateľ i fotograf je už dlhé roky zaujatý severskými krajinami, ktoré mapuje systematicky a vytrvalo.
Nie je to len Island, Grónsko či severný pól, ale od roku 1990 hlavne Kanada, kde bol veľvyslancom.
Túto krajinu neustále navštevuje, je ňou fascinovaný, a to nielen jej mierumilovnými obyvateľmi, ale i divokou faunou či flórou.
Dokopy mu vyšlo 44 publikácií
Pri svojej ceste sa stretol nielen s veľkolepou, na mnohých miestach neporušenou prírodou, ale aj s pôvodnými obyvateľmi Inuitmi a Indiánmi.
„Samotným obyvateľom sa to vari ani nezdá, sú zrejme na krásu a protiklady svojej domoviny zvyknutí, no návštevník zostáva stáť v úžase a ohromený pri pohľade na tamojšie ľadovce, nádheru vôd, velebnosť Skalistých hôr, malebnosť jazier. Kanada, to sú nekonečné pláne, prérie, kam ľudské oko takmer nedovidí, kde sa donedávna pásli ešte milióny bizónov, obrovské nížiny kultivované človekom, aby sa stali najväčšou zásobárňou obilnín, nielen v rámci štátu, ale aj sveta - krajina červeného javorového listu je krajinou skutočnej slobody,“ vyznáva sa autor.
Výsledkom každej jeho cesty sú cestopisné dokumenty, knihy, výstavy. Dokopy mu už vyšlo 44 kníh, z toho 13 cestopisných.
Aktuálna dvojjazyčná (slovenčina a angličtina) obrazová publikácia je výpoveďou a presným záznamom o jeho 19 278–kilometrovom výlete. Najbližšie sníva o tom, že navštívi ľadovcové Špicbergy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári