Mimovládka Transparency International (TI) zverejnila graf účasti poslancov NR SR na hlasovaniach v rokoch 2010-2014. Podľa ich výsledkov sú najviac absentujúci poslanci tí, ktorí okrem poslaneckej práce zvládajú aj županský či primátorský post.
KOŠICE. Z východniarskych poslancov NR SR sa na stupne víťazov za víťazným bratislavským županom Pavlom Frešom (SDKÚ), ktorý vynechal takmer tretinu všetkých hlasovaní, dostal košický primátor Richard Raši, ako aj „bronzová“ primátorka Humenného Jana Vaľová (obaja Smer).
Raši síce pripúšťa, že nesedel na každom hlasovaní, ale tvrdí, že ak práve nebol v parlamente, zúčastňoval sa na rôznych dôležitých pracovných rokovaniach na ministerstvách alebo s investormi.
Ako skonštatoval, finančne si na kumulácii oboch funkcií neprilepší, pretože plat poslanca NR SR už dlhodobo rozdeľuje na rôzne charitatívne účely alebo ľuďom v núdzi.
Primátor: Moje pôsobenie je pre Košice prospešné
„Môžu byť na to rôzne názory, ale ja si myslím, že pre mesto a jeho obyvateľov je prospešné, ak som aj zároveň poslancom NR SR. Ak by som sedel len v Košiciach, nepodarilo by sa nám presadiť zákaz ťažby uránu. Takisto som ako poslanec predložil novelu zákona o meste Košice, vďaka ktorej na znížení počtu mestských a miestnych poslancov ušetríme v meste v novom volebnom období zhruba 2 milióny eur.“
Ako hovorí, minulý rok bol trochu špecifický, pretože kvôli viacerým akciám EHMK a napríklad aj rokovaniam o zotrvaní U.S. Steelu v Košiciach nemohol byť fyzicky prítomný v NR SR.
Tento rok sa to už podľa neho zlepšilo, pretože za necelých 9 mesiacov bol neprítomný iba štyri rokovacie dni.
Viac ako on pritom absentovalo 20 poslancov NR SR, rekordérom bol exšéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda so 16,5 dňami.
Sičáková-Beblavá: Dôležité je, aké zákony pripravili
Primátori v NR SR vynechávajú o 5 percent viac hlasovaní ako „zvyšní“ poslanci.
Predsedníčka Správnej rady Transparency Internation Emília Sičáková-Beblavá si napriek tomu nemyslí, že by „dvojjediní“ poslanci boli vďaka týmto absenciám menej prospešní pre svojich voličov.
„Pri tejto otázke je dosť 'za' a dosť 'proti' argumentov. Samotný fakt fyzickej (ne)prítomnosti je síce zaujímavý a doplňujúci indikátor, ale nepostačuje na konštatovanie, že spájanie týchto pôsobení na lokálnej a celoštátnej úrovni je (ne)vhodné.“
Ako dodáva, posúdiť prospešnosť vhodnosti zastávať viacero funkcií naraz by mohol aj seriózny výskum, no ten ešte u nás nebol spracovaný.
„Dôležité je, aké zákony daní poslanci pripravili, zmenili a podporili a či sa tam odrazila daná potenciálna vedomosť z pôsobenia na lokálnej úrovni.“
Koľko kto chýbal
Koľko rokovacích dní chýbali poslanci z Košického kraja v roku 2014.
1. Otto Brixi (Smer) - 5,5
2. Milan Géci (Smer) - 5
3. Richard Raši (Smer) - 4
4. František Petro (Smer) - 3
5. Elemér Jakab (Most-Híd) - 2,5
6.-8. Ján Babič (Smer) - 2
Lea Grečková (Smer) - 2
Viliam Novotný (SDKÚ) - 2
9. Antonín Cicoň (Smer) - 1
10.-13. Jozef Bobík (KDH) - 0
Pavol Paška (Smer) - 0
Róbert Puci (Smer) - 0
Ľubica Rošková (Smer) – 0
jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári