Komplex budov, ktorý sa neustále dopĺňal, bol premyslený tak, aby „stará“ a o niekoľko desiatok rokov i „nová“ nemocnica boli sebestačnými v každom ohľade.
Slávnostné otvorenie. Uhorský štát dlho odmietal požiadavku mesta na výstavbu novej štátnej nemocnice. Napokon bola slávnostne otvorená v roku 1924 za prítomnosti dvoch ministrov prvej Československej republiky.
Historické operačky. Najmodernejšie parametre spĺňali štyri operačné sály, ktoré boli pýchou nemocnice. Ich vybavenie a kapacita by teraz nestačili. Ročne sa tu urobí vyše 30–tisíc brušných a hrudných operácií.
Vlastná kuchyňa. Na svoju dobu mala najpokrokovejšie zariadenie. Nemocnica mala aj vlastnú práčovňu s dielňou na opravu bielizne. Strojovňa bola spojená s elektrárňou na výrobu vlastného prúdu.
Sestry vincentky. O pacientov sa namiesto klasických zdravotných sestier starali civilné i rehoľné ošetrovateľky. Školili sa v rehoľnej ošetrovateľskej škole sv. Vincenta. Pri otvorení mala nemocnica šesť primárov, osemnásť sekundárnych lekárov a jedného patológa.
Výstavba „novej“ nemocnice. Ako prvá bola v prevádzke v roku 1973 poliklinika, v čase keď sa na Terase objavili prvé bloky. O sedem rokov neskôr bola dokončená aj lôžková časť - súčasný monoblok.
Letecký záber z roku 1920. Výstavba sa začala pred 1. svetovou vojnou. Po jej vypuknutí stavebné práce napredovali pomaly. Do roku 1916 sa pod strechu dostali len 4 pavilóny. K oživeniu stavebného ruchu došlo v roku 1918.
Foto k článku: Archív UNLP
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári