KOŠICE. Tisícky nadšených Košičanov i návštevníkov mesta obdivovali v predvečer konania Medzinárodného maratónu mieru už tradične vizuálne inštalácie v rámci festivalu Biela noc.
40 umeleckých projektov zo 14 krajín, 14 umeleckých žánrov, 130 umelcov, performerov, hudobníkov, 200 dobrovoľníkov, približne 40-tisíc návštevníkov, jeden tancujúci dom, 63 projektorov, 10-tisíc svietiacich bodiek, 60-tisíc CD nosičov, 6-tisíc žiaroviek, 200 umeleckých toaletných papierov, jeden výbuch sopky, 120-tisíc zábleskov digitálneho ohňostroja, 5400 sekúnd akrobacie. To bola tohtoročná košická Biela noc v číslach.
Svetová špička aj SlováciPodľa dramaturgičky festivalu Zuzany Pacákovej festival aj tento rok ponúkol návštevníkom netradičnú umeleckú prechádzku mestom.
Tento rok tu bolo 40 výnimočných diel tvorcov, medzi ktorými nechýbali slovenskí umelci.
"Festival im umožňuje konfrontovať sa so svetovou špičkou, vystavovať vedľa známych mien, ale zároveň im dáva príležitosť vytvárať nové projekty a diela, ktorými sa potom sami môžu prezentovať vo svete," povedala.
Biela noc opäť priniesla umenie do košických ulíc
Pozrite si fotogalériu >>
Festival metropolBiela noc je prestížny medzinárodný umelecký projekt, ktorý má za úlohu priblížiť širokej verejnosti súčasné formy umenia ako aj netradičné, nepoznané a významné miesta európskych metropol.
Biela noc vznikla v Paríži v roku 2002. V roku 2013 ju navštívilo viac ako dva a pól milióna ľudí.
Z Paríža sa počas niekoľkých rokov projekt rozšíril aj do miest ako New York, Los Angeles, Chicago, Miami, Santa Monica, Montreal, Toronto, Rím, Tel Aviv, Gaza, Jeruzalem, Madrid, Brusel, Riga, Bukurešť, Amsterdam, Brighton, Turín, Naples, Petrohrad a aj do Košíc.
Mesto Košice získalo prestížnu licenciu z Paríža a od roku 2010 je nevyhnutnou súčasťou medzinárodnej siete Nuit Blanche Europe.
Rozsvietili drevenice na paneláku Na košickom sídlisku Dargovských hrdinov v sobotu podvečer v rámci festivalu Biela noc po prvýkrát rozsvietili pamätník ľudovej architektúry, ktorý pozostáva z troch originálnych stodôl umiestnených na streche 13-poschodového paneláka.
Autorom tohto netypického projektu v mestskom prostredí je mladý výtvarník Tomáš Džadoň.
Stodoly, ktoré stoja na streche spomínaného paneláka od vlaňajšieho septembra, dopravila na vrchol ťažká výšková technika.
Predtým ich však museli tesári demontovať v Liptovskej Tepličke a Párnici, previesť rozobraté do Košíc a následne opätovne poskladať.
Realizácia projektu na sídlisku Dargovských hrdinov, konkrétne na Lidickom námestí, kde stojí spomínaný panelák, by nebola možná bez súhlasu jeho obyvateľov.
Vďaka nim sa stala ich bytovka podstavcom monumentálneho diela, ktoré je viditeľné aj zo vzdialenejších častí východoslovenskej metropoly.
Foto: SITA/PLA/Dominika Jackuliaková
"Pamätník ten rok prežil v poriadku, veľa ľudí sa obávalo, že to vietor sfúkne keďže Furča (sídlisko Dargovských hrdinov) je veľmi veterná, alebo že budú nejaké technické problémy. Ale prežil a nám sa podarilo získať finančné prostriedky, aby sme ho osvetlili," uviedol Džadoň.
Spresnil, že náklady na osvetlenie sa pohybovali v sume asi 1 700 eur. "Je to tá najlacnejšia verzia. Náklady spojené s prevádzkou a spotrebou elektriny budem hradiť sám. Sú tam použité LED svetlá, takže to bude nenáročné," doplnil.
Podľa známeho košického sprievodcu Milana Kolcuna sa už nedalo dať bližšie panelák a drevenicu súčasné bývanie a tradičné.
"Tu sú tak blízko, že sú až na doraz. A pritom jedno je akýmsi podstavcom pre to druhé. A my môžeme rozmýšľať, ktoré bývanie je lepšie, romantickejšie, pohodlnejšie. To sú veci, ktoré mne pri pohľade na tento pamätník napadajú," povedal.
Drevenice na paneláku bude teda možné vidieť aj v noci a podľa Džadoňa tu došlo k prirodzenému stretu významov slova tradícia.
"Pre mňa ako panelákové dieťa je tradícia spojená so sídliskom," dodal Popradčan, ktorý svoj nápad uskutočnil v Košiciach v rámci projektu EHMK.
tasr
Lákali aj iskry nad komínom rušňaZažiť úžasnú atmosféru parného vlaku v nočnej prevádzke, ponúkla v sobotu v rámci festivalu Biela noc Košická detská historická železnica.
Najväčším lákadlom je neprehliadnuteľný prúd žeravých iskier nad komínom rušňa, ktorý s okolitou krajinou vytvára priam magický obraz.
Nevšedné divadlo dotvorili svetelné inštalácie, doplnené o umelecké, dramatické a hudobné predstavenia.
Zastavením parnej trakcie na Slovensku koncom 70. rokov prišli milovníci železníc o nevšedné večerné divadlo.
Unikátny tanec iskier nad hlavami cestujúcich tak možno zažiť už len na jedinom mieste na Slovensku - na jar a na jeseň v Košiciach. Dvakrát do roka ho pripravujú dobrovoľníci z občianskeho združenia Detská železnica Košice.
"Prvýkrát sme využili možnosť zorganizovať originálnu vizuálnu šou pred dvoma rokmi počas košickej Bielej noci, v rámci sprievodných podujatí Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Záujem o podujatie v hlavnej úlohe s najstaršou prevádzkovanou parnou lokomotívou na Slovensku i v strednej Európe Katkou nás ohromil. A tak v tradícii pokračujeme," povedal Ľubomír Lehotský, riaditeľ detskej železničky a predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice.
Počas Noci svetiel, ako túto akciu na železničke nazvali, je najväčší záujem práve o nočné jazdy.
Parná lokomotíva vytvára osobité divadlo v podobe netradičného ohňostroja lietajúcich hviezdičiek.
"Takéto predstavenie sa počas bežnej prevádzky nedá vidieť, keďže Katka premáva iba počas dňa. Preto chceme návštevníkom Noci svetiel priblížiť parnú prevádzku aj v inom svetle," vysvetlil Igor Holéczy z občianskeho združenia Detská železnica Košice.
Dodal, že záujem návštevníkov v tomto roku bol ohromujúci. "Prišlo sem do 4 000 ľudí, čo nás skutočne veľmi prekvapilo, ale samozrejme nás takýto záujem teší a zaväzuje."
Foto: Ľubomír Lehotský
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári