Na niektorých košických poštách nedostať všetky druhy kolkov. Súvisí to s prechodom na nový platobný systém.
KOŠICE. Na našu redakciu sa obrátilo niekoľko Košičanov, že majú problém zohnať kolkové známky. Vraj ich zamestnanci pôšt posielajú na hlavnú na Poštovú ulicu.
Najmä dôchodcom vadí, že musia kvôli jednému či dvom kolkom cestovať zo sídlisk do centra. Pýtajú sa, prečo a či je to jav trvalý alebo prechodný.
Nový systém predaja
Odpoveď nám poskytol vedúci odboru komunikácie Slovenskej pošty, Tomáš Kuča.
„Slovenská pošta (SP) prevádzkuje ako strategický partner ministerstva financií nový platobný systém na úhradu správnych a súdnych poplatkov e-kolok. SP postupne nasadzuje tento systém v rámci SR.“
V prvej vlne bolo nainštalovaných sto samoobslužných platobných terminálov – kioskov (ľudovo nazývaných kolkomaty) na pracoviská ministerstva vnútra. Na okresné dopravné inšpektoráty a oddelenia dokladov, a na najvyťaženejšie katastrálne úrady v krajských mestách.
„Na týchto pracoviskách už občania nepotrebujú na vybavenie agendy papierové kolkové známky. Poplatok je možné uhradiť priamo na mieste prostredníctvom kiosku, a to nielen v hotovosti, ale aj platobnou kartou,“ vysvetľuje Kuča.
Predaj iba do 30. novembra
V rámci nasadzovania nového platobného systému dochádza k postupnému dopredaju papierových kolkových známok.
Ich predaj ukončí SP 30. novembra, následne bude možné staré kolky používať do konca roka 2014. Po tomto termíne bude možné vrátiť nepoužité papierové kolky prostredníctvom pobočiek SP.
Ako nás hovorca SP informoval, dôvodom minutia niektorých kolkov na niektorých poštách je ich redistribúcia.
„Cieľom dopredaja je minimalizovať straty SP a štátu spojené s nespotrebovanými skladovými zásobami týchto cenín. SP preto postupne sťahuje papierové kolkové známky z menších pôšt a sústreďuje ich do 250 vybraných prevažne hlavných pôšt vo väčších mestách. Tieto pošty boli vybraté tak, aby zabezpečili predaj kolkov v blízkosti úradov a súdov – teda miest, kde občania uhrádzajú správne a súdne poplatky,“ dodal Kuča.
Kiosk – kolkomat funguje na jednoduchom princípe. Stačí zadať požadovanú sumu a zaplatiť ju. Automat vydá potvrdenie s QR kódom, ktorý treba odovzdať pracovníkovi súdu, katastra či iného úradu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári