V čase blížiaceho sa krachu nebankovej spoločnosti Horizont Slovakia došlo k pokusu podvodom získať časť jej majetku. Prípad nastrčeného kupca prišiel na súd až po 12 rokoch.
KOŠICE. Krajská prokuratúra ukončila vyšetrovanie a súdu odstúpila prípad, ktorého história siaha až do januára 2002. Vtedy začali na Slovensku krachovať nebankové spoločnosti, medzi ktoré patril aj Horizont Slovakia.
Keď bolo isté, že aj táto nebankovka pôjde ku dnu, doteraz neznámi ľudia sa rozhodli „zachrániť“ pre seba časť jej majetku. Vytypovali si štyri nehnuteľnosti, na kúpu ktorých našli a využili „bieleho“ koňa“. Plány im prekazilo zablokovanie nehnuteľného majetku Horizontu na katastri.
Podozrivý sa stratil
Na začiatku vyšetrovania bol zo spáchania trestného činu podvodu podozrivý Košičan Vladimír Š. Prokurátor mu dával za vinu, že v úmysle previesť majetok Horizontu v hodnote 168,6 milióna Sk (takmer 6 miliónov eur) podpísal v januári 2002 štyri falošné zmluvy.
Ich obsahom bola kúpa časti košického nehnuteľného majetku nebankovky. Dvoch budov v katastrálnom území Skladnej ulice, tretej na Letnej a poslednej v katastrálnom území Stredné Mesto.
Vladimír potom podpísal a na KÚ v Košiciach podal štyri falošné návrhy na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.
Vyšetrovanie sa až na 10 rokov natiahlo preto, že Vladimír sa stratil. Bol na neho vydaný zatykač a polícia trestné stíhanie prerušila, kým sa Košičan objaví.
Hoci to málokto predpokladal, lebo „biele kone“ sa zvyknú stratiť naveky, koncom roka 2013 bol „kupec“ majetku Horizontu zadržaný v meste Hnúšťa v okrese Rimavská Sobota.
Sfalšované podpisy
Vladimírovi bolo konečne doručené obvinenie a hoci ho okresný súd vzal do väzby, krajský ho prepustil. Ako sa dalo čakať, Vladimír vypovedať odmietol a mená ľudí v pozadí neprezradil.
Zhovorčivejší bol správca konkurznej podstaty Horizontu, aj vďaka ktorému k prepisu majetku na nastrčeného kupca nedošlo.
Pri kontrole účtovníctva nebankovky zistil vážne pochybenia a v záujme prekazenia odlivu majetku dal na všetky nehnuteľnosti tzv. plomby. Aj preto na katastri k prepisu nehnuteľností na Vladimíra nedošlo.
Posledný štatutár Horizontu Vladimír Fruni vylúčil, že by zmluvy podpísal. „Svoje“ podpisy na nich označil za sfalšované.
Vyšetrovateľ oslovil aj bratislavskú notárku, u ktorej malo dôjsť k overeniu Fruniho podpisov na sporných zmluvách. Potvrdila, že k nim nedošlo za jej prítomnosti, ale zamestnankyňou notárstva. Jeho šéfka priznala, že zápis overovania bol urobený neprehľadne a nesprávne.
V uplynulých dňoch prokurátor vyšetrovanie uzavrel a spis dnes 55-ročného nezamestnaného Košičana odstúpil súdu. Ak ho uzná vinným, podľa zákona, platného v roku 2002, môže za mrežami stráviť 5 až 12 rokov.
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári