Voľbe predchádzala búrlivá diskusia medzi rektorom Ladislavom Mirossayom a šéfom senátu Jánom Sabom, do ktorej sa zapojil aj prednosta Andrej Jenča.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Rozruch pred štvrtkovou voľbou nového dekana lekárskej fakulty UPJŠ spôsobil svojím vystúpením na predstavovaní kandidátov rektor Ladislav Mirossay.
Vyhlásil, že tento akademický senát nemá morálne právo voliť nového dekana na štyri roky.
Zdôvodnil to tým, že súčasný senát, ktorého funkčné obdobie sa končí v marci 2015, nedávno nevyhovel jeho návrhu na odvolanie bývalého dekana Leonarda Siegfrieda (ten vzápätí odstúpil sám).
Ten je podľa rektora zodpovedný za mnohé problémy na fakulte a tým za ne aj senátori čiastočne prevzali spoluzodpovednosť.
Mirossay: Fakulta nikdy nemala toľko káuz
Vymenoval osobné platy, odmeny, zmluvy s univerzitnou a detskou nemocnicou, odvolanie garantky zubného lekárstva, kauzu Jenča či skúšanie detí učiteľmi – rodičmi.
Zo štvavej kampane proti sebe obvinil aj predsedu akademického senátu fakulty Jána Saba, ktorý v uplynulých dňoch rozoslal všetkým zamestnancom i študentom fakulty stanovisko senátu k jeho vyhláseniam v Korzári.
„Také kauzy tu nikdy predtým neboli. Zlo potrebuje k svojmu víťazstvu len málo – aby dobrí ľudia nerobili nič,“ povedal v aule na zhromaždení celej akademickej obce fakulty Mirossay.
Šéf senátu rektorovi: Ty nemáš morálne právo
Sabo reagoval, že o žiadnom porušení zákona ani iných predpisov nevie a pri rektorom nepodpísaných osobných platoch zamestnancov fakulty pochybil Mirossay.
„Kto porušuje zákony, ty alebo ja? Kto sa podieľa na štvavej kampani, ty či ja?“ adresoval šéf senátu rektorovi. „Tebe prekáža, že neplním každé tvoje želanie.“
Sabo informoval, že Mirossay žiadal právnu komisiu senátu UPJŠ o stanovisko, či starý senát môže voliť nového dekana, ktorého mal pôvodne voliť až budúci rok už novozvolený senát.
Právna komisia sa vyjadrila, že v tom žiadnu zákonnú prekážku nevidí.
„Ja vám nebránim voliť dekana. Len vravím, že na to nemáte morálne právo,“ zdôraznil rektor.
„Ja si myslím, že ty nemáš morálne právo hovoriť, že tento senát nemá morálne právo voliť dekana,“ kontroval predseda senátu.
Zapojil sa aj prednosta Jenča
Do diskusie sa prihlásil aj prednosta Andrej Jenča, ktorý opäť obhajoval štúdium svojho syna. Ten sa s UPJŠ súdi o diplom, ktorý mu rektor pre pochybenia fakulty pri jeho štúdiu odmietol podpísať.
„Na to si nemal právo a ešte ma budeš osočovať? Ty nemáš morálne právo hovoriť, že ja nemám morálne právo byť novým garantom zubného lekárstva,“ vrátil rektorovi za jeho vyjadrenie v Korzári.
Mirossaya obvinil z trýznenia všetkých zamestnancov univerzity, lebo namiesto, aby ju chránil, umožnil medializáciu problémov.
Člen senátu Ján Mojžiš priznal, že niektoré kauzy mohol senát vyriešiť kultivovane na vlastnej pôde, ale neriešil ich. „Zlyhali sme,“ skonštatoval.
Rektor: Nie som len poštár
Rektor pred voľbou povedal novinárom, že ak senát zvolí kandidáta, ktorý figuruje v trestnom oznámení, na základe ktorého bolo začaté stíhanie vo veci sprenevery, napriek prezumpcii neviny bude mať dilemu, či ho vymenovať.
„Právnici povedali, že v tomto prípade nie som ani poštár, ani notár, takže mám právo kandidáta nevymenovať a požiadať, aby zvolili iného, ak na to je dôvod.“
Dodal, že ešte sa poradí. „Mám v rukách dokumenty, z ktorých vyplýva, že je tam problém.“
Meno nepovedal, ale ide o Daniela Pellu.
Menovania sa chce domáhať
Práve Pellu, prodekana a zastupujúceho dekana, schválil senát tajným dvojkolovým hlasovaním za kandidáta na dekana (tým sa stane, až keď ho rektor vymenuje).
Získal 15 hlasov, protikandidáti Pavol Jarčuška 4 a Miroslav Kitka 3.
„Moje meno v trestnom oznámení nefiguruje a stíhanie je voči neznámej osobe,“ reagoval po voľbe Pella.
Doplnil, že ak rektor nebude rozhodnutie senátu rešpektovať, bude sa svojich práv domáhať.
Prípad, v ktorom koná polícia na podnet niekoľkých zamestnancov fakulty a nemocnice, označil za vykonštruovaný.
„Teším sa na moje prípadné vypovedanie v danej kauze, lebo k pochybeniu z mojej strany nedošlo.“
Na rozdiel od rektora si nemyslí, že senát nemal morálne právo voliť dekana. „Tento senát sa nikdy svojmu poslaniu nespreneveril.“
Pella: Niektoré sú vymyslené
Deklaroval, že hektickú situáciu na fakulte chce upokojiť. „No nie zmietnutím problémov pod stôl, ale ich vyriešením. Riešiť sa však dajú len skutočné problémy, nie vymyslené a viaceré sú práve také. Reagovať treba na všetky a vysvetliť ich aj verejnosti.“
Príčinu niektorých káuz vidí v medziľudských konfliktoch, ktoré prerástli do obludných rozmerov.
V pondelok sa chystá k rektorovi, s ktorým chce intenzívne komunikovať. Nepovažuje sa za človeka exdekana Siegfrieda.
„Budem sa riadiť vlastným svedomím a rozumom. Ale nezapieram, bol som jedným z jeho najbližších spolupracovníkov. To však neznamená, že máme rovnaké názory na riešenie rôznych problémov. Korektné vzťahy mám s exdekanom i rektorom.“
Siegfried chce budúci rok kandidovať na rektora. „Vedením lekárskej fakulty by bol ako rektor akceptovateľný, ale viem si na tom poste predstaviť aj iného človeka.“
Prvé kroky nového dekana majú smerovať aj k riaditeľovi univerzitnej nemocnice Ladislavovi Rosochovi, s ktorým chce Pella riešiť problémy vzájomnej spolupráce.
Sľúbil, že volebný program, ktorý vo štvrtok predstavil, zverejní budúci týždeň na stránke fakulty.
Exdekan. Siegfriedovi jeho taktika zatiaľ vychádza.
Rektor UPJŠ. Verejne vyhlásil, že sa poradí s právnikmi. Foto k článku: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári