Začiatok pôsobenia Spoločnosti Ježišovej v Košiciach siaha do obdobia začiatkov samotnej rehole, teda do roku 1563. V súčasnosti sa Jezuiti venujú hlavne pastoračnej činnosti v kostole Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, ale aj pastoračnej službe chlapcom ubytovaným v internáte.
KOŠICE. V dome Spoločnosti Ježišovej (SJ) sa uskutočňujú aj formačné kurzy pre univerzitu tretieho veku so zameraním na spiritualitu sv. Ignáca a morálnu teológiu. Nechýba ani služba špeciálnemu apoštolátu a vyučovanie Rómov v spolupráci s rehoľou Saleziánov.
Konajú sa tam tiež letné formačné kurzy ateliéru s názvom Magis s umením a písaním ikony, či duchovné sprevádzanie v spolupráci so zväzom ikonopiscov sv. Cyrila a Metoda na Slovensku.
V dome je vybudované Centrum spirituality Východ - Západ Michala Lacka s veľkou knižnicou, zameranou na problematiku východných cirkví. Centrum Spirituality organizuje pravidelné medzinárodné vedecké semináre a prednášky ktoré sa dotýkajú rôznych špecifických oblastí v Cirkvi.
Stručná história
V roku 1563 sa SJ usadila v Košiciach, ale nie natrvalo. V roku 1619 sa datuje smrť Troch košických mučeníkov, dvaja z nich boli jezuiti. Cirkevní a svetskí predstavitelia žiadali r. 1629 na pokyn Ferdinanda II. pre Košice opäť jezuitov.
Pobyt jezuitov v Košiciach, do zrušenia rehole v roku 1773, bol dva razy prerušený: za povstania Juraja Rákociho v rokoch 1645 – 1649 a za povstania Imricha Tökölyho od 19. augusta 1682 do 2. januára 1685. V roku 1773 bola rehoľa zrušená.
Telocvičňa i knižnica
V Košiciach sa opäť objavili jezuiti po 157 rokoch. Spočiatku pôsobili v objekte Angelína. Košický biskup Jozef Čársky daroval jezuitom neďalekú biskupskú záhradu. V roku 1937 dokončili jezuiti stavbu moderného výchovného ústavu pre mládež. Objekt však slúžil jezuitom pomerne krátko.
Južné územia Slovenska boli viedenským verdiktom prisúdené Maďarsku, slovenskí jezuiti museli opustiť Košice. Kým boli Košice súčasťou Maďarska (1938-1945), maďarskí jezuiti tu mali teologický inštitút. Po r. 1945 slovenský pátri mali v Košiciach rezidenciu, konali pastoračné práce v meste a rekolekcie kňazov.
V roku 1950 pôsobenie jezuitov v Košiciach bolo násilne prerušené komunistickým režimom na 40 rokov. V roku 1953-1973 sa kaplnka používala ako telocvičňa, budova slúžila pre katedru marxizmu – leninizmu univerzity P. J. Šafárika.
V rokoch 1973–1989 tam bola ústredná knižnica UPJŠ a Prírodovedeckej fakulty UPJŠ. Budova slúžila pre katedru PF UPJŠ.
V roku 1990 objekt bol vrátený jezuitom.
Po dohode s cirkevným gymnáziom sv. Tomáša Akvinského v Košiciach, ktoré vedú sestry dominikánky, sa zriadil v priestoroch domu internát pre študentov tohto gymnázia. 7. júla 2008 sa začala generálna oprava kaplnky. 24. októbra 2009 kaplnka bola povýšená a posvätená na kostol Najsvätejšieho Srdca Ježišovho.
Počas vysviacky na kostol Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. V strede emeritný arcibiskup Alois Tkáč. Foto: archív
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári