Vrcholné podujatia v kickboxe zavítajú za Pyreneje len zriedkavo. Aj preto bolo baskické Bilbao, kde svetová asociácia WAKO (World Association of Kickboxing Organizations) situovala tohtoročný európsky šampionát seniorov v ringových disciplínach, pre kontinentálnu elitu mimoriadne lákavou destináciou.
KOŠICE. Pohľad na medailovú tabuľku šampionátu evokuje desivú predstavu, ako kickboxerský obor, Rusko, gniavi ostatných európskych trpaslíkov.
Ten rozdiel, 30 zlatých, 8 strieborných a 12 bronzových medailí, čo získali v Bilbau Rusi, a 3 zlaté, 3 strieborné a 5 bronzových „plieškov“, ktoré si podelili druhí Francúzi, je naozaj priepastný.
K finále bolo blízko
V klasifikácii národov na 22. mieste skončili Slováci, ale päť cenných kovov (všetko bronz), ktoré v srdci Baskicka vyťažila 7-členná výprava, je historický výsledok. „Ešte nikdy v histórii európskych šampionátov sme nepriniesli domov viac medailí,“ žiaril šéf Slovenského zväzu kickboxu Peter Onuščák po návrate z Bilbaa veľkou spokojnosťou.
„Keď sme si dávali pred šampionátom výkonnostné ciele, tak členovia realizačného tímu hovorili o troch medailách, ja som predpovedal, že budú štyri. Ale chcel som aj dve finále.“ Doň sa nik zo Slovákov napokon neprebojoval.
„Ale mali sme k tomu veľmi blízko. Najbližšie Veronika Cmárová z klubu Tatran Prešov Kickboxing Team Košice, ktorá v boji o postup do finále v K1 do 65 kg narazila na Talianku Caterinu Currovú, lenže zápas nezvládla psychicky. Aj keď na konci duelu svietilo na tabuli skóre 1:0 pre našu reprezentantku, systém je taký, že pri takom tesnom výsledku musia rozhodcovia rozhodnúť podľa posledného kola, a dvaja sa priklonili na stranu Talianky...“
A Veronika Cmárová sa musela uspokojiť s bronzovou medailou.
Rovnaký kov zavesili na krk aj jej sestre Lucii Cmárovej v disciplíne full contact do 60 kg, i dvom zverenkyniam trénera Petra Bonka z ŠKP Policajná škola Košice - Veronike Petríkovej vo full contact do 60 kg a Zuzane Gábovej vo full contact do 52 kg. Bronzovú zbierku pre Slovensko doplnil Lučenčan Dávid Zold v disciplíne full contact do 60 kg.
„U dievčat som tie medaily čakal, pretože na šampionát boli dobre pripravené,“ vraví Peter Onuščák.
„Ale aj výkony chlapcov, Mira Smolára a Lukáša Debnára, i keď nepriniesli medailu, boli veľmi dobré. Kvalita európskeho šampionátu je totiž veľmi vysoká, a aj keď sú to majstrovstvá Európy amatérov, osemdesiat percent borcov, ktorí v Bilbau štartovali (celkovo 481 pretekárov z 34 krajín - pozn. red.), sú profesionáli...“
Šesťdesiatročné rekordy
Baskovia sa zhostili organizácie šampionátu v športovom odvetví, ktoré nemá u nich veľkú tradíciu, v pohode.
„Aj keď to robili veľmi skromne, a pristúpili k tomu šampionátu trošku šetrne, čo sa prejavilo napríklad pri odmeňovaní pretekárov. Vedeli by sme si predstaviť aj krajšie medaily...“ vraví šéf Slovenského zväzu kickboxu.
„Ale inak bolo všetko v poriadku. Hala, kde stačilo postaviť tri ringy, bola dobrá, miestni ľudia o šampionáte vedeli. Keď nás zastavovali na ulici, tak sa pýtali, či sme kickboxeri, ako sa nám darí. Bolo vidieť, že o šport sa zaujímajú. Perfektne nám vyšlo dokonca aj počasie. Celý čas tam bolo 28 až 29 stupňov, čo v Biskajskom zálive v tomto období nebýva. Tak teplo tam vraj nebolo posledných šesťdesiat rokov...“
Majú slinu aj na tatami
Po Bilbau majú slovenskí kickboxeri slinu aj na ďalší šampionát, európsky výkvet sa predstaví tentoraz na tatami v slovinskom Maribore.
„Už o tri týždne, čo je veľmi náročné na prípravu, pretože tam budú štartovať aj pretekári, ktorí boli v Bilbau na majstrovstvách Európy v ringových disciplínach. I preto tento týždeň majú len jednofázové tréningy. Do Mariboru pôjde deväť, maximálne desať našich reprezentantov, od ktorých opäť očakávame medaily. Môj odhad je, že by mohli byť štyri,“ tipuje Peter Onuščák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári