Začiatkom roka sa Košičan Ivan Hajdu podelil s čitateľmi Korzára so svojimi zážitkami z Vianoc, ktoré strávil v Austrálii. V závere spomienok sa zmienil o tom, že cestou späť sa na pár dní zastavil v Dubaji, hlavnom meste Spojených arabských emirátov. Keďže aj tam nazbieral zaujímavé zážitky, dnes bude táto strana celá patriť im.
Ivan cestoval na sklonku roka 2013 do Autrálie za synom Tomášom, ktorý tam študuje. Ešte pred cestou si povedal, že by nebolo od veci vyskúšať si let najväčším dopravným lietadlom na svete, ktorým je Airbus A 380-800.
Jedinou leteckou spoločnosťou, ktorá ich ponúka vo svojich letoch z Európy do Austrálie a späť, je spoločnosť Emirates.
Domovským centrom tejto leteckej spoločnosti je letisko v Dubaji a Ivan so synom tam mali mať pri spiatočnej ceste medzipristátie. Rozhodli sa preto, že sa tam počas letu do Európy na pár dní zastavia.
Košičanka na palube
„Airbus A 380-800 je impozantný kolos. V jednej z úprav pojme na dvoch palubách vyše 800 cestujúcich,“ opisuje Ivan najväčší dopravný prostriedok, akým sa na cestách po svete prepravoval.
„Horná paluba je pre drahšie triedy a aj sme sa tam chceli pozrieť, ale letušky nás tam nepustili. So synom sme mali miesta pri krídle, na ktorom by sa dal pokojne zahrať minifutbal. Sedenie bolo celkom pohodlné, lebo sa nám podarilo dostať miesta pri núdzovom východe. Tam nie sú pred prvým radom sedadiel žiadne iné, takže sa dajú pohodlne natiahnuť nohy.“
Oproti sedadlám oboch Košičanov mali svoje služobné miesta letušky.
„Na menovke jednej z nich som si všimol, že sa volá Miroslava, tak som ju otypoval na Slovenku. Prihovorili sme sa jej a zistili, že je nielen zo Slovenska, ale dokonca z Košíc a z Furče, odkiaľ som aj ja. Tak sme si spestrili dlhý let rozhovorom, samozrejme, len keď nemala povinnosti. Prácu si Miroslava pochvaľovala. Chcela si našetriť na byt a potom tú prácu nechať.“
Peniaze nie sú problém
Po pristátí si obaja Košičania museli vystáť dlhý rad pri kontrole víz. Vtedy ich ešte Slováci potrebovali, no od marca 2014 už nie.
Po pečiatkach do pasu vyrazil Ivan so synom do mesta. Ako im Miroslava poradila, ak si neplánovali prenajať auto, najlepšie bolo kúpiť si celodenný lístok na metro, ktorým sa pohodlne dostanú ku všetkým zaujímavostiam v meste.
Zastávky metra sú klimatizovanými tunelmi prepojené s nákupnými centrami, bankami a podobne, aby sa ľudia čo najviac vyhli vonkajším horúčavám.
„Náš prvý dojem z Dubaja bol taký, aký sme očakávali. Všade bolo cítiť, že peniaze tu nie sú žiadny problém. Počnúc honosným letiskom a potom aj všade inde v meste,“ podelil sa Ivan o prvý poznatok.
„Už na prvý pohľad som bol prekvapený, koľko žije a pracuje v Dubaji cudzincov. Už pri prvej ceste metrom sme počuli všetky možné jazyky, dokonca aj slovenčinu. Z Východoeurópanov je tam však podľa mňa najviac rusky hovoriacich ľudí.“
Po potulkách mestom ich stretávali všade. Za pultmi v obchodoch, pri poskytovaní služieb či v bankách.
„Počas jázd metrom sme si všimli aj honosné nákupné centrá, banky, hotely a všetky postavené i zariadené v mimoriadne luxusnom štýle. Na mnohých miestach v meste však bolo vidieť aj rušné staveniská a prázdne pozemky, čakajúce na stavebné stroje. Miesta, ako som si všimol, je tam ešte dosť. Mne osobne trochu kazil celkový dojem nános jemného piesku na budovách. Ale možno to bolo po nejakej nedávnej piesočnej búrke,“ pripúšťa Ivan.
Miliónové akvárium
Z dominánt Dubaja si otec so synom ako prvé chceli pozrieť svetoznáme nákupné centrum The Mall of the Emirates.
Okrem nakupovania si tam môžu zákazníci zalyžovať na pravom snehu na „indoor“ zjazdovke. Je dlhá 400 metrov a sú na nej vleky aj sedačková lanovka. Záujemca o lyžovanie nepotrebuje z výstroja nič. Všetko mu nájde v požičovni, kde sú stovky lyží, kombinéz, lyžiarok a podobne. Všetko značky Rossignol.
„Ešte zaujímavejšie je nákupné centrum The Dubai Mall. Čo sa týka rozlohy, je najväčším na svete a tvorí ho 1 200 obchodov. Počet návštevníkov mal v roku 2012 vyšší, ako bol počet turistov v celom New Yorku - vyše 65 miliónov,“ predstavuje ho Ivan.
„Medzi top atrakcie centra patrí akvárium s rozmermi čelného skla, vlastne akrylu, 33 krát 8 metrov. Je hrubé trištvrte metra, pojme 10 miliónov litrov vody a nachádza sa tam 33 000 morských živočíchov. Na hladine premáva čln a súčasťou akvária je aj presklený vodný tunel. Kto sa pozerá z opodiaľ, má to zadarmo, kto sa chce pozrieť zblízka, musí si priplatiť.“
Ak má niekto záujem zakorčuľovať si, v nákupnom centre majú ľadovú plochu s názvom Dubai Mall Ice Rink. Klzisko nie je hocijaké. Má rozmery olympijského štadióna a ľad dvojnásobne hrubý, ako štadióny NHL.
„Motorizovaní návštevníci majú k dispozícii 14 000 parkovacích miest. Nuž, čo dodať? Taký väčší Aupark,“ smeje sa Ivan pri poslednej výnimočnosti centra The Dubai Mall, na ktorú si spomenul.
Neprosia o zhovievavosť
Samozrejme, Košičania si nemohli nechať ujsť príležitosť vyviezť sa na najvyššiu budovu na svete, Burj Khalifa, vysokú vyše 828 metrov. Vyhliadková terasa je vo výške 452 metrov, vyššie sú súkromné apartmány a servisné miestnosti.
Vstupenku je lepšie kúpiť si vopred cez internet. Je to lacnejšie aj istejšie, lebo sa môže ľahko stať, že vstup bude aj na niekoľko dní vopred vypredaný.
Ďalšou zastávkou bol známy hotel v tvare lodnej plachty, Burj al-Arab. Stojí na pláži Jumeira, na umelom ostrove a je vysoký 321 metrov.
„Ľudí v uliciach veľa nebolo a tak sme sledovali premávku na hlavnej triede. Koncentrácia luxusných automobilov je tam vysoká. Vo vozovom parku dubajskej polície sú zeleno-biele autá zn. Lamborghini, Bugatti, Ferrari, Bentley, Aston Martin, McLaren a veľa iných luxusných automobilov, ktoré možno aj bežne stretnúť na ceste. Tam sa pred policajtmi neoplatí utekať. Hovorí sa, že veľa vodičov, ktorých hliadka zastavila za dopravný priestupok, nežiadalo zhovievavosť. Prosili, aby ich odviezli v ich luxusnom aute na policajnú stanicu,“ smeje sa Ivan.
Pozor na alkohol
„V blízkosti hotela Burj al-Arab sme si sadli na kávu v turistickom rezorte s vodným kanálom. Premávali po ňom vyhliadkové člny s pekným výhľadom na hotel. Bolo už po zotmení a hotel bol osvetlený rôznymi farebnými svetlami s meniacimi sa motívmi. Bolo to skutočne dokonale prepracované,“ tvrdí Ivan.
V Dubaji sú turistami hojne navštevované aj tzv. Sukhy, čiže trhoviská, zamerané na potraviny, koberce, zlato, suveníry a podobne.
Dubajské zlato má červenkastú farbu a bežné výrobky sú z 20 a viac karátového zlata, nevynímajúc 24-karátové. Podľa Ivana sú bežné suveníry za veľmi prijateľné ceny. Ostatné ceny by prirovnal k európskemu priemeru.
„Pre Slovákov, ktorí si radi doprajú pivko alebo niečo tvrdšie, je smutnou správou, že v tejto islamskej krajine je také pitie alkoholu, ako sme zvyknutí, prakticky nemožné,“ vysvetľuje Ivan.
„Platí zákon, že na kúpu a pitie alkoholu treba mať povolenie, tzv. licenciu. A to aj v prípade, že si chce dať turista pohárik v hoteli, kde je dovoleny predaj alkoholu.“
Toto nariadenie sa však až tak dôsledne nedodržiava. Okrem prípadov, keď sa človek dostane do situácie, že je privolaná polícia. Vtedy už má vážny problém a to platí aj za pitie alkoholu alebo opitosť na verejnosti.
Ropa sa raz minie...
„Môj celkový dojem z Dubaja bol dobrý,“ zhrnul Ivan pobyt v hlavnom meste SAE. „Je tam dostatok turistických atrakcií a nákupných možnností, kvôli ktorým sa tam oplatí cestovať. Ja by som tam však na dlhšie ako na týždeň nešiel. V Dubaji mi chýbalo viac pravej prírody. Áno, majú tam super veci, ale okrem piesku a vody všetko vytvorili ľudia...“
Na záver Ivan dodal, že hoci sú SAE extrémne bohaté, predstavitelia tohto emirátu, ktorému vládne šejk Mohammed bin Rashid al Maktoum, si plne uvedomujú, že ropa sa tam nebude ťažiť donekonečna.
O to, aby mal Dubaj aj po vyčerpaní ropných zásob zabezpečený zdroj príjmov, sa starajú už teraz.
Investovanie množstva peňazí na honosné turistické atrakcie, nákupné možnosti, ale aj kvalitné kultúrne a športové podujatia a bývanie majú z tohto emirátu vytvoriť turistický raj a pritiahnuť čo najviac ďalších peňazí.
A to sa im zatiaľ darí...
Interiér Airbusu A 380-800. Cestujúci majú k dispozícii dokonalý komfort. Foto: archív I. H.
Akvárium s 33 tisíc živočíchmi. Je v nákupnom centre The Dubai Mall. Foto: archív
Dubai Mall Ice Rink. Obrovské klzisko v nákupnom centre. Foto: archív
Pohľad na mesto z Burj Khalifa. Košičania sa dostali na vrchol až večer. Foto: archív I. H.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári