Najviac pozostalých navštívi košický verejný cintorín na Dušičky. Nie všetci však vedia, kde je ich nebohý príbuzný pochovaný. Využívajú preto služby informačnej kancelárie, ktorá sa im snaží hľadaný hrob nájsť. Aj tento rok riešila niekoľko zaujímavých požiadaviek.
KOŠICE. Na verejnom cintoríne sa pochováva od roku 1889 a na takmer 20 parcelách sa nachádza vyše 33-tisíc hrobov, z toho približne 25-tisíc klasických.
Kým cintorín spravovali bývalé Technické služby mesta Košice, evidencia hrobov vyzerala tak, že sa len zapisovali do kníh podľa mena a platieb. Nájsť podľa nich hrob bolo takmer nemožné.
Firma Rekviem, ktorá spravuje košické cintoríny od roku 1994, sa rozhodla urobiť v chaotickej evidencii poriadok.
Keďže už plynula éra počítačov, porovnaním údajov z evidenčných kníh a osobnom prejdení parciel pribúdal v počítači jeden údaj za druhým. V súčasnosti dokáže Rekviem určiť presnú polohu približne štvrtiny hrobových miest.
„Čaká nás ešte veľmi veľa roboty, kým budú všetky parcely zmapované tak, že budeme vedieť určiť presnú lokalitu každého hrobu,“ poťažkal si konateľ Rekviemu, Karol Kačmáry.
„Na niektorých miestach je hrob na hrobe, pritom zo záznamov vyplýva, že tam boli kedysi uličky. Dnes sú aj na nich pomníky, ktoré robia v starej evidencii chaos. V knihe zapísaný hrob je teraz niekde úplne inde.“
Ruský radca bol príjemne prekvapený
Kačmáry tvrdí, že mesačne pomáhajú s určením polohy hrobu približne v 20 prípadoch. Väčšinou sú to takí pozostalí, ktorí za svojím príbuzným neboli desiatky rokov alebo dokonca nikdy.
Vedia iba, že je pochovaný na košickom cintoríne. Samozrejme, najväčší nápor je približne mesiac pred Dušičkami a v ich čase si záujemcovia o informáciu podávajú v kancelárii kľučky.
„Na prvého z tejto jesene si spomínam na radcu Ruskej federácie z veľvyslanectva v Bratislave, Nikolaja Ryžova,“ vraví Kačmáry.
„Prišiel sa informovať, v akom stave je ruský vojenský cintorín, ktorý je v areáli verejného. Veľvyslanectvo teraz mapuje všetky cintoríny s ich vojakmi, ktorí padli v 2. svetovej vojne. Tu ich je pochovaných 3065, z toho len 155 má aj meno. Zvyšok sú neznámi, ktorých sa budú snažiť v najbližších rokoch podľa dokumentov v archívoch identifikovať.
Podľa Kačmáryho bol Ryžov veľmi príjemne prekvapený a poďakoval za to, v akom stave vojenský cintorín našiel. Doteraz si myslel, že bratislavský Slavín je najlepší, no v Košiciach vraj nebolo treba opravovať ani písmenká na pomníkoch.
V údajoch na dvoch hroboch však našiel chyby, keďže tam boli namiesto Rusov pochovaní slovenskí partizáni.
Poľského kuriéra zastrelili Nemci, okradli Slováci
„Druhým zaujímavým návštevníkom bol prvý radca poľského veľvyslanectva, Jacek Doliwa,“ pokračuje šéf Rekviemu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári