Kniha zachytáva osudy Slovenky, ktorá sa ocitla v pracovnom tábore v bývalom Sovietskom zväze.
KOŠICE. Dlho očakávaný román a nezabudni na labute! príde jeho autor, slovenský spisovateľ Peter Juščák, predstaviť aj do Košíc.
Stane sa tak v stredu 19. novembra o 16.30 h. v centrálnej požičovni Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach.
Kniha zachytáva osudy Ireny Kalaschovej, Slovenky, ktorá sa spolu s ďalšími tisíckami žien ocitla v pracovnom tábore v bývalom Sovietskom zväze, priblížila Alena Zavocka z Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach.
Román okrem toho, že vychádza z reálnych udalostí je aj príbehom o fatálnej nespravodlivosti, strate rodiny a priateľov, príbeh o utrpení, ale aj o plachej láske, vzdore a vôli nikdy sa nepoddať, či o výčitkách a odpustení i o tom, že nádej nikdy nezomiera.
Ako sa vyjadril autor románu, jeho cieľom bolo napísať príbeh o nádeji a viere v spravodlivosť, ale aj o zvláštnych podobách lásky, o sile obyčajných žien vzdorovať nepriazni osudu, dodáva Zavocka.
Aj na základe príbehov východniarok
Kniha sa mohla zrodiť aj vďaka mnohých ženám zo Spiša, Medzeva, Košíc, ktoré svoje zážitky vyrozprávali a stali sa základom pre románové stvárnenie životného príbehu hlavnej hrdinky.
Nezvyčajné rozprávanie o dlho zatajovaných osudoch podľa Zavockej zaiste vyvolá množstvo otázok. Autor bude na ne odpovedať na podujatí knižnice.
Profil
Peter Juščák
Peter Juščák sa narodil v roku 1953 v Prešove.
Od roku 1986 pracoval v Československom rozhlase v Košiciach, po roku 1990 bol reportérom Literárneho týždenníka, víkendovej prílohy denníka Smena, neskôr Sme.
Vo svojich reportážach sa venoval spoločenským a sociálnym témam.
Okrem toho písal stĺpčeky, poznámky, fejtóny, súdničky. V roku 1994 načas zanechal povolanie žurnalistu.
V tom období pracoval v Spolkovej republike Nemecko, neskôr v SR v investičnej spoločnosti.
V roku 2000 bol viac ráz v Kosove, odkiaľ prispieval do Kultúrneho života.
V rokoch 2004 2010 pôsobil v Rozhlasovej rade.
Je autorom niekoľkých prozaických diel ako napr. Komu ujde vlak, V očiach soľ, Milovanie so sochou Miriam, Som Ťukot, či Odvlečení osudy občanov ČSR zavlečených do pracovných táborov GULAG.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári