KOŠICE. Roland Bušša je iniciátorom vzniku pamätníka 17. novembra, ktorý je venovaný aj všetkým obetiam exodov v 20. storočí na slovenskom území.
Exody pripomínajú jednotlivé mozaiky
„Vyjadruje im úctu a má byť tiež mementom, aby spáchané krivdy na jednotlivcoch a spoločenských skupinách už nikdy priestor súčasného Slovenska nezasiahli,“ uviedol iniciátor vzniku monumentu.
Ten pozostáva z 13 dejinných udalostí, exodov, ktoré stvárňujú samostatné mozaiky. Autorom výtvarného návrhu pamätníka je výtvarník Fero Guldan. Aj ďalších sedem slovenských umelcov prispelo bez nároku na honorár jednotlivými mozaikami.
„Tieto exody stvárnili podľa svojej predstavy, vlastného prežitia či prežitia svojich blízkych alebo predkov,“ dodal Bušša.
Želá si, aby sa prázdne políčka nikdy nezaplnili
Nechýbajú tam také dejinné udalosti ako deportácie židov a Rómov, odsun Čechov, Maďarov i Nemcov, vysporiadanie sa s buržoáziou, roľníkmi, kulakmi, rehoľníkmi a mníškami po nástupe komunistov, ale aj emigrácia po roku 1968.
„Tri políčka pamätníka ostávajú prázdne ako výstraha, že sa niečo podobné už nikdy nesmie opakovať v žiadnej podobe. Mali by teda ostať navždy prázdne,“ zaželal ľudstvu Bušša.
Ide o občiansku aktivitu na súkromnom pozemku na Čajakovej ulici a zo súkromných zdrojov.
Myšlienkovým spolutvorcom bol okrem neho aj Miro Pollák.
Ten dielo na priestranstve so symbolickým názvom Freedom park charakterizoval ako akýsi civilný chrám.
Jeho súčasťou sú tiež obetný stôl, ikonostas, lavice aj vojenské postele.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári