V rekreačnej oblasti Anička by malo vzniknúť kúpeľné mestečko s akvaparkom. Túto víziu spečatili podpisom memoranda o spolupráci pri ďalšom rozvoji lokality primátor Richard Raši a starosta MČ Ťahanovce-obec Ján Nigut.
KOŠICE. Nevyužívané a zarastené polia neďaleko Kostolianskej cesty by sa teda mali premeniť na oddychovú zónu pre obyvateľov Košíc.
Dôvodom podpísania memoranda medzi spomínanými subjektmi je fakt, že vlastníci pozemkov v danej lokalite sú väčšinou z obce Ťahanovce.
„Podpis memoranda je historická vec pre mesto Košice, aby sa jeho rozvoj opäť posunul o niečo ďalej. Košičania by sa tak mohli tešiť na vybudovanie dlho očakávaného akvaparku, ktorý by mal byť práve súčasťou rekreačného areálu Anička,“ zdôraznil primátor Richard Raši.
Stovky vlastníkov
Ťahanovčania spoluprácu s mestom vítajú.
Starosta Ján Nigut hovorí o tom, že by boli radi, keby sa z historickej baníckej obce stalo košické kúpeľné mestečko budúcnosti.
„Chceme, aby aj Ťahanovce ožili turistickým ruchom a ľudia z obce sa prípadne aj mohli zamestnať v tejto oblasti. Je ale pravda, že územie Aničky je komplikované. Je tam 490 parciel, okolo 400 vlastníkov na ploche 685-tisíc štvorcových metrov,“ vysvetľuje Nigut.
Dodáva, že prioritou bude dať veci do poriadku tak, aby lokalitu pripravili pre investorov.
„Tu by nám mohlo vo vzájomnej synergii pomôcť aj mesto. S garanciou spolupráce s pracoviskami mesta a štátnej správy sa môžeme posunúť ďalej. Momentálne časť, ktorá je na neobrábaných poliach, leží v katastri MČ Sever, ale drvivú väčšinu pozemkov vlastnia naši občania. Tí sa už neraz vyjadrili, aby toto územie bolo pričlenené k Ťahanovciam. Ak má mesto záujem o rozvoj územia, nesmú sa opomenúť ani vlastníci. Toto je prvý krok, aby sa ľady pohli.“
Nigut: Ťahanovčania dôverujú samospráve
Starosta si však netrúfa povedať, kedy by sa akvapark mohol začať stavať. Tvrdí, že všetko stojí na postupných krokoch, bez ktorých by zostali polia naďalej zarastené.
Dôjde teda k výkupu pozemkov?
„Zatiaľ uvažujeme o zmluvách o budúcich zmluvách. Budeme postupovať tak, aby sme postupne pozemky scelili, vysporiadali a zazmluvnili. Tak, aby sa potom našiel investor, ktorý by mohol, ako tretí subjekt, pozemky vykúpiť. Ťahanovce ani mesto na to peniaze nemajú,“ vraví Nigut.
Ťahanovčania sú však známi tým, že kvôli cenám dokážu projekty blokovať. Pripúšťa to aj Nigut, verí však, že sa dohodnú.
„Môže sa stať, že niekto bude mať iné predstavy. Ľudia neveria investorom, preto chceme ako samospráva problém s pozemkami postupne riešiť. V prvom rade musíme jednať s občanmi. Je pravdou, že to môže trvať roky, ale ak to neurobíme, bude sa to stále odkladať. Žiaľ, z eurofondov nemôžeme nakupovať pozemky. Dá sa postaviť stavba, aj akvapark, ale my nemáme na pozemky. Dali by sa tieto prostriedky využiť, ak by sme mali pozemky vysporiadané aspoň dlhodobým nájmom. Ale to by ľudia museli na to pristúpiť a všetko je o dôvere.“
Nigut verí, že akvapark na Aničke vyrastie.
Prízvukuje však, že Ťahanovce musia mať garanciu fungovania samostatného subjektu samosprávy, aby víziou na konci projektu bolo kúpeľné mestečko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári