V Košickom samosprávnom kraji (KSK) prebehne od nového roka už štvrtá vlna optimalizácie siete sociálnych služieb. Kraj si od nej okrem iného sľubuje zníženie čakacích dôb na umiestnenie do špecializovaných sociálnych zariadení.
KOŠICE. K zmenám dochádza aj kvôli prijatej novele zákona o sociálnych službách, v dôsledku čoho prišlo k zmene cieľových skupín v niektorých zariadeniach.
Zároveň vznikla potreba rozšíriť kapacitu vybraných sociálnych služieb kvôli vysokému dopytu po nich.
Za optimalizáciu hlasovalo všetkých 46 prítomných poslancov zastupiteľstva.
Bude viac miest pre ľudí s Parkinsonom a Alzheimerom
Kraj tak napríklad vytvorí vo Via Lux v košickej Barci špecializované zariadenie s pobytovou celoročnou formou s kapacitou 40 miest pre klientov, ktorí trpia rôznymi formami demencie, Alzheimerovou alebo Parkinsonovou chorobou.
Podľa šéfky odboru sociálnych vecí a zdravotníctva Zuzany Juskovej (nez., na snímke vpravo) to výrazne pomôže vyriešiť situáciu takto trpiacich ľudí, keďže len v samotných Košiciach majú okolo 80 nevybavených žiadostí o umiestnenie do takéhoto špecializovaného zariadenia.
Zmeny sa dotknú aj Špecializovaného zariadenia pre seniorov na Skladnej 4 v Košiciach, ktoré bude po novom poskytovať sociálne služby pre 10 klientov dennou ambulantnou formou a zároveň sa tam vytvorí kontaktné miesto pre ľudí trpiacichmi Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.
Na košickom Mieri pribudne týždenný stacionár
Rovnako 10 miest pribudne v DSS v Parku mládeže na košickom Mieri, kde vznikne niečo ako týždenný stacionár pre klientov, ktorých príbuzní sa o nich nemôžu starať cez pracovný týždeň.
V Domove sociálnych služieb v Prakovciach pribudnú 4 miesta pre týždennú formu pobytu a 6 miest v zariadení podporovaného bývania.
Naopak, zruší sa zariadenie podporovaného bývania v Sečovciach s kapacitou 12 miest a podobné zariadenie v Baškovciach v okrese Michalovce sa zmení na útulok pre matky alebo rodiny s dieťaťom.
„Dá sa povedať, že od 1. januára budúceho roku pokračujeme v naštartovanej ceste poskytovania väčšieho počtu komunitných služieb, či už ambulantnou alebo týždennou formou,“ skonštatovala Z. Jusková.
Pokračuje aj humanizácia zariadení
KSK plánuje aj naďalej humanizovať ďalšie svoje zariadenia, a to Domovy sociálnych služieb Lidwina v Strážskom a Jasamina v Rožňave.
To sa v nich prejaví zvýšením životného priestoru vrátane sociálnych zariadení, ako je WC alebo kúpeľne a znížením počtu postelí v jednotlivých zariadeniach.
O klientov by sa mal postarať aj väčší počet zamestnancov daných zariadení.
Z. Jusková: Na umiestnenie sa väčšinou čaká do 60 dní
Projekt deinštitucionalizácie bude spočívať v rozmiestnení klientov zariadenia do viacerých samostatných bytov alebo domov s maximálnou kapacitou pre 12 ľudí.
„V kraji evidujeme zhruba 150 žiadateľov o zabezpečenie sociálnej služby. Celkovo môžem povedať, že vo väčšine prípadov sa nám podarí umiestniť žiadateľov do 60 dní do niektorého z našich sociálnych zariadení. Ak však majú špecifické požiadavky, že chcú byť v konkrétnom zariadení, tá lehota sa o pár týždňov predĺži, no nejde o nejaké výrazné zdržanie,“ dodala šéfka odboru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári