KOŠICE. Ženy si v komunálnej politike oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu mierne polepšili. Do nedávnych volieb sedelo v 50-člennom mestskom zastupiteľstve 10 žien.
Teraz ich bude 9, ale pri okresanom poslaneckom zbore so 41 členmi.
Tak ako počas uplynulých štyroch rokov budú funkciu starostu mestskej časti zastávať 4 ženy. Spomedzi starostiek si miesto udržala nezávislá Adriana Balogová z Džungle.
Mýtus o natáčkách a sporáku
O pozíciu starostky prišla na Jazere Anna Jenčová (Smer), nahradila ju Lenka Kovačevičová (Neka). Tá sa po prvý raz stala zároveň mestskou poslankyňou. Podľa nej mýtus, že žena patrí len za sporák s natáčkami na hlave už dávno neplatí.
„V komunálnej politike sa čoraz viac uplatňujú ženy, ktoré sa neboja popasovať s mužskými kolegami. Sú viditeľné, sú úspešné vo svojich profesiách, sú počuteľné a to svoje prečo vedia patrične obhájiť.“
Ženy podľa nej od prírody zastávajú viacero rolí, čo im pomáha v lepšej organizácii a následnom využití týchto schopností vo svojej práci.
Dve mestské časti bez žien
Po štyroch rokoch opúšťa starostovské kreslo na KVP Iveta Kijevská (SDKÚ). Vyhral nad ňou nezávislý Alfonz Halenár.
V Poľove skončila Mária Birošová (Neka) a najbližšie štyri roky povedie túto mestskú časť nezávislý Ladislav Brada.
V Šebastovciach vyhrala voľby Monika Puzderová (Neka).
Pomer žien sa počtom výrazne nezmenil ani v miestnych zastupiteľstvách. V dvoch mestských častiach - Lunik IX a Krásna sa vôbec nedostali medzi poslancov.
Veľké mestské časti ako KVP, Ťahanovce majú v 13-členných zastupiteľstvách po 5 žien, Západ a Jazero po 4, Sever a Staré Mesto po 2.
Celkovo je v miestnych zastupiteľstvách 49 žien oproti doterajším 55. Ich nižší počet ovplyvnilo zníženie počtu poslancov. Prevahu majú kandidátky bez straníckej príslušnosti.
Ženy vs. muži
Šieste volebné obdobie v mestskej časti Staré Mesto začína nezávislá Ľubica Blaškovičová. Zároveň je mestskou a krajskou poslankyňou.
Myslí si, že chlapi si často nechcú pripustiť, že ženy mnohokrát zmýšľajú racionálnejšie a praktickejšie a tak aj veci riešia.
„Hovorí sa, že ženy sú ukecané, ale za tie roky, čo sedím v rôznych komisiách, tak sa mi to zdá naopak. Ženy majú tendenciu rýchlejšie uzatvárať témy s efektívnym výsledkom, pretože na rozdiel od mužov rozmýšľajú dopredu o svojich ďalších povinnostiach.“
Dlhé roky pôsobí v politike ďalšia nezávislá poslankyňa Katarína Čižmáriková. Poslancuje na Furči, v meste a kraji. Jedno volebné obdobie sedela aj v parlamente.
Hovorí, že pre ženu je oveľa náročnejšie presadiť sa v parlamentnej politike, kde prebiehajú tvrdšie boje pri spisovaní kandidátky, ako na komunálnej úrovni.
Názor ženy v politike nepovažuje za menejcennejší ako mužský. „Ide o silu mandátu, ktorú vám dali ľudia. Žena - politička má rovnako silný hlas ako ktorýkoľvek muž.“
Napriek tomu Čižmáriková pozoruje, že verejnosť stále považuje za vhodnejšieho kandidáta na vedúcu pozíciu mužské a nie ženské pohlavie.
Ženy na meste
Lenka Kovačevičová 2 850 NEKA
Mária Grüllingová 2 323 (Smer)
Renáta Lenártová, 2 176 (SMER)
Anna Jenčová, 1 575 (Smer)
Iveta Kijevská, 1 535 (SDKÚ)
Katarína Čižmáriková, 1 451 (NEKA)
Ľubica Blaškovičová, 1 256 NEKA
Renáta Šramková, 1 169 (Smer)
Lucia Iľaščíková, 572 NEKA
kag
Analytik: Po ženách je dopyt
Volebné výsledky z Košíc a zastúpenie žien na komunálnej úrovni pre Korzár okomentoval Matúš Sloboda z Ústavu verejnej politiky.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že ženy v týchto voľbách oproti predchádzajúcim stratili. „Avšak vzhľadom na to, že sa počet kresiel v zastupiteľstve znížil o deväť a ženy stratili len jedno kreslo, pomer žien v mestskom zastupiteľstve sa mierne zvýšil oproti výsledku z roku 2010.“
Ženy boli v posledných voľbách o niečo úspešnejšie, keď v priemere uspelo takmer 12 percent zo všetkých kandidátok. Miera úspešnosti žien a mužov bola porovnateľná. „Muži mali len o jeden percentuálny bod vyššiu úspešnosť. Tieto čísla naznačujú, že po ženách je dopyt a problémom môže byť chýbajúca ponuka kandidátok.“
Sloboda koštatuje, že na pozíciu starostky sa uchádzalo 23 žien a 91 mužov. „Hoci ide o štvornásobnú dominanciu mužov na vstupe, relatívne neboli ženy zásadne menej úspešné ako muži. Miera úspešnosti žien bola na úrovni 17,4 percenta, kým u mužov na úrovni takmer 20 percent.“
Účasti žien v politike prekáža najmä ich vnímanie verejnosťou a ich rolí v rodine. „Naďalej dominuje tradičný pohľad na politiku ako príliš špinavej, animálnej, súťaživej pre ženy.“
Za ďalší aspekt považuje ekonomické bariéry. „Medzi ne patrí aj fakt, že muži zarábajú za tú istú prácu a ten istý odpracovaný čas o jednu pätinu väčší plat.“
Ženy prekonávajú bariéry pred i po vstupe do politiky. „Preto ak chcú byť úspešné, musia vynaložiť viac úsilia, aby boli vnímané rovnako ako muži.“
kag
Chcete vedieť, kto je vo vašej obci alebo meste starostom či primátorom? Ktorí poslanci vás budú zastupovať?
Pozrite si kompletné výsledky >>
Kliknutím zväčšíte
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári