Mongolsko je 32-násobne väčšie ako Slovensko, no zároveň tam v porovnaní s našou krajinou žije len zhruba 60 percent obyvateľov. Pätnástich z nich mohol spoznať aj župan Zdenko Trebuľa (Smer), ktorý prijal na Úrade KSK ich delegáciu z tamojšej provincie Dund-gobi vrátane tamojšieho župana.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. V Mongolsku je 300 slnečných dní v roku a zároveň sú krajinou, kde rozdiel medzi teplotou v zime a v lete presahuje 70 stupňov.
V Košiciach ich však domáce extrémy počasia minuli.
„Prišli sme sem predovšetkým zoznámiť sa s úrovňou života, hospodárstvom, kultúrou a samosprávou na Slovensku. Zaujímame sa aj o možnosti spolupráce s vašimi vysokými školami a aj preto ideme na Univeritu veterinárneho lekárstva. Veríme, že sa nám podarí dohodnúť na užšej spolupráci, chceli by sme u vás nechať zaškoliť ľudí nielen v poľnohospodárskych odboroch,“ dozvedeli sme sa.
Konzul pozýva na lyžovačku a nákupy kašmíru
Pri zmienke o Mongolsku si väčšina z nás spomenie maximálne tak na hlavné mesto Ulanbátar alebo púšť Gobi.
Podľa nášho hororárneho konzula Mongolska Petra Slávika je táto krajina omnoho bližšie, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Doletieť sa tam dá už za osem hodín a okrem obdivovania tamojšej krajiny sa tam dá napr. aj zalyžovať alebo priniesť si za veľmi dobré ceny luxusné výrobky z kašmírovej vlny.
Župan obdivuje Mongolov, čo sa naučia po slovensky
Postupne sa opätovne rozbieha aj vzájomný obchod, čoho dôkazom je podľa P. Slávika aj vývoz slovenských plemenných jalovíc do Mongolska.
Ako nám po rokovaní povedal župan Trebuľa, obdivuje Mongolov, ktorí sa naučili po slovensky, pretože jemu sa tento jazyk zdal extrémne ťažký.
„Išlo o takú úvodnú oťukávaciu návštevu. Verím, že po nej by obchodná výmena medzi obomi krajinami alebo aj počty turistov, ktorí sem z Mongolska prídu, mohli vzrásť,“ dodal.
Mongolská delegácia sa na Slovensku bude zdržiavať až do soboty.
Na dnes majú okrem iného naplánovanú návštevu šačianskej nemocnice ako aj Vysokých Tatier, kde ich prijme primátor Ján Mokoš.
Fakty
Mongolsko sa člení na 21 ajmakov administratívnych provincií na úrovni nášho samosprávneho kraja.
Dund-gobijský ajmak leží v centrálnej časti Mongolska, na náhornej plošine.
Má 45 000 obyvateľov, ktorí sa živia prevažne poľnohospodárstvom, chovom hospodárskych zvierat.
Región má aj potenciál nerastných surovín a kvôli zaujímavej prírode sa chce viac orientovať aj na cestovný ruch.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári