KOŠICE. Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizujú v pondelok 1. decembra preventívnu akciu pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS.
Ako informovala hovorkyňa UPJŠ Jaroslava Oravcová, v študentskom internáte na Medickej ulici v Košiciach pripravia informačný stánok, v ktorom sa môžu ubytovaní študenti a návštevníci internátov zapojiť do kvízu s desiatimi otázkami týkajúcimi sa infekcie vírusom HIV a ochorenia AIDS.
Dobrovoľníci budú rozdávať aj informačné letáčiky a červené stužky, ktorú symbolom World AIDS Day Svetového dňa boja proti AIDS. Ich pripnutie predstavuje vyjadrenie solidarity s nakazenými, ale aj šírenie myšlienky prevencie.
"Naša osvetová akcia sa uskutoční v čase od 13.00 h do 18.00 h a zavŕšime ju sviečkovým pochodom okolo internátu," hovorí študentka 4. ročníka študijného programu všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach Veronika Štureková.
Koncom roka 2013 bolo asi 35 miliónov ľudí s HIV
Infekcia HIV a ochorenie AIDS predstavuje celosvetový a celospoločenský problém.
Podľa organizácie UNAIDS žilo koncom roku 2013 na svete asi 35 miliónov ľudí s HIV a zaznamenaných bolo približne 1,5 milióna úmrtí na AIDS.
Prvý decembrový deň sa ako Svetový deň AIDS pripomína sa už vyše štvrťstoročie.
Fakty
Syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti predstavuje smrteľné ochorenie prenosné z človeka na človeka telesnými tekutinami, ktorého pôvodcom je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti HIV.
Ten sa môže prenášať pohlavným stykom, krvnou cestou a tiež z matky na dieťa počas pôrodu a dojčením, pričom napáda biele krvinky, na ktorých povrch sa naviaže, usmrtí ich a využije ich genetický materiál, aby sa rozmnožil.
Tak vzniknú nové kópie vírusov, ktoré napádajú ďalšie lymfocyty a postupným ubúdaním bielych krviniek sa imunitný systém človeka čoraz viac oslabuje, až nakoniec podľahne inak bežnej infekcii alebo nádorovému ochoreniu.
Vírus HIV prežíva v ľudskom organizme len vďaka T-lymfocytom, špeciálnym bielym krvinkám, na ktoré sa naviaže prostredníctvom receptorov na ich povrchu.
V priebehu prvých týždňov infekcie sa u človeka rozvinie akútne ochorenie podobné infekčnej mononukleóze, ktoré väčšinou rýchlo odznie.
Príznaky zahŕňajú celkovú únavu, nútenie na vracanie, hnačku, bolestivosť kĺbov a svalov, teploty, bolesti hrdla, stuhnutosť, zväčšenie lymfatických uzlín či nevysvetliteľný úbytok hmotnosti.
"Po tomto štádiu môže byť infikovaný človek niekoľko rokov bez príznakov, no imunitný systém sa postupne oslabuje a telo trápia chronické respiračné alebo plesňové ochorenia, prípadne sa objavia atypické nádory," povedal zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a UNLP Košice prof. Pavol Jarčuška, podľa ktorého tvoria veľkú časť slovenských pacientov homosexuáli a je šťastím, že máme len málo pacientov infikovaných pri vnútrožilovom užívaní drog, pretože, ak sa táto nákaza dostane do komunity narkomanov, šíri sa obyčajne veľmi rýchlo.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári