KOŠICE. Nechránený sex a časté striedanie partnerov sa najčastejšie podpisujú pod nákazu HIV na Slovensku.
Na východe je vírusom HIV postihnutých, alebo je v štádiu AIDS, vyše 50 osôb. Ich vekový priemer je od 35 do 40 rokov.
Podľa zástupcu prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ a univerzitnej nemocnice Pavla Jarčušku tvoria veľkú časť pacientov homosexuáli.
Za šťastie považuje, že len málo z nakazených sa infikuje injekciou pri užívaní drog. Ak sa totiž nákaza dostane do komunity narkomanov, šíri sa veľmi rýchlo.
V košickej nemocnici evidujú viacero nezvyčajných prípadov. Napríklad jeden z východniarov udával až 4-tisíc sexuálnych partneriek.
Slovenskou raritou je zrejme mladá východniarka, ktorá sa nakazila počas prvého sexu.
Pokrok v medicíne umožňuje človeku, ktorý sa infikoval v 25 rokoch, žiť ďalších 40 rokov.
Chorých je viac
Vlaňajšok sa zapíše ako rok s najvyšším počtom nových prípadov. Diagnostikovaných bolo na Slovensku 83 ďalších pacientov, čo je o 66 percent viac ako rok predtým.
„V roku 2014 pokračoval vzostupný trend vo výskyte nových prípadov HIV infekcie, keď došlo k miernemu vzostupu v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka,“ konštatuje Úrad verejného zdravotníctva.
Od januára do konca septembra tohto roku lekári diagnostikovali 65 nových prípadov, dvaja ľudia na AIDS zomreli.
Imunita postupne slabne
Vírus HIV prežíva v tele človeka vďaka T-lymfocytom, špeciálnym bielym krvinkám, na ktoré sa naviaže. V priebehu prvých týždňov infekcie sa u človeka rozvinie akútne ochorenie, ktoré väčšinou rýchlo odznie.
Príznaky zahŕňajú celkovú únavu, nútenie na vracanie, hnačku, bolestivosť kĺbov a svalov, teploty, bolesti hrdla, stuhnutosť.
„Po tomto štádiu môže byť infikovaný človek niekoľko rokov bez príznakov, no imunitný systém sa postupne oslabuje a telo trápia chronické respiračné alebo plesňové ochorenia, prípadne sa objavia atypické nádory,“ hovorí Jarčuška.
Liečba ochorenia napreduje, ale nie je vyliečiteľné.
„Pribúdajú nové lieky, ktoré sú bezpečné, kvalitné, ale aj finančne náročné. Dnes je HIV rovnako dobre manažovateľné ako iné chronické ochorenia, napríklad diabetes druhého typu,“ vysvetlil pre Korzár v minulosti profesor.
Na Slovensku bol prvý prípad HIV diagnostikovaný v roku 1985. Odvtedy do dnešných dní bolo zaznamenaných 704 prípadov HIV u Slovákov a cudzincov.
Z počtu 577 Slovákov je nakazených 498 mužov. V štádiu AIDS zomrelo 41 ľudí.
Preventívne akcie
Dnes si pripomíname Svetový deň boja proti AIDS. Tak, ako každý pracovný deň, si môžete dať bezplatne vyšetriť krv v poradni prevencie HIV/AIDS košického regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Okrem odberu krvi a jej vyšetrenia sa môžete viac dozvedieť o tomto závažnom infekčnom ochorení.
Vyšetrenie sa robí anonymne, výsledky vám odovzdajú osobne.Poradňa je otvorená každý deň od 8.00 do 9.30 hod. v budove regionálneho úradu na Sennom trhu č. 4.
kag
Info stánok na internáte
Do boja proti závažnej chorobe sa zapájajú študenti košickej lekárskej fakulty.
Dnes od 13.00 do 18.00 majú v študentskom internáte na Medickej 4 pripravený informačný stánok.
V ňom sa môžu záujemcovia zapojiť do kvízu s desiatimi otázkami týkajúcimi sa infekcie vírusom HIV a ochorenia AIDS.
Rozdávať sa budú aj informačné letáčiky a červené stužky - symbol svetového dňa boja proti AIDS.
kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári