Portál www.diagnose.me prináša unikátnu službu aj pre slovenských pacientov. Vašu snímku vyšetrenia magnetickou rezonanciou (MRI), röntgenom alebo počítačovou tomografiou (CT) si môžete nechať posúdiť ktorýmkoľvek z viac ako 100 špičkových rádiológov z celého sveta. Získate tak odborný názor druhého lekára, ktorý môže byť pre stanovenie konečnej diagnózy a návrhu liečenia veľmi dôležitý. Svojím pacientom odporúča túto službu aj MUDr. Zoltán Goldenberg, PhD. z I. neurologickej kliniky UNB v Bratislave. V rozhovore vysvetľuje prečo.
Nemôže sa stať, že môj lekár sa urazí, keď budem chcieť, aby jeho interpretáciu posudzoval niekto iný?
Môže, ale každý pacient má právo vyžiadať si aj druhý, či tretí názor. Okrem toho, tu ide o posudzovanie obrazovej dokumentácie, doplnené o nevyhnutné klinické údaje, teda subjektívne a objektívne príznaky a priebeh ochorenia. V medicíne je to tak, že ochorenia majú svoj vývoj a niekedy nedokáže ani vyšetrenie magnetickou rezonanciou v danom momente presne povedať, o aký druh ochorenia ide. Vtedy aj skúsený rádiológ radšej načrtne viacero možností – teda diferenciálnu diagnózu – akoby sa jednoznačne vyjadril a zvýšil tak riziko chybnej diagnózy. Pre mňa osobne je to vítaná služba, nakoľko dostanem k dispozícii názor špičkových odborníkov z celého sveta, aj keď s ním nemusím nevyhnutne súhlasiť. Jednoducho mi to pomáha v práci...
... v čom?
Som neurológ a denne pracujem so snímkami MRI a CT. Pre neurológa je indikovanie a posudzovanie takýchto snímok, a následné stanovenie diagnózy s určením najsprávnejšieho spôsobu liečby takpovediac denným chlebom. A každý dobrý neurológ vie, že do rúk dostávame snímky s pomerne ľahko identifikovateľnou diagnózou, a takisto snímky, nad ktorými dlho sedíme. Nehovoriac o síce zriedkavých, ale zvyčajne o to ťažších prípadoch, kedy snímku študujeme pomaly s lupou, a prípadne aj priamo konfrontujeme posudzujúceho rádiológa. Vtedy je každý názor renomovaného kolegu vítanou pomocou. Treba si uvedomiť, že tieto odborné konfrontácie sú v podstate školou praxe, kde sa učíme všetci navzájom.
Môžete byť konkrétnejší, môžete nám povedať niečo bližšie z Vašej praxe, kde ste využili aj názor kolegov z diagnose.me?
Úplne konkrétny byť nemôžem, pretože nemôžem hovoriť o pacientoch, ktorý si to neželajú, ale nedávno sme tu mali pomerne zaujímavý prípad infarktu miechy, čo nie je úplne bežné. Diagnóza bola stanovená v inej nemocnici, pacientov stav sa rôzne menil, a rovnako aj obraz na magnetickej rezonancii. Po preštudovaní klinického priebehu a obrazovej dokumentácie som predpokladal, že sa najskôr jedná o miechový infarkt. Rodina pacienta vedela o službe diagnose.me a spýtali sa ma, či to majú využiť. Vrele som im to odporučil, pričom mali možnosť vybrať si konkrétne profesora Villanovu, ktorý sa na toto špecializuje. Názor profesora Villanovu sa zhodoval s mojím. Pacient je dnes mobilný, v domácej liečbe a pripravuje sa na rehabilitáciu.
Vy si teda myslíte, že diagnose.me má zmysel nielen pre pacientov, ale aj pre lekárov?
Áno – určite áno a bol by som rád, keby na portáli pribudli aj špičkoví slovenskí rádiológovia, prípadne aj neurológovia. Nevidím v tom nič zlé, naopak, je to zaujímavý nápad, ako prepojiť lekárov z celého sveta a dať pacientovi možnosť vybrať si. A navyše – nehovorme tu iba o neurológii, kde to môže pomôcť. Určite je to prínos pre aj pre iné medicínske obory, kde stanovujeme diagnózu a návrh liečby aj na základe interpretácie snímok. Druhý, či dokonca tretí a ... názor, nikdy nemôže byť na škodu. Zvlášť pri komplikovaných a sporných diagnózach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári