Svetlo sveta uzrelo tretie kolo zbraňovej amnestie. Ľudia sa tak môžu bez problémov zbaviť zbraní a nábojov, ktoré nemajú v legálnej držbe.
KOŠICE. Zbraňová amnestia potrvá od decembra do konca mája budúceho roku.
Občania tak budú môcť beztrestne odovzdať nelegálne držané strelné zbrane a strelivo na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru.
Zbraň má čoraz viac Košičanov
V Košiciach je množstvo legálnych zbraní a podľa štatistík vlastní zbraň takmer každý 40. obyvateľ mesta, vrátane detí či dôchodcov.
Polícia pritom priznáva, že počet legálnych zbraní narastá, naopak, koľko ich je v meste nelegálnych, nevie. A práve tie chcú dostať policajti z obehu.
„Cieľom zbraňovej amnestie je stiahnuť z čierneho trhu nelegálne držané strelné zbrane a strelivo, a tým znížiť riziko, že sa nimi bude páchať trestná činnosť,“ dozvedeli sme sa z polície.
V praxi to znamená, že ľudia budú mať možnosť v zákonom stanovenej lehote zbraň zlegalizovať. Ale len pod podmienkou, že ňou nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Ak to neurobia, zbraň prepadne v prospech štátu.
„Polícia momentálne v Košiciach eviduje 6357 zbraní a tento počet má stúpajúcu tendenciu,“ povedal nám krajský policajný hovorca Alexander Szabó.
Dodal, že policajti v meste sa na zbraňovú amnestiu pripravujú, dokonca zrušili všetky plánované dovolenky.
„Radi by sme zvládli predpokladaný nápor zo strany občanov, aby nemuseli stáť v dlhých radoch so zbraňami a aby boli čo najrýchlejšie priebežne vybavovaní. Počas prechádzajúcich amnestií sa 'posťahovali' zbrane pozabúdané či nájdené po povalách alebo pivniciach.“
Koľko je nelegálnych zbraní, nevedia
Zaujímalo nás aj, či polícia vie, koľko nelegálnych zbraní v meste môže byť. Polícia však netipuje.
„To nevieme uviesť, pretože v momente, ak by sme sa dozvedeli o akejkoľvek nelegálnej zbrani, konali by sme v rámci platnej legislatívy. Majiteľ takejto zbrane sa dopúšťa zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Za to mu hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov, v niektorých prípadoch až 15 rokov.“
Počet nelegálnych zbraní v meste sa znížil o 402 počas zbraňových amnestií v rokoch 2005 a 2009, napriek tomu je ich stále dosť. Takýmito zbraňami disponuje aj podsvetie.
Polícia nevie povedať ani koľkokrát použili páchatelia zbraň pri trestnej činnosti. Dozvedeli sme sa, že nemusí vždy ísť o streľbyschopnú zbraň, ale aj nože, palice, kamene či autá.
V niektorých prípadoch na naplnenie podstaty trestného činu postačuje hrozba použitia zbrane, dokonca aj jej imitácie.
Zbrojný preukaz aj pre 15-ročného
Odovzdané zbrane a strelivo budú podrobené balistickému skúmaniu. Aj nelegálna zbraň sa môže zaregistrovať, ak má človek zbrojný preukaz a splní podmienky.
„Zbrojný preukaz vydá polícia človeku, ktorý dosiahol vek 21 rokov. Musí oň požiadať a splniť zákonné podmienky. O vydanie zbrojného preukazu skupiny môže žiadať aj 18-ročný, ak je držiteľom poľovného lístka.“
Pätnásťročnej osobe je možné vydať zbrojný preukaz v prípade, ak je členom štátnej reprezentácie v streleckej disciplíne a s jeho vydaním písomne súhlasí jej zákonný zástupca.
Dôležité je aj vykonanie psychotestov. Potvrdenie o úspešnom zvládnutí u klinického psychológa musia držitelia zbraní predložiť na polícii každých desať rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári