Ochladzuje sa a hasiči majú čoraz viac práce. Požiare striech sú často spôsobené nevyčisteným komínom.
KOŠICE. Hasiči sa však stretávajú aj so zamurovanými predmetmi v komíne, a to aj pri novostavbách.
Napriek tomu, že ešte poriadne neprituhlo, hasiči za posledné dni hasili viacero domov, kde boli príčinou vykurovacie telesá.
Až udrú mrazy, situácia sa dramaticky zhorší.
Zbúrali im podlahu
Posledný sa stal vo štvrtok v Medzeve. Majitelia domu zacítili zápach a mali horúcu podlahu. Dym vychádzal z elektrickej zástrčky.
„Zistili sme, že požiar prebieha za stenou a v podlahe medzi poschodiami. Chlapi boli nútení odstráneniť plávajúcu podlahu a rozbiť betón, aby sa k miestu dostali. Zistili, že ide o tlejúci zamurovaný trám v blízkosti vykurovacieho telesa. Sekerou odstránili dosky, zbúrali stenu a oheň uhasili,“ povedal nám operačný dôstojník košických hasičov Miroslav Betuš.
Podľa hasičov bola príčinou požiaru blízkosť horľavej drevenej konštrukcie pri komíne. Tentokrát sa to našťastie obišlo bez zranení.
Obrovská teplota
„Hlavne v zime sa potýkame s častými požiarmi v súvislosti s vykurovaním obydlí. Ide o požiare sadzí v komínoch. V tomto roku evidujeme už vyše dvadsať požiarov,“ povedal nám zisťovateľ príčin požiarov Viktor König.
Upozorňuje, že na tieto požiare by si mali dávať pozor hlavne ľudia, ktorí vykurujú pomocou palivového spotrebiča na tuhé palivo.
„V dôsledku spálenia akéhokoľvek pevného paliva (drevo, uhlie) sa v čiastočkách dymu nachádza uhlík, ktorý sa usádza v komíne v podobe sadzí. Sadze za prístupu kyslíka a dostatočného tepla dokážu horieť,“ vraví špecialista.
Dodáva, že pri horení sadzí vzniká veľká teplota, okolo 400 stupňov Celzia. Dôjde k prehriatiu komínového telesa a jeho deštrukcii v oblasti spojov.
„Vplyvom vysokej teploty sa môžu vznietiť drevené obklady alebo drevené konštrukcie striech domov. V takom prípade je potrebné zahasiť kotol na tuhé palivo, najlepšie práškovým hasiacim prístrojom alebo pieskom. Potom uzavrieť z kotla na tuhé palivo prívod vzduchu, aby mal komín obmedzený prístup kyslíka.“
Aby sa predchádzalo takýmto udalostiam, je nevyhnutné pravidelne čistiť a kontrolovať komíny.
Povinnosť ukladá aj zákon o ochrane pred požiarmi. Fyzická osoba je povinná zabezpečiť pravidelné čistenie a kontrolu komína.
A ako často treba komín čistiť?
„Ak je na komínové teleso pripojený spotrebič s celkovým tepelným výkonom do 50 kW, pre tuhé a kvapalné palivá je to raz za štyri mesiace. Raz za šesť mesiacov, ak je do komína pripojený spotrebič na plynné palivá a ak ide o komín bez vložky. Raz za dvanásť mesiacov, ak ide o komín s vložkou. Pri spotrebiči s celkovým tepelným výkonom nad 50 kW sa lehoty skracujú o polovicu.“
Pozor na pokuty
Odborník kominár, ktorý kontrolu urobí, zapíše záznam do denníka o kontrolách a čistení komína. Taktiež je dôležité vyčistiť a skontrolovať komínové teleso vždy pred uvedením spotrebiča do prevádzky.
„V prípade výjazdu hasičov a zistení, že neboli urobené kontroly a čistenia komína, môže majiteľ dostať pokutu až do výšky 100 € v blokovom konaní,“ dopĺňa König.
Vlani tak horelo 41 objektov. Neraz išlo o objekty, kde pri budovaní komína zamurovali drevený trám, idúci naprieč.
Najväčšie riziko požiarov hrozí v obciach na okolí, keďže v Košiciach má väčšina budov centrálne vykurovanie.
V meste Košice je okolo 45-tisíc komínov a hasiči netušia, či sú všetky pravidelne čistené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári