KOŠICE. Riaditeľ košickej zoo Erich Kočner považuje za najväčší tohtoročný úspech vyliahnutie krokodílov čelnatých.
Zo šiestich vajíčok boli štyri oplodnené a z nich sa začiatkom septembra cez škrupinku prebili tri mláďatá.
„Ide o historicky prvé úspešné rozmnoženie v podmienkach slovenských zoo za takmer 60 rokov ich existencie. Takže sme v niečom aj my prví. Zarezonovalo to na celom Slovensku. Dokonca sme krokodílov dali aj na novoročenku,“ pochválil sa šéf zoo v Kavečanoch.
„Krokodíly sa veľmi dobre vyvíjajú a rastú. Prakticky už dnes majú dvojnásobnú dĺžku tela ako pri vyliahnutí. Z troch nám však zostali dvaja. Pri pitve tretieho sme zistili, že mal vývojovú chybu – zauzlený vývod zo žĺtkového vaku. S tým sa nedalo nič robiť, takže, bohužial, nevydržal,“ prezradil.
Chcú, aby vyrastali spolu
Zoológovia im momentálne hľadajú nové ubytovanie. Bol už o ne záujem od dvoch súkromných chovateľov.
„Podľa nás by však bolo lepšie, keby rástli spolu. Veľmi sa to o nich nevie, ale krokodíly sú veľmi sociálne živočíchy, a to najmä v období odchovu. Fantasticky komunikujú s matkou, prejavujú sa aj akusticky,“ vysvetlil Kočner.
Natrvalo si ich ponechať nemôžu, lebo zoo disponuje v súčasnosti iba jediným ako–tak vhodným teráriom. Dvaja rodičia aj s mláďatami by sa tam časom nepomestili.
„Naše krokodíly aj v dospelosti patria medzi najmenšie druhy. Samec dorastá maximálne do 2,5 metra, alebo obvykle máva 1,8 až 2 metre. Takže podmienky sú tak na hrane,“ upozornil riaditeľ.
Mali šťastie, že získali pár
Rozmnoženie krokodílov čelnatých považujú za o to cennejšie, že ide o druh ohrozený vyhynutím.
„Z výskumov sa už vie, že sú dva poddruhy. Genetické vyšetrenie ukázalo, že naše sú čistým poddruhom, takže nejde o krížence. O to je ich rozmnoženie u nás zaujímavejšie,“ zdôraznil Kočner.
Rodičov vzácnych mláďat doviezli zhruba pred 6 rokmi zo zoo v Jihlave.
„Bolo to trošku aj o šťastí, lebo často majú v zoo dva jedince rovnakého pohlavia. To sa totiž zisťuje zložitejšie ako u iných druhov zvierat,“ poznamenal.
Pohlavie ešte nepoznajú
Ani u terajších košických mláďat ešte pohlavie nevedia.
„Na to je ešte skoro. Ak sa tu zdržia ešte zopár mesiacov, plánujeme urobiť u nich sondáž,“ povedal Kočner.
V teráriu majú teplotu vody od 29 do 31 stupňov Celzia, vzduchu ešte viac. Sú to čiperné, už asi 20–centimetrové stvorenia.
Zo začiatku ich kŕmili iba cvrčkami, postupne prechádzali na holíčatká myší, teraz už aj potkanov. Čoskoro na ich jedálničku pribudnú i ryby a kúsky mäsa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári