V Košickom kraji však zaznamenali v poslednom období mierny ústup takých špekulantov.
KOŠICE. Úrad kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru tento rok zaznamenal dvojnásobný nárast počtu falošných bankoviek v porovnaní s minulým rokom.
Týka sa to hlavne nominálnych hodnôt 50 a 100 eur.
Vydarené kusy
„Ide o falzifikáty dobrej kvality, na prvý kontakt nerozpoznateľné. Polícia zaznamenala ich výskyt na celom území Slovenskej republiky. Vyšetrovaním zistila, že distribútori sú prevažne cudzinci (občania Rumunska, Maďarska a Bulharska) a zameriavajú sa najmä na väčšie mestá. Falzifikáty uvádzajú do obehu opatrne, po jednom až dvoch kusoch na rôznych prevádzkach. Známe sú aj prípady ich uvedenia do obehu vo väčšom množstve, pri internetovom nákupe mobilných telefónov,“ povedal nám hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
Za 11 mesiacov minulého roku polícia na Slovensku zaevidovala 96 kusov falošných 50–eurových bankoviek, v tomto roku ich eviduje 236.
V prípade 100–eurových bankoviek to bolo v minulom roku 98 kusov a v tomto roku až 227.
Čo sa týka kraja, za spomínané obdobie bolo zachytených celkovo 630 kusov falzifikátov rôznych nominálnych hodnôt a mien.
„Najviac sa podarilo zachytiť eurobankoviek a euromincí až 517 kusov a 105 kusov amerických dolárov. Až 271 falzifikátov tvorili dvojeurovky, 49 bolo mincí v hodnote 0,50 eura a podobný počet 20 eurových bankoviek. V obehu sa objavilo až 60 kusov 50–euroviek a 34 stoviek. Polícia zachytila aj štyri dvestovky a tri päťstovky,“ vysvetľuje krajský policajný hovorca Alexander Szabó.
Zachytených bolo aj sto jednodolároviek a päť bankoviek stodolárovky.
Zložité pátranie
„Oproti minulému roku 2013 má výskyt falošných peňazí klesajúcu tendenciu. Vlani bolo celkovo zadržaných 867 kusov falzifikátov, z ktorých 852 ks boli eurobankovky a euromince a 9 ks amerických dolárov.“
Pravdou však je, že stúpol počet falošných 50 € bankoviek o deväť kusov a o štyri kusy aj stoviek.
„Vypátranie falšovateľov je veľmi zložité. Distribútori falzifikátov nemusia byť – a spravidla ani nie sú – totožní s falšovateľmi. V roku 2014 bolo zistených 217 prípadov falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov, z ktorých boli objasnené 2 prípady,“ dodáva Szabó.
Ak má ktokoľvek podozrenie, že pri platbe prijal falošné peniaze, mal by to oznámiť čo najskôr polícii. Pokiaľ by takými peniazmi opäť platil, mohol by sa dopustiť trestného činu, za ktorý hrozí až dvojročný trest odňatia slobody.
Páchateľom, ktorí falošné peniaze vyrábajú alebo ich dovážajú na územie Slovenska s cieľom ich uvedenia do obehu, hrozí trest odňatia slobody na sedem až desať rokov.
Dopúšťajú sa tým hospodárskej trestnej činnosti. Pre úplnosť je potrebné dodať, že trestná je aj výroba a držba falšovateľského náčinia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári