ČAŇA. V košických nemocniciach skončili desiatky ľudí, ktorí sa priotrávili oxidom uhoľnatým. Pri ich liečbe využívajú v Šaci aj hyperbarickú komoru, uviedol medicínsky riaditeľ Nemocnice Košice-Šaca Ján Slávik.
Hyperbarická komora je oceľovou tlakovou komorou, ktorej prevádzka podlieha prísnym bezpečnostným opatreniam a špeciálnym technickým normám.
Vnútorný priestor 7 krát 2 metre, s uložením sedadiel po dlhých stranách, pripomína zvnútra trup lietadla a znižuje možnosť klaustrofóbie.
V nemocnici Košice Šaca má hyperbarická komora kapacitu 13 sediacich pacientov.
Vdychovanie kyslíka funguje cez uzatvorený systém, prevádzka komory je riadená počítačom.
Všetky poruchy funkcie sledovaných ukazovateľov sa zobrazujú vizuálne aj akusticky, takže je zaručená spoľahlivosť a bezpečnosť jej prevádzky.
Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Ladislava Šustová uviedla, že ak je hodnota oxidu uhoľnatého v krvi viazaného na hemoglobín 20 až 40 percent, ide o ľahkú otravu, ak je hodnota 40 až 60 percent, dochádza k poruchám zraku, zrýchleniu srdcovej činnosti, potácaniu sa až k strate vedomia.
Pri vyšších hodnotách nastupuje hlboké bezvedomie až smrť.
"U osôb privezených z Čane bola hodnota kysličníka uhoľnatého 10 až 16 percent, preto sa u nich prejavili len ľahšie príznaky otravy," uzavrela Šustová.





Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári