HEJCE. Pamiatku 42 obetí havárie slovenského vojenského lietadla si v pondelok v maďarskej obci Hejce uctil prezident Andrej Kiska.
Najväčšia tragédia v novodobej histórii slovenských ozbrojených síl sa stala pred deviatimi rokmi.
Lietadlo AN-26, ktoré viezlo slovenských vojakov z Kosova, havarovalo 19. januára 2006 neďaleko slovensko-maďarských hraníc.
Ako uviedol slovenský prezident v príhovore, vojaci, ktorí zahynuli, si plnili svoje poslanie a robili česť Slovenskej republike.
"Prišli sme sem dnes aj preto, aby sme povedali, že tak ako títo vojaci robili česť svojej vlasti, tak je dnes na nás, aby oni mohli byť hrdí na svoju vlasť," povedal.
Prezident Kiska a minister obrany Martin Glváč položili vence na mieste tragédie na kopci Borsó, ako aj pri pamätníku obetiam v Hejciach, kde sa konal spomienkový akt.
Spolu s nimi si obete pripomenuli predstavitelia ozbrojených síl oboch krajín, pozostalí i obyvatelia obce.
Delegáciu v zastúpení maďarského prezidenta viedol brigádny generál László Szegő.
Prišiel aj Martin Farkaš, on jediný prežil
Pamiatku svojich zosnulých kolegov si prišiel uctiť aj jediný preživší po tragédii, dnes kapitán Martin Farkaš, ktorý naďalej slúži ako vojak.
„Také niečo si človek zapamätá navždy a ešte aj po deviatich rokoch sú tie spomienky bolestivé. Bola to aj pre mňa veľká strata, veď sme spolu žili a pracovali v rámci misie v Kosove, kde to nebolo jednoduché,“ povedal Martin Farkaš.
Dodal, že nezabudol, ale podarilo sa mu prekonať traumu a ostal armáde. Dokonca absolvoval aj ďalšiu misiu v Afganistane.
V súčasnosti je stále v armáde a má na starosti rozpočty pre zahraničné misie.
"Chcel by som poďakovať všetkým, ktorí sa vždy usilujú urobiť tento pietny akt dôstojným, či už je to zo slovenskej alebo maďarskej strany, či už z úrovne vlády alebo z obce Hejce, a poďakovať aj všetkým obyvateľom, že sa starajú o toto miesto tak, ako si to títo vojaci zaslúžia. Urobíme všetko pre to, aby sme v budúcnosti mohli minimalizovať takéto straty, aj keď vieme, že na 100 percent sa to vždy nedá," povedal minister Glváč.
Na vrchu Borsó tragické nešťastie pripomína pamätná tabuľa zasadená do prírodného balvana aj 42 drevených stĺpov s menami obetí na mieste pádu lietadla.
V obci Hejce odhalili obetiam havárie pomník. Ústredným motívom je bronzová socha padajúcej postavy obkolesená do bronzu zaliatymi šesťmetrovými stromami, ktoré sa zlomili pri páde lietadla.
Fakty o nehode
Vojenský špeciál AN-24 so 43 ľuďmi na palube havaroval na kopci Borsó v lesnom teréne, asi 50 kilometrov od košického letiska, kde mal pristáť.
O život prišlo 41 slovenských vojakov a jeden civilný zamestnanec rezortu obrany.
Tragická havária sa stala, keď už boli Košice na dohľad a lietadlo sa chystalo na pristátie. Narazilo však do vrcholcov stromov na vrchu Borsó v Maďarsku a zrútilo sa.
Hlavnou príčinou havárie lietadla bolo pravdepodobne zlyhanie posádky lietadla.
Pri klesaní podľa oficiálnych výsledkov vyšetrovania nevyužila prístroje, ktoré mala k dispozícii na palube a nedodržala bezpečnostnú výšku lietadla nad terénom.
Analýza nepotvrdila zlyhanie leteckej techniky.
Keďže chýbajú objektívne dôkazy, nemohla byť príčina nehody jednoznačne potvrdená.
sita, tasr
Foto k článku: TASR/František Iván, SITA/Jozef Jarošík
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári