70. výročie oslobodenia Košíc si predstavitelia mesta, ale aj žijúci pamätníci pripomenuli kladením vencov pri pamätníkoch na Námestí osloboditeľov. Pietneho aktu sa zúčastnili aj desiatky ľudí s transparentmi.
Agentúrny materiál sme doplnili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. 19. januára uplynulo sedemdesiat rokov od oslobodenia Košíc Červenou armádou. Ľudia kládli vence a spomínali na udalosti, ktoré si mnohí z nich pamätajú len z rozprávania.
„Ja som sa narodila až po vojne, v 1947 a mamička a babička, ktoré to zažili sú už na večnosti, no zvykli o tom doma rozprávať. Vtedy je ťažké prísť na to, kto je priateľ a kto vlastne nepriateľ. Mier sa musí uchovať za každú cenu. Na vojnu doplácajú vždy nevinní ľudia,“ vysvetľovala emotívne svoj postoj Košičanka Anna Výrostková.
Za pravdu jej dala aj Terézia Dančáková.
„Bojovalo sa za oslobodenie, aby nebol fašizmus a vojna. Skoro každá rodina tým bola postihnutá.“
Aby sa vojna nevrátila
„Je dôležité to stále pripomínať. Aj ja patrím ku generácii, ktorá si oslobodenie pripomína ako akt, ktorý nezažila. Ale aj v kontexte toho, čo sa deje v súčasnosti v Európe, na Ukrajine, v oblasti Sýrie a Iránu je veľmi dôležité myslieť na to, že vojny boli a v súčasnom svete stále prebiehajú. Vojna vzniká kvôli ľuďom a zlým rozhodnutiam, ktorí v danej oblasti a danom štáte rozhodujú. Je dôležité, aby si aj naša mládež uvedomila, že vojna, ale aj atakovanie takého krásneho mesta, akým sú Košice sa už nesmie vrátiť,“ vyjadril sa primátor mesta Richard Raši, ktorý uložil veniec na pamiatku padlým vojakom spoločne s ďalšími predstaviteľmi mesta a štátu.
Presun pamätníkov
Pri príležitosti okrúhleho výročia tiež primátor rozprával o pláne mesta presunúť pamätník na dôstojnejšie miesto.
„Premiestnenie ako také by bolo enormne finančne náročné. Uvažovalo sa však o tom, že by sa pamätník otočil o deväťdesiat stupňov. Zlepšila by sa tak dopravná situácia. V súčasnosti by otočenie stálo 1,5 milióna eur. Zrejme tieto pamätníky zatiaľ zostanú tak ako sú,“ vyjadril sa.
Osloboditeľom velil Petrov
Košice oslobodili 19. januára 1945 vojská 4. ukrajinského frontu pod velením generála Ivana Petrova.
V tom čase mesto na základe Viedenskej arbitráže z roku 1938 patrilo pod horthyovské Maďarsko a pre nemeckých nacistov predstavovalo v závere vojny strategicky významný vojenský bod.
Pri oslobodzovaní Košíc a okolia vrátane ťažkých bojov v Dargovskom priesmyku, ktoré historici prirovnávajú k bojom v Karpatoch, padlo takmer 20-tisíc sovietskych vojakov.
Ich príchodu do mesta ráno 19. januára 1945 predchádzalo vyčíňanie maďarskej fašistickej Strany šípových krížov, takzvaných nyilasiovcov.
Tí spolu s nemeckými bezpečnostnými jednotkami už od polovice októbra zostavovali zoznamy antifašistov, židov, Cigánov a iných konfidentmi udaných osôb.
Na základe toho 530 ľudí popravili a 1200 odvliekli do koncentračných táborov smrti.
V rukách mali transparenty
Pokojný priebeh pietneho aktu narušili niekoľkí členovia strany práce- Vzdor.
Odetí v červenom, s transparentmi v rukách sa snažili upozorniť na hrozby vojny. Na jednom z transparentov sa ocitlo aj heslo „USA = Agresor“.
Svoje názory prezentovali pri oboch pamätníkoch a po chvíľke pokojne odišli.
Foto k článku: Judita Čermáková, TASR/František Iván
Autor: mal
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári