Poctu Arpádovi Račkovi vyjadrili vo štvrtok v Štátnom divadle v Košiciach blízki, priatelia, kolegovia, žiaci i obdivovatelia na spomienkovej slávnosti. Predstavitelia mesta, kraja, ministerstva kultúry, rodného Zemplína i umeleckej obce spomínali na človeka, ktorého diela na verejných priestranstvách denne oceňujú oči tisícok ľudí.
„Keď sme v decembri 2002 odhaľovali bronzovú plastiku erbu, mesto získalo dielo, ktorého idea vznikla v hlave Arpáda Račka. On mal odvahu dať klasickému plošnému erbu tretí rozmer. Aj v tom bola jeho úžasná sila. Vedel dať dielam nielen tretí rozmer, ale aj dušu. Som hrdý, že sa nám vtedy podarilo prostredníctvom nadácie zozbierať od tunajších firiem peniaze na realizáciu,“ povedal v príhovore predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa.
„Myslím, že Košice sú aj preto takým úžasným mestom, pretože v ňom žil a v nás ostane naďalej žiť majster Arpád Račko. Práve takí ľudia ako bol on - milujúci život, ľudí a miesta, ktoré im prirástli k srdcu – ovplyvňujú svojou prácou životy iných. Miloval Košice a Košičanov. Odovzdal im zo seba to najlepšie a dostával späť uznanie, úctu a priateľstvo všetkých, ktorí ho poznali,“ dodal primátor Richard Raši.
Maratónec sa stal symbolom nielen najstaršieho európskeho behu, ale aj samotného mesta.
Erb Košíc je jedinečnou podobou päťsto rokov starého symbolu vážnosti. Zverokruh na fontáne láka deti i dospelých, aby siahli na dvanástinu svojho osudu.
Ním znovuzrodená Aurora z vrcholu divadla sprevádza všetky múzy.
Pri ďalších dielach v malých i veľkých mestách východného Slovenska sa ľudia pristavujú, hoci mnohokrát nevedia, kto je autor.
Aj v tom je jeho dielo nenahraditeľné – láka ľudí dívať sa a premýšľať.
Autor: zb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári