Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

V Srbsku zrejme chytili Matika známeho z kauzy BMG Invest

Patrí k najhľadanejším Slovákom, polícii unikal už od roku 2002.

Rodinný dom vo Varhaňovciach, kde má Matik stále prihlásený trvalý pobyt. Býva tam jeho manželka s deťmi, podľa katastra je oficiálnym majiteľom nehnuteľnosti Matikov brat z Bretejoviec.Rodinný dom vo Varhaňovciach, kde má Matik stále prihlásený trvalý pobyt. Býva tam jeho manželka s deťmi, podľa katastra je oficiálnym majiteľom nehnuteľnosti Matikov brat z Bretejoviec. (Zdroj: Jana Ogurčáková)

KOŠICE. V Srbsku v oblasti Vojvodina pri Novom Sade v stredu v noci chytili Františka Matika známeho z kauzy skrachovanej nebankovej inštitúcie BMG Invest (na snímke vľavo, foto archív), a jeho manželku, ktorá sa údajne snažila zabrániť zadržaniu manžela. Informáciu priniesol portál cas.sk.

Spravodlivosti Matík unikal od roku 2002.

Súd mu v kauze skrachovanej nebankovej inštitúcie vymeral trest 11 a pol roka a prepadnutie majetku v prospech štátu.

Podarilo sa mu ujsť v marci roku 2002 krátko predtým, ako chorvátska polícia zatkla Fruniho a Šebeščáka vo vile v chorvátskom Drveníku.

Informáciu potvrdil Martin Wäldl z kancelárie prezidenta Policajného zboru.

"Dňa 28. 1. 2015 odbor cieľového pátrania v spolupráci s Národnou ústredňou Interpol Bratislava po dlhodobej cielenej pátracej činnosti v spolupráci s policajnými útvarmi Srbska zadržali osobu s falošnými dokladmi, ktorej identita by mohla zodpovedať osobe Františka M.," uviedol.

Momentálne prebiehajú úkony, ktoré by definitívne potvrdili a overili totožnosť podozrivého.

"Na osobu bol vydaný medzinárodný zatýkací rozkaz pre spáchanie trestného činu podvodu v nebankovej spoločnosti BMG Invest, dodal.

"Osoba bola v neprítomnosti odsúdená slovenskými justičnými orgánmi na nepodmienečný trest v dĺžke 11 rokov a 6 mesiacov," pripomenul.

V prípade pozitívnej identifikácie bude osoba vyžiadaná na dodanie do výkonu trestu odňatia slobody, uzavrel.

Ľudia si po krachu nebankoviek zúfali. Foto: Veronika Janušková

Advokátov Fruniho a Majského informácia prekvapila

K údajnému zadržaniu Matika srbskou políciou sa pre portál www.noviny.sk vyjadrili aj obhajcovia Vladimíra Fruniho a Jozefa Majského.

"Je to pre mňa raritná udalosť," uviedol Milan Kuzma, ktorý zastupuje Vladimíra Fruniho.

"Ak srbská polícia naozaj zadržala hľadaného Františka Matika, je to pre mňa veľmi zaujímavá informácia. Už na začiatku súdneho procesu s Jozefom Majským som trval na tom, aby bol Matik vypočutý ako svedok," uviedol Majského právny zástupca Peter Filip.

Majský je obžalovaný z tunelovania spoločností BMG a Horizont po ich krachu.

Rozľahlý bývalý Matikov ranč vo Varhaňovciach má už iného vlastníka. Objekt vľavo, ktorý bol kedysi reštauráciou s ubytovaním, dnes slúži ako zariadenie pre týrané matky s deťmi. Foto: Jana Ogurčáková

Objavilo sa CD

Matik bol Fruniho pobočník. Vždy sa vraj držal v ústraní. Keď BMG Invest v roku 2002 zatvorila svoje pobočky, jeho manželka Monika potvrdila, že Matik nie je na území Slovenska.

„Neviem, kde je. Ozve sa mi, keď uzná za vhodné. Tiež som počula, že do spoločnosti vstupuje americký investor. Bude to dobré,“ povedala vtedy pre denník Pravda.

Pred voľbami v roku 2006, štyri roky po tom čo zmizol, osoba podpísaná ako František Matik rozoslala viacerým inštitúciám zoznam s údajmi o úspešných vkladateľoch Horizontu.

Súčasťou mailu bolo niekoľko tabuliek s osobnými údajmi vybraných klientov nebankoviek a výšky ich vkladov.

Medzi nimi boli aj mená príbuzných niektorých politikov.

Polícia dokument označila za nepravý.

Manželka poprela cesty

Matikovu manželku Moniku našiel v roku 2007 Plus 7 dní za pultom v obchode s elektrotechnickým materiálom na košickom Dominikánskom námestí. Vtedy poprela, že by niekedy za manželom vycestovala do zahraničia.

„Veď ma sledovali na každom kroku a odpočúvali mi aj telefonáty. Ako by som sa s ním mohla stretávať? Chodila som akurát spolu s deťmi na púť do Medžugoria. Nesieme zodpovednosť za to, čo sme neurobili. Som na každom kroku osočovaná. Tí, čo žijú blízko mňa, vedia, čo žijem. A tí druhí by ma najradšej utopili v lyžičke vody. Nemám nijaké miliardy ani vzácne šperky.“

Keďže Matika súd odsúdil v jeho neprítomnosti, môže po prevoze na Slovensko podľa trestného poriadku požiadať o nový proces.

Tvárou poškodených klientov bol Vincent Jasaň

Po krachu nebankových subjektov napomáhal dlhé roky pri obhajobe záujmov poškodených klientov Vincent Jasaň (na snímke vpravo, foto Veronika Janušková).

Stal sa aj predsedom rady občianskeho združenia Spoločnosť na ochranu poškodených občanov záložní na Slovensku (SOPOZ).

Chceli sme vedieť, čo hovorí ako jedna z obetí na informáciu o zadržaní posledného z trojice bývalých konateľov nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Františka Matika v Srbsku.

Dnes takmer 90-ročnému profesorovi však podľa manželky už zdravotný stav nedovoľuje komunikovať o tom.

„Počula som o Matikovi v správach. Nemám k tomu slov. Toho, čo sa dialo okolo toho, je až príliš veľa. Prežívali sme to veľmi ťažko. Už na to nechcem ani myslieť a ani o tom hovoriť. Som rada, že je to preč,“ povedala nám.

Za hlavného vinníka ožobračenia státisícov klientov označoval Jasaň štát a jeho orgány, pretože dovolili obalamutiť dôverčivých ľudí.

Podľa jeho slov mala vláda, Národná banka Slovenska, ministerstvo financií a daňové úrady zakročiť. "Štát je vinný za to všetko a preto nás štát musí odškodniť," neustále prízvukoval.

To sa však nikdy nestalo, hoci aspoň čiastočné odškodnenie mala vláda Roberta Fica (2006 – 2010) aj v programovom vyhlásení.

Zavreté pobočky obliehali zúfalí klienti. Foto: Veronika Janušková

Fakty

Nebankové subjekty BMG Invest a Horizont Slovakia uzavreli svoje pobočky v roku 2002.

Bývalých manažérov nebankových spoločností Fruniho a Mariána Šebeščáka zatkla polícia začiatkom marca 2002 v Chorvátsku, Matik unikol.

Mesiac predtým krach Horizontu a BMG pripravil takmer 170 000 klientov spolu o 14,45 miliardy korún.

red

Chronológia krachu nebankových spoločností

Prinášame výberovú chronológiu krachu nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest a kauzu Vladimíra Fruniho.

1997 - Vladimír Fruni kúpil spoločnosť Horizont Slovakia a na jeseň začal prijímať vklady od obyvateľstva prostredníctvom spoločnosti BMG Invest. Sľuboval neuveriteľne vysoké zhodnotenie vkladov.

1998 - Spoločnosť Horizont Slovakia, o. c. p., vykázala stratu 246 miliónov korún a celkové aktíva Horizontu predstavovali zhruba 2,5 miliardy korún.

2000 - "Činnosť nebankových inštitúcií nepodlieha žiadnej regulácii, dozoru ani obmedzeniam. Ukladanie úspor je preto mimoriadne riskantné," varovala vtedajšia ministerka financií Brigita Schmögnerová. Kumulovaná strata skupiny Horizont dosiahla vyše šesť miliárd korún. Celkové záväzky pritom predstavovali takmer desať miliárd. Keďže ľudia nepožadovali predčasné vyplatenie vkladov, firma pokračovala v masívnej kampani a vyberala ďalšie.

2001 - Firma zvýšila základné imanie na viac ako 4,6 miliardy slovenských korún. SIS upozorňovala na blížiaci sa bankrot nebankových inštitúcií a analyzovala ich pochybné investície. Spoločnosť sa bránila poskytovať údaje o hospodárení svojim klientom.

4. februára 2002 - Pobočky BMG Invest ostali zatvorené. Horizont Slovakia a BMG Invest stihli od obyvateľov vyzbierať 62,78 miliardy korún a uzavreli 856 000 zmlúv. Vyše 53 miliárd použili na spätné vyplatenie vkladov a úrokov. Poškodených zostalo 170 000 ľudí.

1. marca 2002 - Na základe medzinárodného zatykača zadržala chorvátska polícia dvoch obvinených konateľov Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.

28. mája 2002 - Krajský súd v Košiciach vyhlásil konkurz na Horizont Slovakia, a. s.

26. júna 2002 - Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka oficiálne vydali chorvátske orgány slovenskej strane, letecky ich prepravili do Košíc.

3. mája 2006 - Senát Špeciálneho súdu v Pezinku rozhodol o zaistení majetku obžalovaných Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka. Špeciálny prokurátor obžaloval bývalého šéfa Horizontu Vladimíra Fruniho a jeho spoločníkov Annu M., Františka Matika a Mariána Šebeščáka z trestných činov podvodu a porušenia pravidiel v hospodárskom styku. Do dátumu, kedy spoločnosti zavreli všetky svoje pobočky, uzatvorili viac ako 850 000 zmlúv a celková výška vkladov predstavovala takmer 63 miliárd Sk. Obžaloba vyčíslila škodu na viac ako 12 miliárd Sk. Išlo o nevyplatené vklady.

10. januára 2007 - Špeciálny súd v Pezinku odsúdil na 11,5 roka väzenia bývalého majiteľa nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimíra Fruniho.

30. mája 2007 - Najvyšší súd (NS) SR potvrdil 11,5-ročný trest v 3. nápravnovýchovnej skupine pre bývalého majiteľa nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimíra Fruniho, ako aj jeho blízkeho spoločníka Františka Matika a zamietol tak odvolanie, ktoré podali voči rozsudku Špeciálneho súdu (ŠS) SR v Pezinku. Matik však na výkon trestu nenastúpil, keďže miesto jeho pobytu nebolo známe. Spolu s nimi odsúdil ŠS SR na sedem rokov väzenia Mariána Šebeščáka a zaradil ho do prvej nápravnovýchovnej skupiny. Štvrtú obžalovanú Annu M. senát ŠS SR oslobodil.

13. januára 2010 - Okresný súd v Trenčíne vyhovel Fruniho žiadosti o podmienečné prepustenie na slobodu po tom, ako si Fruni odpykal dve tretiny trestu. Okresný súd zobral do úvahy jeho kladné hodnotenie, zlý zdravotný stav (infarkt myokardu) a fakt, že má nezaopatrenú manželku. Voči rozhodnutiu OS sa prokurátor odvolal.

tasr

Luxusná vila F. Matika v Bretejovciach, odkiaľ pochádza, mu už nepatrí. Stojí hneď pri hlavnej ceste, ktorá vedie cez obec. Už roky chátra. Jeho brat býva o pár domov ďalej, inú blízku rodinu už v Bretejovciach nemá. Foto: Jana Ogurčáková

Farma bola pýchou obce a zamestnávala aj mnohých miestnych, vrátane Rómov. Bol tam i umelý rybník, tenisové kurty, výbehy pre daniele a muflóny, stajne, bažantnica a vlastná benzínová pumpa. Foto: Jana Ogurčáková.


Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 3. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 7. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 3. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 4. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 5. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 6. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 7. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 8. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 070
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 853
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 228
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 435
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 425
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 5 125
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 900
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 2 264

Blogy SME

 1. Kristína Jakubičková: Niektorí fajčiari sa správajú ako holuby, len otravnejšie.
 2. Naďa Serafínová: Ako si rýchlo a jednoducho zarobiť. A iné rozprávky z paralelného vesmíru.
 3. Michal Rodziňák: VC Británie F1: Dráma v troch dejstvách
 4. Eka Balašková: Viete požiadať o pomoc?
 5. Vladimír Krátky: Wiener šniceľ je 10 x väčší ako bryndzáky ( II. )
 6. Lea Linerová: Feminizmus na pätnásť minút
 7. Andrej Hossa: Tenisky ako životný štýl: Viete, kto sú to sneakerheadi?
 8. Andrej Hossa: Zdokonaľte sa v jazykoch a otvorte si dvere k množstvu ďalších príležitostí
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 470
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 13 313
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 11 202
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 079
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 816
 6. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 051
 7. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 932
 8. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit 2 919
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Z pohľadu cien kľúčových komodít patria Slováci k najzraniteľnejším v EÚ.


1. júl

Za prácou odchádzajú do zahraničia.


3. júl
Súboje Petra Sagana a Wouta van Aerta v rokoch 2020 a 2022 na Tour de France.

Elite národný rozhodca Lukáš Radosa hodnotí súboje na Tour de France.


4 h
Predseda SaS Richard Sulík.

Republiková rada SaS zasadne v stredu popoludní.


a 1 ďalší 8 h

Blogy SME

 1. Kristína Jakubičková: Niektorí fajčiari sa správajú ako holuby, len otravnejšie.
 2. Naďa Serafínová: Ako si rýchlo a jednoducho zarobiť. A iné rozprávky z paralelného vesmíru.
 3. Michal Rodziňák: VC Británie F1: Dráma v troch dejstvách
 4. Eka Balašková: Viete požiadať o pomoc?
 5. Vladimír Krátky: Wiener šniceľ je 10 x väčší ako bryndzáky ( II. )
 6. Lea Linerová: Feminizmus na pätnásť minút
 7. Andrej Hossa: Tenisky ako životný štýl: Viete, kto sú to sneakerheadi?
 8. Andrej Hossa: Zdokonaľte sa v jazykoch a otvorte si dvere k množstvu ďalších príležitostí
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 470
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 13 313
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 11 202
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 079
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 816
 6. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 051
 7. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 932
 8. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit 2 919
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu