Štvrtok, 24. august, 2017 | Meniny má Bartolomej

Orientační bežci triumfovali na zimnom Spartan Race

V lyžiarskom areáli Jasná v Nízkych Tatrách usporiadali Winter Spartan Rac“ za účasti takmer 2400 pretekárov.

Víťazné družstvo. Zľava hore Krajčík, Šurgan, Franko, dolu Dávidík. Vedľa neho úspešná žena Macinská.(Zdroj: Dávid Franko)

V lyžiarskom areáli Jasná v Nízkych Tatrách usporiadali v premiére „Winter Spartan Race“ za účasti takmer 2400 pretekárov zo 17 krajín. V elitných kategóriách štartovalo 205 mužov a 39 žien.

KOŠICE. V kategórii mužskej elity na 7,3 km trati s prevýšením asi 600 m zvíťazil domáci pretekár Peter Žiška (KBL Jasná L. Mikuláš) za 52:16 min.

Druhý finišoval orientačný bežec Marián Dávidík (KOBRA Bratislava) za 52:50 min. a tretí skončil Juraj Laštík (IAMES Dolný Kubín) za 54:52 min.

Hneď za uvedeným triom dobehli ďalší orientační bežci, keď Šurgan (Hadveo B. Bystrica) dobehol štvrtý a Michal Krajčík (KOB ATU Košice) piaty. Dávid Franko (KOB Sokol Kysak) obsadil 39. miesto.

V elitnej kategórii žien zvíťazila Češka Tereza Klimešová za 75:14 min. Druhé miesto obsadila orientačná bežkyňa Jana Macinská (KOB ATU Košice) za 76:48 min. tretia skončila Petra Veselá (ČR).

V súťaži družstiev, do ktorej sa započítavali časy prvých štyroch členov družstva, po prvenstve v letnom Spartan Race víťazný triumf zopakovalo družstvo orientačných bežcov: Power of Orienteering v zostave: M. Dávidík (Kobra Bratislava), Š. Šurgan (Hadveo B. Bystrica), M. Krajčík (KOB ATU Košice) a Dávid Franko (KOB Sokol Kysak). Druhé skončilo družstvo „Tu a teraz“ zo Žiliny a tretí skončil český team SVVAT.

Úspešná košická pretekárka, 28-ročná Jana Macinská z klubu orientačného behu Akademik Technická univerzita Košice, po pretekoch povedala: „Zimná verzia Spartan Race sa organizovala prvýkrát na svete. Na preteky sa prišiel pozrieť aj zakladateľ Spartan Race Joe De Sena z USA. Prvé dve tretiny 7,3 km dlhej trate s prevýšením približne 600 m viedli do kopca s vrcholom na Lukovej a zvyšná tretina mala klesanie, ale aj tento úsek bol nesmierne náročný. Trať okrem upravených zjazdoviek viedla tiež lesom, kosodrevinou a hlbokým snehom. Okrem prírodných prekážok pretekárov čakalo 17 umelých prekážok zameraných na silu a obratnosť. V ženskej kategórii som zviedla pomerne vyrovnaný súboj s dvomi Češkami. Štvrtá pretekárka zaostala za nami vyše sedem minút.“