Perinbaba si po stredajšej kvalitnej robote dá na chvíľu pauzu, zastúpi ju Dedo Mráz, vďaka ktorému nočné teploty najmä na severe podlezú hranicu -10 stupňov Celzia. Predjarné teplejšie počasie k nám dorazí najskôr v závere budúceho týždňa.
KOŠICE. V stredu snežilo na úplne celom východnom Slovensku, na južnom Zemplíne sa do toho občas primiešal aj dážď.
Štvrtok by mal byť už bez zrážok a s mierne zubatým slniečkom, ktoré vyhreje Košice na dva stupne, Prešov na plus jeden a Poprad mierne zamrazí na mínus jeden stupeň.
Nestály február pokračuje
Február sa podľa moderátora Najlepšieho počasia na TV JOJ Petra Jurčoviča vyznačuje tým, že jeden deň je príjemne a okolo nuly a ten druhý môže byť aj -15 stupňov C.
Príkladom je aj Severný Spiš, kde minulú nedeľu bolo až -16 stupňov a po prechodnom „oteplení“ k –10 stupňov C sa tam nočné teploty koncom týždňa vrátia.
„Slovensko bolo v stredu na prednej strane tlakovej níže, ktorá spôsobovala husté sneženie. Tým, že sme boli v južnom prúdení, sa však otepľovalo. Nasledujúce dni a víkend bude v noci zväčša jasno až polojasno, na severe aj oblačno, na niektorých miestach východného Slovenska aj s ojedinelým snežením. V nížinách zase v ranných hodinách môže byť miestami hmlisto,“ povedal nám známy meteorológ.
Východ čakajú cez víkend mrazivé noci
V piatok budú najnižšie teploty, „len“ mínus päť, cez deň bude jemne nad nulou.
Cez víkend sa už však výraznejšie ochladí, zriedkavosťou nebudú ani nočné teploty okolo -10 stupňov v Gemeri, v metropole východu bude o dva stupne teplejšie.
„Denné teploty budú pod Tatrami mínus šesť až mínus štyri stupne a v Košiciach slabo pod nulou. V Michalovciach vystúpia cez víkend denné maximá na mínus štyri až mínus dva stupne, v noci klesnú na mínus päť až mínus deväť stupňov, keďže nedeľa bude chladnejšia. Maximálne víkendové teploty v Prešove budú tesne pod nulou, v noci však dosiahnu v sobotu do mínus osem a v nedeľu aj pod -10 stupňov.“
Bude na Valentína až 10 °C?
Závany jari by sa mali na východe ohlásiť až koncom budúceho týždňa.
Podľa dlhodobej predpovede počasia by teploty v Košiciach a Zemplíne mohli atakovať až dvojcifernú hranicu.
Dovtedy by sa však musel roztopiť sneh, pretože snehová pokrývka bude brániť rýchlejšiemu otepľovaniu.
„Nesmieme však zabúdať, že je stále február a ten je schopný priniesť náhle zvraty najmä v teplotách. Preto by som celkom nevylučoval ani ďalší vpád studeného vzduchu od severu, ktorý by sem mohol prísť tretí februárový týždeň,“ dodal P. Jurčovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári