Nora Mojsejová podala trestné oznámenie na Františka Kabrheľa a päť jeho veriteľov. Podľa Košičanky sa mali dopustiť zločinu legalizácie príjmov z trestnej činnosti.
KOŠICE. V kauze Versače, v ktorej František Kabrheľ vymáha od Nory Mojsejovej dlh vo výške 853-tisíc eur (25,7 milióna Sk), pribudlo ďalšie trestné oznámenie.
Košická podnikateľka ho zaslala generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi, kópie ministrovi vnútra Róbertovi Kaliňákovi (Smer) a Finančnej správe SR.
Dôvodom podania trestného oznámenie je Mojsejovej podozrenie, že Versače a piati veritelia, ktorí mu podľa jeho aj ich tvrdení požičali koncom roka 2008 peniaze na pôžičku pre Mojsejovú, sa dopustili obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.
Košičanka tvrdí, že samotný Versače a ani jeden z jeho veriteľov nevie dostatočne vierohodne či listinnými dôkazmi preukázať pôvod peňazí, ktoré mu požičali.
Kabrheľ svoju sumu 4,7 milióna Sk, Roman U. (3 mil. Sk), Pavol B. (8 mil. Sk), Katarína M. (5 mil Sk), Ivana P. (3 mil. Sk) a Denisa K. (2 mil. Sk).
Košická podnikateľka Mojsejová neriskovala predvedenie, na súd prišlaČítajte
Šesťstranové podanie
V podanom oznámení Mojsejová na šiestich stranách podrobne rozoberá, čo ktorý z piatich Versačeho veriteľov v prípravnom konaní aj na Okresnom súde Košice I vypovedal, kde vidí rozpory, nejasnosti a podozrivé skutočnosti.
"Nikto z údajných veriteľov si až doteraz od Kabrheľa nevymáhal údajne požičané sumy. Ide o fyzické osoby a teda riskujú, že z dôvodu pasivity sa im ich údajné pohľadávky premlčia, resp. k dnešnému dňu sú už reálne premlčané," tvrdí Mojsejová.
"Aj to okrem iného svedčí o tom, že k poskytnutiu uvedených súm Kabrheľovi nikdy nedošlo, preto si ani menovaní nemali čo u neho uplatňovať."
Mojsejová naznačuje aj "nečinnosť" orgánov činných v trestnom konaní.
"Nikto neskúmal to, či uvedené osoby vôbec mohli mať také vysoké sumy k dispozícii, resp. či boli tieto sumy riadne a zákonne priznané. Treba preto posúdiť, či tak vysoká suma, 25,7 milióna Sk, pochádza z legálnych zdrojov a či nemá pôvod v trestnej činnosti," žiada Mojsejová.
Od 12 do 25 rokov
Košičanka sa podaním domáha, aby bolo v samostatnom, nezávislom a nestrannom trestnom konaní preskúmané, ako je možné, že sa suma vyše 25,7 milióna korún objavila pár dní pred zmenou meny na euro.
"Táto suma je tvorená z niekoľkých častí a tie sa všetky zhodne dlhé roky, dokonca až desaťročia, nachádzali mimo oficiálny obeh, mimo bankových účtov. Jednoducho, niekde doma v šuflíku," dodáva Mojsejová.
V závere podania Košičanka cituje Trestný zákon, konkrétne paragrafy legalizácie príjmov z trestnej činnosti a nezabudla ani na paragraf nebezpečného zoskupenia, v ktorom spomína zločineckú skupinu.
Trestnú sadzbu ohraničila intervalom 12 až 25 rokov odňatia slobody.
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári