Kto z Košičanov, ktorí sa zaujímajú o kulturistický šport, by nepoznal mená ako Jaroslav Horváth, Igor Kočiš, Natália Revajová-Lenártová či Katarína Verbovská. Samý majster sveta či Európy, cenné poklady z „depozitára“ najúspešnejšieho slovenského oddielu Veterinary Bodybuilding club Košice.
KOŠICE. „Náš klub, ktorý vznikol v roku 1989 ako Pro Body Košice, má veľkú tradíciu, a na Slovensku je určite najúspešnejší, veď vychoval najviac majstrov sveta. Naši pretekári získali dovedna dvadsaťdva titulov svetového šampióna,“ môže sa pochváliť Milan Čížek, muž, ktorý stojí v čele klubu (je i hlavným trénerom) od jeho zrodu až dodnes, a v súčasnosti šéfuje aj antidopingovej komisii EBFF (European Bodybuilding and Fitness Federation).
„Igor Kočiš má šesť titulov majstra sveta, a ešte nepovedal posledné slovo. Minulý rok mu operovali rameno i koleno, ale už sa pripravuje na tohtoročné majstrovstvá Európy, ktoré budú v španielskej Santa Susanne. Ešte stále má na to, aby dosahoval výborné výsledky. Naším pretekárom, kým bol amatér, bol aj Jaro Horváth, a v tých časoch vybojoval dva tituly majstra sveta. Medzi najväčšie osobnosti nášho klubu patria, samozrejme, aj Natália Revajová-Lenártová, ktorá sa minulý rok rozhodla ukončiť svoju pätnásťročnú kariéru vystúpením na najprestížnejšej súťaži IFBB Miss Olympia v Las Vegas, či Katarína Verbovská, ktorá sa s aktívnou činnosťou rozlúčila pred štyrmi či piatimi rokmi. A nemôžem opomenúť ani nášho ďalšieho majstra sveta Rastislava Solára.“
Nastupujúca generácia
Klubová sieň slávy je plná vynikajúcich pretekárov i významných medzinárodných trofejí, ale vo Veterinary Bodybuilding club Košice myslia aj na budúcnosť.
„Každoročne prichádzajú nové športové talenty s cieľom zaradiť sa medzi tých najlepších. Snahou vedenia oddielu je viesť mládež ku športovej činnosti a vychovávať z nich zodpovedných, cieľavedomých ľudí, ktorí dokážu zdravým spôsobom zvládnuť víťazstvá i prehry. Tohto roku sme sa zamerali hlavne na mládežnícke kategórie. V obľúbenej kategórii bikiny fitnes nás reprezentovali v minulej sezóne dve mladé pretekárky, ktoré sa dokázali presadiť už aj medzi ženami. Erika Kandráčová sa stala vicemajsterkou sveta i vicemajsterkou Európy, Veronika Guľášová na ME juniorov obsadila 3. miesto a na MS juniorov sa jej podarilo toto umiestnenie zopakovať. Obe pretekárky sa presadili aj na ME žien, kde Veronika získala bronzovú medailu. Medzi kulturistami Radoslav Filip štartoval na ME juniorov a Dávid Cap sa stal majstrom Slovenska. Slovenské fitnes oprávnene vkladalo najväčšie nádeje do Dominiky Multáňovej, ktorá získala titul majsterky sveta. Nová talentovaná pretekárka Ľubica Bérešová ukončila sezónu víťazstvami na Tatranskom pohári a Vianočnej cene mesta Trenčín v kategórii bikiny fitnes...“
Aj tieto úspechy novej pretekárskej generácie môžu byť lákadlom pre ďalších adeptov kulturistiky, ktorým v košickom klube otvárajú dvere dokorán.
„Pre obrovskú popularitu tohto športu sme sa rozhodli zorganizovať nábor nových členov pod vedením skúsených trénerov Natálie Revajovej-Lenártovej, Igora Kočiša i mňa. Uskutoční sa 20. februára o 14. h v InPulse Fitness centre, na L. Novomeského 9 v Košiciach, ktoré je domovským stánkom nášho oddielu.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári