Ťažké boje z konca druhej svetovej vojny, ktoré sa odohrávali v okolí obce Skároš pri Košiciach, dokumentuje miestne prírodné múzeum zbraní.
SKÁROŠ. Návštevníci tu môžu vidieť legendárny sovietsky tank T-34, protitankový kanón ZiS-2, divízny kanón ZiS-3 kalibru 76 mm i dve húfnice. Súčasťou areálu vedľa obce je Pamätník oslobodenia a hrob neznámeho sovietskeho vojaka.
Pamätník začali stavať ešte v roku 1954, dokončili ho o 20 rokov neskôr.
"Slávnostne ho otvorili pri príležitosti 30. výročia oslobodenia obce. Jeho dva betónové pylóny symbolicky smerujú na Košice, kam postupovali sovietske oddiely," hovorí starosta obce Ľubomír Vranka.
Ukončenie druhej svetovej vojny a pamiatku obetí bojov si obec každoročne pripomína 8. mája pietnym aktom kladenia vencov.
Potrebná rekonštrukcia
Uplynulé desaťročia sa podpísali na vzhľade pamätníka, ktorý patrí pod správu obce. Potrebná by preto bola jeho rekonštrukcia a úprava celého areálu.
Svoje miesto by tu podľa starostu mohol mať v budúcnosti aj nový pomník slovenským vojakom, ktorí zahynuli v zahraničných misiách. Najprv však obec musí riešiť otázku pozemkov na tomto území, ktoré vlastní súkromná spoločnosť.
"Pevne verím, že tento rok majetkovoprávne vyriešime pozemky, to znamená, že časť z nich bude vlastniť obec a časť bude mať v dlhodobom nájme. Následne sa pokúsime spracovať nejaký projekt a získať finančné prostriedky na údržbu pamätníka," konštatoval Vranka.
Ťažké boje z konca druhej svetovej vojny, ktoré sa odohrávali v okolí obce Skároš pri Košiciach, dokumentuje tamojšie prírodné múzeum zbraní. Na snímke starosta obce Skároš Ľubomír Vranka ukazuje sovietsku húfnicu z 2. svetovej vojny. Foto: TASR/Roman Hanc
Mínomet ukradli
V prírodnom múzeu púta z vystavených zbraní najväčšiu pozornosť tank T-34/85, ktorý absolvoval trasu do obce "po svojich" s pohonom vlastného motora. Súčasťou múzea bol aj mínomet, ten však už niekto odcudzil.
"O tanku sa tvrdí, že sa zúčastnil bojov o Berlín," poznamenal starosta.
Prieskumu vystaveného bojového vozidla sa pred pár rokmi venovali členovia Klubu vojenskej histórie (KVH) Krasnogvardejci.
Podľa ich zistení sovietsky tank vyrobili pred koncom vojny v roku 1945, pričom tieto tanky bojovali aj o Berlín. Opravenú má časť panciera v dolnej časti pri páse.
"Mohol nabehnúť na mínu alebo dostať nejaký zásah. Je možné, že sa zúčastnil bojov o Berlín, ale či to naozaj tak bolo, ťažko povedať," povedal predseda KVH Krasnogvardejci Jaroslav Hodík.
Po vojne tank slúžil Československej ľudovej armáde. Svoju púť skončil na podstavci, kde ho možno dodnes obdivovať.
Ťažké boje z konca druhej svetovej vojny, ktoré sa odohrávali v okolí obce Skároš pri Košiciach, dokumentuje tamojšie prírodné múzeum zbraní. Na snímke sovietsky tank T-34. Foto: TASR/Roman Hanc
Podlo vyše sto vojakov
Skároš sa 16. decembra 1944 stal prvou oslobodenou obcou na území okresu Košice okolie.
V rámci ťažkých bojov Červenej armády s nemeckými a maďarskými silami tu padlo vyše sto vojakov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári